دکتر مینو محرز، محقق اصلی پروژه و مسئول تیم نظارت بر فاز مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت گفت: واکسن کرونای برکت و واکسن چینی سینووک از ویروس کشته‌شده ساخته شده‌اند.

مقایسه اثربخشی واکسن کرونای برکت با واکسن چینی از زبان مینو محرز

به گزارش سلام نو به نقل از میزان، محقق اصلی پروژه و مسئول تیم نظارت بر فاز مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت گفت: میزان اثربخشی کوو ایران برکت از سینووک بالاتر است، اما هر دوی این واکسن‌ها از ویروس کشته‌شده ساخته شده‌اند و واکسن سینوفارم چینی هم از همین نوع است.

دکتر مینو محرز محقق اصلی پروژه و مسئول تیم نظارت بر فاز مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت در پاسخ به این سوال که با توجه به این‌که امضای شما پای رضایت‌نامه تمامی داوطلبان تزریق واکسن کوو ایران برکت است، آیا از بی‌خطر بودن این واکسن به طور صد درصد برای همه افراد اطمینان دارید، گفت: مطالعات اولیه نشان داده که این واکسن مشکلی ندارد و افراد را با عارضه جدی مواجه نمی‌کند و هنگامی که برای اولین داوطلبان اتفاقی رخ نداد، رضایت‌نامه‌های دیگر تزریق‌کنندگان واکسن را هم امضا کردم و به علاوه من به عنوان مجری پروژه باید رضایت‌نامه‌ها را امضا کنم و انجام این کار قانونی است.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا ضمن اشاره به این‌که طبق قانون اگر هر کدام از داوطلبانی که وارد مطالعه می‌شوند، با مشکلی که وابسته به تزریق واکسن باشد، مواجه شوند، ما نسبت به آن پاسخگو هستیم، ادامه داد: تاکنون در فازهای اول و دوم این واکسن به تعداد زیادی از افراد واکسن زده شده و در فاز سوم هم که در حال اجراست، افراد بسیاری وارد این مطالعه شده‌اند و هیچ‌کدام از آنها با عارضه جدی مواجه نشدند و این امر نشان می‌دهد این واکسن ایمن است.

تاثیر واکسن‌هایی که از نوع ویروسِ کشته‌شده‌اند در جهش‌های جدید

محقق اصلی پروژه و مسئول تیم نظارت بر فاز مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت در خصوص شباهت واکسن کوو ایران برکت با واکسن چینی سینووک که میزان اثربخشی آن ۵۰ تا ۶۰ درصد است، توضیح داد: میزان اثربخشی کوو ایران برکت از سینووک بالاتر است، اما هر دوی این واکسن‌ها از ویروس کشته‌شده ساخته شده‌اند و واکسن سینوفارم چینی هم از همین نوع است.

وی با بیان این‌که چینی‌ها به غیر از این دو واکسن، واکسن دیگری تولید نکرده‌اند، افزود: از آنجایی که چینی‌ها روی ویروس کووید ۱۹ بسیار شناخت دارند، به نظر می‌رسد این نوع واکسن‌ها اثربخشی بیشتری روی ویروس داشته باشد و در حال حاضر این نوع واکسن‌ها بیشتر روی واریانت‌های مختلف تاثیرگذارند.

مسئول تیم نظارت بر فاز مطالعات بالینی واکسن کوو ایران اظهار کرد: درست است که واکسن‌ها روی واریانت‌ها تقریبا کم‌اثر هستند، اما از بین کم‌اثرها واکسن‌هایی که از نوع ویروس کشته‌شده هستند، از همه بهترند، چراکه حاوی تمامی ویروس هستند نه بخشی از آنتی‌ژن آن. البته جهش‌های جدید نگران‌کننده نیستند. چراکه اگر واکسیناسیون عمومی آغاز شود، هنگامی که با واریانت جدید مواجه شویم، هم مانند کاری که در واکسن آنفلوآنزا انجام می‌دهیم، بلافاصه ویروس جدید را در واکسن جایگزین می‌کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: مشکلی که در حال حاضر با آن روبه‌رو هستیم، این است که هر چه این ویروس بیشتر از انسان به انسان سرایت کند، جهش.های بیشتری اتفاق می‌افتد و ما باید به وسیله واکسن انتقال ویروس را به حداقل برسانیم تا از موتاسیون‌های جدید جلوگیری کنیم.
 

کد خبر: 55257085

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 3 + 12 =

  تا انتخابات

  آخرین اخبار

  پربازدید

  پربحث