در این مقاله قصد داریم درباره بیماری اوتیسم با شما اطلاعات مفیدی را به اشتراک بگذاریم.

سربازان مبتلا به اوتیسم از خدمت سربازی معاف شدند!

به گزارش سلام نو، رئیس سازمان وظیفه عمومی تقی مهری اعلام کرد افراد مبتلا به اوتیسم از رفتن به خدمت سربازی معاف هستند. مشمولین خدمت سربازی بعد از تشخیصی بیماری به کمیسیون پزشکی ارجاع داده می‌شوند و بعد از تایید کمیسیون پزشکی با تایید از رفتن به خدمت سربازی معاف خواهند شد. با توجه به گزارشات، ۳۰ هزار بیمار مبتلا به اوتیسم در سال ۱۴۰۱ در ایران شناسایی شده‌اند. از آنجایی که افراد مبتلا به اوتیسم در مقابل تغییر مقاومت می‌کنند و نسبت به محیط اجتماعی و تغییرات مربوط به آن پاسخ دهی مناسب را از خودشان بروز نمی‌دهند فرستادن آنان برای خدمت سربازی نشدنی است. در این مقاله قصد داریم درباره بیماری اوتیسم با شما اطلاعات مفیدی را به اشتراک بگذاریم.

بیماری اوتیسم چه نوع بیماری است؟

اوتیسم نوعی اختلال رشدی است که بر نحوه تعامل و ارتباط شخص مبتلا به آن با دیگران اختلال ایجاد می‌کند و بر نحوه یادگیری و رفتار وی تاثیر مستقیم می‌گذارد. بیماری اوتیسم و نشانه‌های آن از زمان بروز، مادام العمر خواهند بود. اختلال اتیسم درمان ندارد و افراد مبتلا به آن با استفاده از مشاوره‌های درمانی که در طول زندگی‌شان انجام می‌دهند می‌توانند زندگی بهتر و با کیفیت‌تری را داشته باشند. درباره بیماری اوتیسم متخصصان این گونه مطرح کرده‌اند که اختلال اتیسم مانند رنگ چشم و رنگ پوست تا پایان عمر به همراه فرد مبتلا به آن خواهد بود و درمان قطعی برای آن وجود ندارد.

بیماری اوتیسم از چه زمانی تشخیص داده می‌شود؟                                                     

از زمانی که اختلالات مربوط به اوتیسم شروع به بروز کنند این بیماری شروع می‌شود، اما به طور کلی علائم این اختلال از سن یک تا دو سالگی شروع به بروز دادن می‌کنند و نکته غم انگیز درباره این بیماری این است که روشهای درمان می‌توانند شدت بیماری را کم کنند، اما هرگز قابل درمان نخواهند بود. در معافیت سربازی مربوط به بیماری اوتیسم دقت کردن به این نکته ضروری است که عواملی همچون شدت بیماری، نوع عارضه، نوع درمان و سابقه بیماری همگی در معاف شدن یا نشدن فرد مبتلا به اتیسم موثر هستند.

بیماری اوتیسم شامل چند نوع است؟

 • افراد مبتلا به بیماری اوتیسم با عملکرد بالا می‌توانند با کمی حمایت از جانب سازمان‌های مربوط به اوتیسم به راحتی زندگی روزمره‌شان را ادامه دهند. افراد مبتلا به اتیسم با عملکرد بالا می‌توانند به راحتی در دانشگاه تحصیل کنند. افراد مبتلا به اتیسم با عملکرد متوسط توسط تست‌هایی که از جانب روانشناسان گرفته می‌شود تشخیص داده می‌شوند.
 •  افراد مبتلا به اتیسم با عملکرد متوسط مشکلات رفتاری و کلامی واضح‌تری نسبت به افراد مبتلا به اتیسم با عملکرد بالا دارند، بنابراین فرایند حمایتی که از جانب سازمان‌های مربوط به اتیسم دریافت کنند باید بیشتر باشد.
 • افراد مبتلا به اتیسم طیف عملکرد پایین نسبت به دو گروه ذکر شده نیاز به حمایت کامل از طرف سازمان‌های اوتیسم هستند به طوری که این افراد گاهی قادر به صحبت کردن نیز نیستند و شدت رفتارهای کلیشه‌ای در آنان بیشتر خواهد بود.

در گذشته افراد مبتلا به اوتیسم از سربازی معاف بودند؟

در گذشته افراد مبتلا به اوتیسم با علائم شدید از رفتن به خدمت سربازی معاف بودند و این در حالی بود که افراد مبتلا به اوتیسم با علائم خفیف معافیت از رزم داشتن یعنی مشمولان معاف از رزم به تصمیم کمیسیون پزشکی و فرمانده پادگان از برخی امور رزم معاف می‌شدند. این در حالی است که با اعتراضات شدید خانواده‌های افراد مبتلا به اوتیسم قوانین مربوط به سربازی رفتن افراد اوتیسمی دچار تغییرات شد.

کد خبرنگار: ۲۱
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 5 + 11 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید