زعفران یا همان طلای سرخ از گیاهان پرخاصیت و بسیار مقاوم است که در شرایط آب و هوای سرد مقاومت بالایی دارند اما برای رشد به آب و هوای معتدل نیاز دارد.

آموزش کاشت زعفران در گلدان و باغچه منزل | زمان مناسب جهت کاشت زعفران

به گزارش سلام نو به نقل از برنا، زعفران یکی از گیاهان بسیار مقوی و انرژی زا است. این گیاه به طلای سرخ معروف است. زعفران نوعی گل است که از گیاه زعفران به دست می‌آید. گیاه زعفران ارتفاعی بین ۱۰ سانتی متر تا ۳۰ سانتی متر دارد. رشد این زعفران و یا کاشت آن به پیاز گیاه زعفران بستگی دارد. به عبارت دیگر کاشت این نوع گیاه با استفاده از پیاز انجام می شود. پیاز گیاه زعفران دارای پوسته قهوه ای رنگ می باشد که سطح آن را پوشانده است. گل این گیاه به رنگ بنفش می باشد و متشکل از ۶ گلبرگ است که دارای کلاله قرمز رنگ خواهد بود. کلاله های موجود در گل های بنفش همان زعفران است که از آن به عنوان ادویه استفاده می‌شود.

شرایط آب و هوایی مناسب جهت رشد زعفران :

زعفران یکی از گیاهان بسیار مقاوم است که در شرایط آب و هوای سرد مقاومت بالایی دارند اما برای رشد به آب و هوای معتدل نیاز دارد. زعفران برای رشد بهتر به تابستان های گرم و خشک و همچنین زمستان های ملایم احتیاج دارد. کشت زعفران در مناطق شمالی کشور مانند گیلان، مازندران و ... با موفقیت همراه نمی باشد. به عبارت دیگر این گیاه با آب و هوای شمال کشور سازگار نمی‌باشد. خاک مورد نیاز جهت کشت و رشد گیاه زعفران، خاک سبک می باشد. منظور از خاک سبک خاکی متشکل از شن و رس می باشد. این خاک علاوه بر این که باعث رشد بهتر گیاه می شود، به تامین مواد معدنی مورد نیاز آن نیز کمک می‌کند.

کشت زعفران در خانه و یا منزل :

اگر قیمت خرید زعفران برای شما زیاد است امکان کاشت زعفران در منزل وجود دارد. در حقیقت این گیاه را می توان در منزل با شرایط آب و هوایی گرم و معتدل کشت کرد. برای کشت زعفران باید پیاز زعفران را مورد استفاده قرار داد. به عبارت دیگر  برای کشت زعفران در منزل به گلدان، پیاز زعفران، مقداری سنگریزه و مقداری خاک سبک احتیاج می باشد. برای کاشت در ابتدا باید گلدان مناسب را انتخاب کنید، گلدان انتخابی باید سوراخی جهت خروج آب های اضافی داشته باشد. حال کف گلدان انتخابی را مقداری سنگریزه بریزید و سپس روی آن را خاک سبک بریزید. گلدان را از خاک سبک پر کنید. داخل گلدان را چاله هایی به عمق ۱۵ سانتی متر ایجاد کنید و پیاز های زعفران را داخل آن ها قرار دهید، سپس روی آن ها را با خاک سبک بپوشانید. آبیاری این نوع گیاه تنها باید ۱۰ رو بعد از گشت ادامه پیدا کند. زمان کشت و رشد زعفران در فصول خاصی از سال مانند پاییز، زمستان و اوایل بهار خواهد بود. اگر در مناطقی با آب و هوای گرم و معتدل زندگی می کنید می توانید گلدان ها را در محیط بیرونی ساختمان مانند تراس و یا بالکن نگهداری کنید. اما اگر شرایط آب و هوایی محل زندگی با شرایط رشد زعفران سازگاری ندارد می‌توانید گلدان های مورد نظر را در محیط داخلی ساختمان نگهداری کنید و درجه حرارت محل نگهداری گلدان ها متناسب با شرایط آب و هوایی مورد نیاز زعفران تغییر دهید. لازم به ذکر می‌باشد که این گیاه به آب زیادی احتیاج ندارد. آبیاری این گیاه باید به گونه ای انجام شود که فاصله آبیاری آن باعث خشک شدن خاک گیاه شود. به عبارت دیگر هنگامی آبیاری انجام شود که خاک گیاه خشک شده باشد. خاک مصرفی ترکیبی از خاک برگ، ماسه و خاک باغچه می باشد. مقدار ماسه مصرفی در این ترکیب نسبت به بقیه خاک ها بیشتر می باشد. از رسیدن نور کافی به این گیاه غافل نشوید.

آموزش کاشت زعفران در گلدان و باغچه منزل | زمان مناسب جهت کاشت زعفران

تهیه پیاز زعفران :

برای تهیه پیاز زعفران می توان از گلخانه ها و بذر فروشی ها کمک گرفت. در حقیقت می توان پیاز زعفران را از بذر فروشی ها و گلخانه ها خریداری کرد. ناگفته نماند که پیاز های خریداری شده باید از سلامت کافی برخوردار باشند، عدم سالم بودن پیاز ها باعث به بار نشستن گیاه زعفران نمی شود. برای خرید پیاز زعفران مرغوب بهتر است به مراکز معتبر مراجعه کرد، همچنین می توان بعد از خرید برای اطمینان بیشتر پیاز را داخل محلول قارچ کش قرار داد. پیاز ها را باید به مدت ۱۰ دقیقه الی ۲۰ دقیقه داخل محلول های قارچ کش با کیفیت قرار دهید و سپس از آن ها استفاده کنید. هر چقدر پیاز خریداری شده با کیفیت تر و مرغوب تر باشد، زعفران حاصل مرغوب تر می باشد. پیاز های زعفران به صورت کیلویی به فروش می‌رسند. تعداد پیاز های موجود در یک کیلو حدود ۱۳۰ عدد تا ۱۵۰ عدد می‌باشد.

مساحت مورد نیاز برای کاشت زعفران در منزل :

در هر ۲۰ سانتی متر از مساحت سطح کشت می توان ۶ تا ۷ عدد پیاز زعفران را کاشت. در نتیجه در یک زمین سطح کشت به مساحت ۱ متر می توان ۳۵ عدد پیاز زعفران کاشت. ۳۵ عدد پیاز مصرفی را باید در مساحت های ۲۰ سانتی متری تقسیم کرد. در نتیجه یک عدد پیاز زعفران برای کاشت به مساحتی حدود ۴ سانتی متر احتیاج دارد.

زمان مناسب جهت کاشت :

مناسب ترین زمان جهت کشت پیاز زعفران از تیر ماه  تا مهر ماه می باشد. در حقیقت بهتر است در یکی از ماه های تیر، مرداد، شهریور و مهر ماه برای کاشت آن اقدام کنید. ناگفته نماند که اواخر خرداد ماه بهترین زمان جهت رشد این گیاه می باشد. البته بد ترین زمان جهت کشت پیاز زعفران ماه های تیر و خرداد می باشد. به عبارت دیگر پایان تیر ماه و اوایل خرداد ماه بد ترین زمان جهت کاشت می باشد، زیرا در این ایام هوا بسیار گرم بوده که باعث صدمه به پیاز می شود و از عملکرد آن می‌کاهد.

آموزش کاشت زعفران در گلدان و باغچه منزل | زمان مناسب جهت کاشت زعفران

آبیاری زعفران کشت شده :

یکی از عواملی که در کشت زعفران بسیار مهم می‌باشد، میزان آبیاری آن می‌باشد. این گیاه از ماه مهر تا ماه خرداد نیازی به آبیاری ندارد. آبیاری گیاه زعفران در ماه های مهر تا خرداد به پوسیدگی پیاز آن کمک می کند. در مه مهر می توان آبیاری گیاه را شروع کرد. در این ماه باید آبیاری به گونه ای صورت گیرد که آب از کف گلدان خارج شود. از آبیاری گیاه زعفران در آب و هوای گرم خودداری کنید، زیرا آبیاری در چنین هوایی باعث می شود تا پیاز زعفران به قارچ مبتلا شود. در فصل های بهار و پاییز باید آبیاری گیاه را به صورت منظم انجام داد. البته ناگفته نماند که مقداری آبیاری گیاه در این فصل در صورتی گلدان و یا باغچه سرپوشدیده است باید کم باشد. توجه کنید که در فاصله بین دو بار آبیاری گیاه زعفران، خاک آن باید خشک باشد. از دیگر نکات مهم که در آبیاری گیاه زعفران باید به آن توجه کرد، متوقف شدن آبیاری بعد از پایان یافتن عمر برگ های آن می‌باشد.

پیاز های مبتلا شده به ویروس :

امکان ویروسی شدن پیازهای زعفران به ویروس وجود دارد. درمان و یا از بین بردن ویروس‌های نفوذ کرده در پیاز زعفران امکان پذیر نمی‌باشد. پیاز ویروسی را باید از داخل گلدان خارج کرد تا پیازهای دیگر به آن مبتلا نشوند. عدم جوانه زدن پیاز ها، عدم رشد گیاه، موزاییکی شدن سطح گیاه و ... یکی از علائم ویروسی شدن آن می باشد. ویروسی شدن پیاز ها منجر به از بین رفتن آن ها می شود و هیچ راه درمانی وجود ندارد.

کد خبر: 55246349

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =

    پربازدید

    پربحث

    آخرین اخبار