خورشت آلو از غذاهای خوشمزه و محبوب است و در گزارش زیر طرز تهیه خورشت آلو بدون گوشت با سه روش مختلف را به شما آموزش خواهیم داد.

دستور پخت خورش آلو بدون گوشت به سه روش متفاوت

خورش آلو یکی از خورش‌های اصیل و فوق العاده خوش طعم ایرانی است1. این خورش از غذاهای اصیل خراسان رضوی به حساب می‌آید و مواد اصلی آن آلو و گوشت است. البته می‌توانید به جای گوشت از مرغ هم استفاده کنید که این بستگی به ذائقه افراد خانواده دارد.

خورش آلو اسفناج نیز یکی از انواع خورش است که از گوشت قرمز (گوشت ماهیچه یا مغز ران)، پیاز داغ، روغن، اسفناج، آلو بخارا، آبلیمو، شکر و نمک و فلفل تهیه می‌شود. این خورش در کتاب “انواع خورش” نوشته اکرم (ساناز) مینایی آمده است.

هر دوی این خورش‌ها با پلو ایرانی مصرف می‌شوند و به دلیل داشتن آلو در ترکیبات خود، طعم خاص و متفاوتی دارند21. این خورش‌ها نمونه‌هایی از غنای آشپزی ایرانی و تنوع غذاهای این سرزمین هستند.

به گزارش سلام نو به نقل از رویداد ایران، خورش آلو از آن دسته غذاهایی است که به خاطر محبوبیتش، انواع متنوعی از آن را می‌توان در لیست غذاهای ایرانی مشاهده کرد. خورش آلو بدون گوشت، خورش آلو با گوشت و مرغ، خورش آلو با هویج و سیب زمینی، خورش به آلو، خورش آلو اسفناج و … همه مدل‌های مختلفی از این غذا هستند که هر کدام نیاز و سلیقه بخشی از افراد را برآورده می‌کنند. خورش آلو را هم می‌توان با آلو خورشتی و هم با آلو سیاه جنگلی درست کرد. در ادامه، طرز تهیه خورش آلو بدون گوشت را به ۳ روش و با مواد مختلف، به همراه جزییات و فوت و فن‌های پخت آن خواهیم آورد.

خورش آلو بدون گوشت مناسب چه کسانی است؟

خورش آلو بدون گوشت، مخصوص کسانی است که ترجیح می‌دهند در بشقاب غذایشان اثری از گوشت نباشد یا گیاه خوار هستند. این غذا به خاطر حذف گوشت، زمان زیادی برای پخت نیاز ندارد و از انواع سبزیجات می‌توانید در آن استفاده کنید. هم چنین سویا می‌تواند جایگزین خوبی برای گوشت باشد.

فوت و فن‌های طرز تهیه خورش آلو بدون گوشت

در طرز تهیه خورش آلو بدون گوشت، حتما هسته‌های آلو را بگیرید و جدا کنید. می‌توانید بعد از این که آلو را پختید و موقع له کردن آلوها هسته را جدا کنید، یا بعد از خیساندن و نرم شدن آن‌ها این کار را انجام دهید.

اضافه کردن تخم مرغ به خورش آلو بدون گوشت، اختیاری است. این مدل خورش آلو در سمنان پخته می‌شود.

زعفران را در مراحل پایانی اضافه کنید تا عطر و طعم آن حفظ شود. می‌توانید به اندازه ۱ قاشق چایخوری گلاب هم به خورش آلو بدون گوشت اضافه کنید تا عطر بیشتری داشته باشد.

طرز تهیه خورش آلو بدون گوشت

طرز تهیه خورش آلو بدون گوشت به ۳ روش مرحله به مرحله

مواد لازم برای ۴ نفر

آلو (جنگلی یا خورشتی): ۵۰۰ گرم

پیاز: ۱ عدد متوسط

سیر: ۱ حبه

تخم مرغ: ۲ عدد

زردچوبه و نمک: به میزان لازم

فلفل و کاری: به میزان دلخواه

طرز تهیه

آلوها را بعد از شست و شو در مقداری آب بخیسانید تا نرم شوند. بعد از نرم شدن، هسته آن‌ها را جدا کنید. آلوهای هسته گرفته را در یک قابلمه آب بریزید و روی حرارت قرار دهید تا کاملا بپزند. بعد از نرم و پخته شدن، آن‌ها را کاملا بکوبید و له کنید.

پیاز را پوست بگیرید و نگینی خرد کنید. سیر را خیلی ریز خرد یا له کنید. در یک تابه کمی روغن بریزید و سیر و پیاز را در آن تفت دهید تا سبک و طلایی شوند. سیر را بعد از سبک شدن پیاز اضافه کنید، چون سیر زود می‌سوزد. در حدی که عطر آن بلند شود کافی است.

در یک کاسه، جداگانه تخم مرغ‌ها را بشکنید و به آن، زردچوبه، نمک، فلفل و کاری اضافه کنید. به خوبی به هم بزنید تا هم ادویه‌ها گلوله نشوند و هم تخم مرغ از حالت لختگی کاملا خارج شود. می‌توانید ادویه را به آلوها هم اضافه کنید.

به تابه‌ای که در آن پیاز و سیر را سرخ کردید، آلوهای پوره شده را اضافه کنید و روی حرارت ملایم تفت دهید. سپس تخم مرغ هم زده با ادویه و نمک را به مواد داخل تابه اضافه کنید. همه مواد را به هم بزنید تا مخلوط یکدستی داشته باشید. در ظرف را بگذارید و حرارت را روی حالت ملایم تنظیم کنید.

به مدت ۱۰ دقیقه صبر کنید تا تخم مرغ بسته شود و خودش را بگیرد. سپس غذا را در ظرف مناسب همراه با نان، ماست، سبزی خوردن و انواع سالاد سرو کنید.

خورش آلو بدون گوشت با اسفناج و قارچ

طرز تهیه خورش آلو بدون گوشت به ۳ روش مرحله به مرحله

مواد لازم برای ۴ نفر

اسفناج: ۵۰۰ گرم (خرد شده)

آلو (سیاه یا برقانی): ۲۰۰ گرم

قارچ: ۲۰۰ گرم

پیاز: ۱ عدد متوسط

آبلیمو: ۱ قاشق سوپ خوری (یا به میزان دلخواه)

شکر: ۱ قاشق سوپ خوری (یا به میزان دلخواه)

زردچوبه: ۱/۲ قاشق چای خوری

نمک و فلفل: به میزان لازم

روغن: به میزان لازم

طرز تهیه

اسفناج‌ها را بعد از پاک کردن در مقداری آب بشویید. بعد از خشک شدن، آن‌ها خرد کنید. معمولا اسفناج را ریز خرد نمی‌کنند، چون بعد از پخت خیلی نرم می‌شود.

آلوها را به مدت حداقل ۳۰ دقیقه در مقداری آب بخیسانید تا نرم شوند. سپس هسته آن‌ها را جدا کنید.

قارچ‌ها بشویید و به صورت ورقه‌ای خرد کنید. البته اگر کوچک هستند، می‌توانید به صورت سالم و بدون برش زدن از آن‌ها در طرز تهیه خورش آلو بدون گوشت استفاده کنید.

پیاز را پوست بگیرید و بشویید. آن را به صورت نگینی ریز یا خلالی باریک خرد کنید.

در یک تابه کمی روغن بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید. بعد از این که روغن داغ شد، پیازها را در آن سرخ کنید تا طلایی و سبک شود. می‌توانید از یک یا دو حبه سیر له شده یا چند برگ سبز سیر تازه هم استفاده کنید.

بعد از سرخ شدن پیاز، زردچوبه و ففلفل و ادویه‌های دلخواهتان را اضافه کنید و تفت دهید تا خامی ادویه‌ها هم گرفته شود.

آلوها را از آب بکشید و به پیازها اضافه کنید و روی حرارت ملایم تفت دهید. قارچ‌های درسته یا خلالی شده را به پیاز اضافه کنید. سپس اسفناج‌های خرد شده را هم به مواد داخل تابه اضافه کنید. همه مواد را با هم تفت دهید.

۱/۲ لیوان آب ولرم به تابه اضافه کنید و بعد از این که آب جوش آمد، حرارت را روی حالت ملایم قرار دهید و در ظرف را بگذارید. ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید تا مواد جا بیفتند.

هر اندازه شکر و آبلیمو به دلخواهتان است، به مواد اضافه کنید. می‌توانید هر دو را با هم مخلوط کنید. هم چنین از چاشنی‌های دیگر مثل رب انار، رب آلوچه یا آب نارنج هم می‌توانید برای طعم دهی بیشتر به خورش آلو بدون گوشت استفاده کنید.

حتما بخوانید طرز تهیه کتلت گوشت چرخ کرده کامل با جزییات

به مدت ۵ دقیقه دیگر بعد از اضافه کردن چاشنی‌ها صبر کنید تا مواد به خورد هم بروند. سپس حرارت را قطع کرده و خورش آلو بدون گوشت را در ظرف مناسب سرو کنید. فراموش نکنید که این خورش باید آب کمی داشته و هنگام سرو، به خوبی جا افتاده باشد.

طرز تهیه خورش آلو بدون گوشت با سویا و به

طرز تهیه خورش آلو بدون گوشت به ۳ روش مرحله به مرحله

مواد لازم برای ۴ نفر

آلو بخارا: ۳۰۰ گرم

سویا: ۲۰۰ گرم

به: ۱ عدد بزرگ

پیاز: ۱ عدد متوسط

رب گوجه فرنگی: ۲ قاشق غذا خوری

دارچین: ۱/۴ قاشق چای خوری

زعفران غلیظ دم کرده: ۲ قاشق سوپ خوری

شکر (به دلخواه): ۱ قاشق غذاخوری

آبلیمو (به دلخواه): ۱ قاشق غذاخوری

نمک و فلفل: به میزان لازم

زردچوبه و روغن: به میزان لازم

طرز تهیه

در اولین مرحله از طرز تهیه خورش آلو بدون گوشت ابتدا آلوها را در آب بخیسانید.

در ظرفی دیگر هم سویا را به مدت حداقل ۲ ساعت خیس کنید تا نفخ آن گرفته شود. سپس آن را آبکشی کنید تا آب اضافی خود را از دست بدهد.

پیاز را پوست بگیرید و بشویید. آن را به صورت نگینی ریز با خلالی باریک خرد کنید.

پیازهای خرد شده را در یک تابه با مقداری روغن داغ تفت دهید تا طلایی شود. رب گوجه فرنگی را اضافه کنید تا هم رنگ باز کنند و هم خامی آن گرفته شود. سویاهای آبکشی شده را اضافه کنید و تفت دهید.

زردچوبه، فلفل و نمک را اضافه کنید. بعد از تفت دادن به اندازه ۱ لیوان آب جوش روی سویا بریزید. حرارت را ملایم کرده و در ظرف را بگذارید.

میوه به را به خوبی بشویید و به صورت نگینی (ترجیحا درشت) خرد کنید. در یک تابه جداگانه، به‌های خرد شده را در کمی روغن تفت دهید. با این کار در پایان پخت، به‌ها شکل ظاهری خودشان را حفظ می‌کنند. بعد از سرخ کردن، به را به سویا اضافه کنید و دوباره در ظرف را بگذارید تا به نرم شود. سپس آلوها را به مواد اضافه کنید.

در ۱۵ دقیقه پایانی، زعفران دم کرده را اضافه کنید. ۵ دقیقه مانده به خاموش کردن شعله، شکر و آبلیمو را هم به مواد بیفزایید. بعد از پخت غذا را در ظرف مناسب به همراه برنج سرو کنید.

خواص خورش آلو اسفناج

خورش آلو اسفناج به دلیل دارا بودن آلو و اسفناج، از جمله غذاهای بسیار مغذی و پرخاصیت است. این خورش سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها است که برای سلامتی بدن بسیار مفید هستند.

برخی از خواص خورش آلو اسفناج عبارتند از:

 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • بهبود عملکرد دستگاه گوارش
 • پیشگیری از کم خونی
 • کمک به سلامت قلب و عروق
 • تقویت حافظه
 • ضد سرطان

کد خبرنگار: ۱۵
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید

  *** ***