بیشتر کارشناسان و معامله گران پیش بینی بازار در هفته دوم اسفند  را مثبت و یا خنثی می‎‌دانستند. با این حال در اتفاقی غیرمنتظره بورس ایران سقوط قابل توجهی داشت تا هم راستا با بازار سهام در دیگر نقاط دنیا بازار سرمایه دچار تزلزل شود.

سلام نو – سرویس اقتصادی: در حالی که هستند هنوز کسانی که بر این باورند بورس ایران به اتفاقات جهان ربطی ندارد بورس ایران امروز را با ریزش بیست هزار واحدی آغاز کرد تا روزهای تیره و تار بازارهای سهام دنیا به ایران هم برسد. به نظر می‌رسد روند آسیب زای کرونا بر اقتصاد دنیا قرار نیست تا اطلاع ثانوی پایان پذیرد.

به گزارش سلام نو، به اعتقاد اکثریت مطلق کارشناسان بازار سرمایه تنها عاملی که باعث ریزش سنگین بازار بورس شده شیوع بیماری کرونا است. در شرایطی که در ده روز گذشته که کرونا به ایران آمده بازار سرمایه بدون توجه به این مساله روند صعودی خود را طی کرده امروز بالاخره بازار به این بیکاری واکنش نشان داد و بسیاری از سهامداران را نقره داغ کرد. به نظر می رسد هرچه زمان بیشتر می‌گذرد موضوع جدی تر شده و ترس در بازار هم افزایش پیدا می کند. واکنش کشورهای همسایه در ورود و خروج کالا و همچنین موانع ایجاد شده در آمد و شد افراد به کشورها را نیز باید در همین راستا ارزیابی کرد.

بیشتر کارشناسان و معامله گران پیش بینی بازار در هفته دوم اسفند را مثبت و یا خنثی می‎‌دانستند. با این حال در اتفاقی غیرمنتظره بورس ایران سقوط قابل توجهی داشت تا هم راستا با بازار سهام در دیگر نقاط دنیا بازار سرمایه دچار تزلزل شود. این در حالی است که قیمت جهانی فلز نیز با افت جدی رو به رو بوده است.

امروز بازار سرمایه کار خود را با شاخص کل بیش از ۵۲۳ هزار واحد شروع کرد اما سقوط ۱۹ هزار واحدی  شاخص کل را به رقم ۵۰۴ هزار واحد رساند. شاخص کل تا به این لحظه ریزش ۳.۶۶ درصدی را تجربه کرده اما شاخص کل هم وزن ریزش ۲.۸۴ درصدی را تجربه کرده است، شاخص آزاد شناور ریزش ۳.۰۵ درصدی و شاخص بازار اول ۳.۸۲  و شاخص بازار دوم ریزش ۳.۴۲ درصدی را در معاملات را تجربه کرده است.

نمادهای فولاد، فملی، پارس، تاپیکو و کگل بیشترین تاثیر منفی را در شاخص کل از خود تا این لحظه به جای گذاشته اند، نمادهای وبملت، خساپا، وتجارت، خودرو، شپنا و شتران نیز در رده های بعدی تاثیرگذاری در سقوط شاخص کل بودند. نمادهای زاگرس، میدکو، کگهر، ذوب، هرمز و مادیرا نیز بیشترین تاثیر منفی در شاخص کل فرابورس از خود بر جای گذاشتند.