قلعه نصوری که به قلعه شیخ نیز مشهور است، متعلق به اوایل دوره قاجاریه است. این قلعه به دستور شیخ جبار نصوری در سال ۱۲۲۴ قمری ساخته شده است.

آشنایی با نصوری سیراف قلعه‌ای که از قاجار به یادگار مانده‌ است

به گزارش سلام نو، قلعهٔ نصوری واقع در شهر بندر طاهری از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان یکی از اثرهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است. «قلعهٔ نصوری» در ۲۵۰ کیلومتری خاور استان بوشهر قرار گرفته‌است. قلعهٔ نصوری به «قلعه شیخ» نیز مشهور بوده‌است، و متعلق به اوایل دورهٔ قاجاریه است. ساخت قلعه به امر شیخ جبار نصوری درحدود ۱۸۰ سال پیش انجام یافته و معمار آن علی اضعر شیرازی بوده‌ است. مصالح به کاررفته، سنگ‌های بزرگ و ملاط آن گل و گچ است. دَر ورودی قلعه از سمت جنوب و رو به خلیج فارس است که دارای دَر بزرگ چوبی با گل میخ و کنده کاری است.

آشنایی با نصوری سیراف قلعه‌ای که از قاجار به یادگار مانده‌ است

قلعهٔ نصوری در شهر بندر طاهری از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان قرار دارد و یکی از اثرهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است. شهر کنگان در ۲۲۰ کیلومتری جنوب‌شرقی بوشهر در منطقه کوهستانی نار و کنگان قرار دارد. قلعه نصوری که به قلعه شیخ نیز مشهور است، متعلق به اوایل دوره قاجاریه است. این قلعه به دستور شیخ جبار نصوری در سال ۱۲۲۴ قمری ساخته شده است. مصالح به کار رفته در این قلعه نیز سنگهای بزرگ و ملاط آن گل و گچ میباشد. قلعه داری گچبری‌های زیبایی بوده که ۱۸ تابلو بسیار زیبا از مجالس شاهنامه فردوسی در ایوان باختری آن نقش بسته است. قلعه دارای درب بزرگ چوبی با گل‌ میخ و کنده‌کاری است. بعد از ورودی اصلی هشتی بزرگی وجود دارد که دارای ۸ طاقچه ساده ‌است.

آشنایی با نصوری سیراف قلعه‌ای که از قاجار به یادگار مانده‌ است

زمانی که از هشتی وارد حیاط بیرونی می‌ شوید، در جبهه شمالی آن یک ردیف پلکان به طبقه دوم منتهی می‌ شود و یک درب چوبی ساده، آن را به اندرونی وصل می‌ کند.در قسمت شرق نیز یک پلکان به طبقه دوم می‌ رود. در این طبقه یک ایوان با ستون‌ های سنگی و گچبری‌ های جالب وجود دارد. این ایوان از طرف پنج در چوبی، به اتاقی راه می‌ یابد که در غرب آن قرار دارد. در این اتاق گچبری با تزیینات گل و بوته وجود دارد که فاقد هرگونه تزیین است.

آشنایی با نصوری سیراف قلعه‌ای که از قاجار به یادگار مانده‌ است

این بنا دارای بادگیری همانند بادگیرهای ساختمان‌ های ساحلی خلیج فارس است و ویژگی معماری ساختمان‌ های قاجاریه را دارد. این قلعه دارای ایوان ستون‌ داری در طبقه دوم می‌ باشد که تزیینات گچبری مربوط به همین قسمت است، همچنین سبک کار و تراش آنها شبیه ستون‌ های بازار وکیل شیراز است. گچبری‌ ها شامل شاخ و برگ گل و بوته، فرشتگان و پرندگانی است که بر رونق و زیبایی قلعه افزوده ‌است. سنگ‌ ها و گچ‌ های موجود در حیاط قلعه نیز، نشان از مرمت و بازسازی دوباره قلعه را می‌ دهد.

 منبع: تریپ یار

کد خبرنگار: ۲۵
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 7 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید