ریزش مو به دلایل بسیاری افزایش می‌یابد، اما شما می‌توانید با رعایت برخی از نکات کاربردی مشکل ریزش مو را برطرف کنید.

علت اصلی ریزش مو چیست؟ | چه کار کنیم ریزش موی ما قطع شود؟
به گزارش سلام نو، مردها به دلیل الگوی طاسی مردانه بیشتر از زنان در معرض ریزش مو هستند، اما نازک شدن و ریزش مو در زنان، متداول و هم چنین ناراحت کننده است. ممکن است دلایلش موقتی باشد. مانند:کمبود یک ویتامین یا پیچیده تر مانند مشکلی اساسی در سلامتی بدن.

در اکثر شرایط راه‌های زیادی برای درمان ریزش موی هم زنان و هم مردان وجود دارد، اما همه چیز به دلیل آن بستگی دارد. در این بخش از سلامت پوست و مو بنا به احترام به درخواست شما کاربران تمامی دلایل ریزش مو در زنان و مردان را جمع آوری کرده ایم.

۱. فشار جسمی:

هرگونه ضربه‌ فیزیکی مانند: جراحی، تصادف ماشین، بیماری شدید و یا حتی آنفولانزا می‌تواند باعث ریزش موی موقتی شود. این امر باعث تحریک گونه‌ای از ریزش مو به نام جریان تلوژن نیز می‌شود. مو دارای یک چرخه‌ی عمر منظم است مرحله‌ رشد، مرحله‌ استراحت و مرحله‌ ریزش. دکتر گلاشور متخصص پوست در نیویورک می‌گوید: «هنگامی که اتفاق استرس زایی برای تان رخ می‌دهد، می‌تواند بر چرخه‌ موی تان تأثیر بگذارد و مو را به مرحله‌ ریزش سوق دهد.» ریزش مو معمولاً ۳ تا ۶ ماه پس از ضربه اتفاق می‌افتد.

چه باید کرد؟

خبر خوب این است که به محض ترمیم بدن، مو دوباره رشد می‌کند.

۲. تاثیرات بارداری در ریزش مو:

بارداری یکی دیگر از فشارهای جسمی است، که می‌تواند باعث ریزش مو شود (فشار جسمی و هورمون ها). ریزش مو مرتبط با بارداری بیشتر پس از به دنیا آمدن بچه دیده می‌شود، تا زمان بارداری.

چه باید کرد؟

اگر شاهد ریزش مو هستید، نگران نباشید، چرا که موهایتان بعد از چند ماه دوباره رشد می‌کنند.

۳. ریزش مو با مصرف بیش از حد ویتامین آ:

با توجه به آکادمی پوست و مو آمریکا، مصرف بیش از حد مکمل‌ها یا داروهای حاوی ویتامین آ می‌تواند محرک ریزش مو باشد.

برای حل این مساله چه باید کرد؟

این امر یک دلیل قابل بازگشت ریزش مو است و به محض دفع ویتامین آ اضافه، مو به رشد طبیعی باز می گردد.

۴. کمبود پروتئین از دلایل ریزش مو:

با توجه به آکادمی پوست و مو آمریکا، اگر در رژیم غذایی تان پروتئین کافی دریافت نکنید، ممکن است بدن تان با متوقف کردن رشد مو، کمبود پروتئین را جبران نماید. گفته می‌شود که این امر پس از دو تا سه هفته پس از کاهش دریافت پروتئین اتفاق می‌افتد.

چه باید کرد؟

منابع بسیاری از پروتئین مانند ماهی، گوشت و تخم مرغ وجود دارد. اگر گوشت یا محصولات حیوانی مصرف نمی‌کنید، می‌توانید انواع حبوبات را جایگزین کنید.

۵. الگوی طاسی در مردان سبب ریزش مو می‌شود:

حدود ۲ نفر از هر ۳ مرد، تا سن ۶۰ سالگی تجربه‌ ریزش مو دارند و اکثر اوقات این امر به دلیل الگوی طاسی آن‌هاست. این نوع از ریزش مو که توسط ترکیب ژن‌ها و هورمون‌های جنسی مردانه ایجاد می‌شود، معمولاً یک الگوی کلاسیک را دنبال می‌کند که مو از ریشه‌ها ناپدید می‌شود و باعث ایجاد خط موی M شکل می‌شود.

چه باید کرد؟

کرم‌های متداولی مانند مینوکسیدیل و داروهای خوراکی مانند فیناستراید وجود دارند که می‌توانند ریزش مو را کاهش داده و حتی باعث رشد دوباره‌ مو شوند؛ عمل کاشت مو نیز یک گزینه خوب است.

۶. تاثیر وراثت در ریزش مو:

الگوی ریزش مو در زنان، به نام آندروژنیک آلوپسیا، همان نسخه‌ زنانه‌ الگوی ریزش مو مردان است. اگر از خانواده‌ای هستید که زنان در سن خاصی شروع به از دست دادن مو نمودند، احتمالاً بیشتر در معرض هستید. زنان، برخلاف مردان دچار عقب رفتگی خط مو نمی‌شوند، در عوض فرقشان بازتر و موهایشان به وضوح نازکتر می‌شود.

چه باید کرد؟

درست مانند مردان، زنان نیز ممکن است از مینوکسیدیل جهت کمک به رشد مو و مراقبت از مو ها بهره ببرند.

۷. هورمون‌های زنانه از دلایل ریزش مو:

همانطور که تغییرات هورمون‌های بارداری می‌تواند باعث ریزش مو شود، تغییر دادن یا کنار گذاشتن قرص‌های ضدبارداری نیز می‌توانند باعث این امر شوند. تغییرات در تعادل هورمونی که در زمان یائسگی اتفاق می‌افتد نیز ممکن است دارای نتیجه‌ یکسان باشد.

چه باید کرد؟

اگر نسخه‌ جدید مشکل است، با پزشکتان در مورد انواع دیگر قرص‌های ضدبارداری صحبت نمایید. متوقف نمودن قرص‌های ضدبارداری نیز برخی اوقات می‌تواند باعث ریزش موقتی مو شود.

۸. فشارهای احساسی از دلایل ریزش مو:

فشار احساسی کمتر از فشار جسمی باعث ریزش مو می‌شود، اما ممکن است به عنوان مثال، هنگام طلاق، پس از مرگ عزیزان یا هنگام نگهداری از والدین بیمار و سن دار پیش بیاید؛ با این وجود، اکثرا فشار احساسی باعث ریزش مو نمی‌شود، بلکه مشکلی که وجود دارد را تشدید می‌کند.

چه باید کرد؟

در چنین شرایطی، ریزش مو به دلیل فشار احساسی بالاخره کاهش می‌یابد؛ با وجود اینکه دقیقا نمی‌دانیم که کاهش استرس به موهای تان کمک می‌کند یا خیر، اما بد هم نیست. قطعا می‌تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد.

۹. کم خونی باعث ریزش مو می‌شود:

تقریبا از هر ۱۰ زن مابین ۲۰ تا ۴۹ سال، یک زن به دلیل کمبود آهن (متداول‌ترین نوع کم خونی) مبتلا به کم خونی است که به سادگی یکی از دلایل ریزش مو می‌باشد؛ برای اطمینان خاطر از ابتلا به این نوع از کم خونی باید آزمایش خون انجام دهید.

چه باید کرد؟

یک مکمل آهن ساده می‌تواند مشکل را برطرف نماید؛ علاوه بر ریزش مو دیگر علائم کم خونی عبارتند از؛ خستگی، سردرد، سرگیجه، رنگ پریدگی و سردی دست‌ها و پاها.

۱۰. کم کاری تیروئید از دلایل ریزش مو:

این غده‌ کوچک درون گردن هورمون‌هایی ترشح می‌کند که برای سوخت و ساز، رشد و نمو ضروری است، هنگامی که هورمون کافی تولید نمی‌کند باعث ریزش مو می‌شود؛ پزشک می‌تواند طی آزمایشاتی دلیل کم کاری این غده را کشف کند.

چه باید کرد؟

داروهای مصنوعی تیروئید مشکل را برطرف می‌کنند؛ هنگامی که سطح تیروئیدتان به حالت طبیعی بازگشت ریزش موی تان نیز خود به خود کاهش می‌یابد.

۱۱. کمبود ویتامین ب از دلایل ریزش مو:

با این که این مورد چندان متداول نیست، اما سطوح پایین ویتامین ب از دلایل دیگر قابل رفع ریزش مو است.

چه باید کرد؟

مانند کم خونی، مکمل‌های ساده و هم چنین تغییرات رژیم غذایی می‌بایست کارساز باشند. ویتامین ب طبیعی را در ماهی، گوشت، سبزیجات نشاسته دار و میوه‌های غیرمرکباتی بیابید. مثل همیشه، داشتن رژیم غذایی متعادل و سرشار از میوه و سبزیجات، پروتئین بدون چربی و چربی‌های خوب، مانند آووکادو و دانه‌ها برای سلامتی مو و عمومی بدن مفید است.

۱۲. ریزش مو مربوط به مسائل خود ایمنی:

این عمل آلوپسی آره-آتا نام دارد و اصولا حاصل سیستم ایمنی بسیار فعال است. بدن گیج می‌شود و سیستم ایمنی مو را به عنوان عامل خارجی تصور می‌کند و اشتباها آن را هدف می‌گیرد.

چه باید کرد؟

تزریقات استروئید اولین درمان این مشکل است که به صورت ریزش مو دسته‌ای و گرد در سر می‌شود. داروهای دیگر مانند روگین البته فقط با تجویز پزشک نیز ممکن است استفاده شوند. با رشد و ریزش مجدد مو، ممکن است مراحل این مشکل غیر قابل پیش بینی باشند.

۱۳. کاهش وزن شدید از علت‌های ریزش مو:

کاهش وزن شدید هم یک نوع ضربه‌ جسمی است که می‌تواند به کم پشتی مو منجر شود. حتی اگر کاهش وزن در نهایت برای تان خوب باشد، این امر ممکن است اتفاق بیفتد. ممکن است که خود کاهش وزن بدنتان را تحت فشار قرار دهد، یا تغذیه‌ نا درست باعث کمبود ویتامین و مواد معدنی شود. ریزش مو در کنار کاهش قابل توجه وزن نیز ممکن است حاصل اختلال خوراکی مانند بی اشتهایی و یا پرخوری باشد.

چه باید کرد؟

کاهش سریع وزن باعث غافلگیر کردن سیستم می‌شود و به مدت ۶ ماه ریزش مو خواهید داشت، سپس برطرف می‌شود.

۱۴. شیمی درمانی سبب ریزش مو می‌شود:

بعضی از داروهایی که برای مبارزه با سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرند، متاسفانه باعث ریزش مو می‌شوند. شیمی درمانی مانند بمب اتمی است. سلول‌هایی که به سرعت در حال رشد هستند را از بین می‌برد. سلول‌های با رشد سریع، مانند سلول‌های سرطانی و سلول‌های مو.»

چه باید کرد؟

هنگامی که شیمی درمانی متوقف شد، مو دوباره رشد می‌کند، با اینکه معمولا با بافت جدید مثلا فر یا با یک رنگ دیگر رشد می‌کند. محققان در حال مطالعه بر روی درمان هدفمند دیگری برای سرطان می‌گردند، که این امر و عواقب دیگر را کنار بگذارد.

۱۵. سندروم تخمدان پلی کیستیک از دلایل ریزش مو:

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک عدم تعادل دیگر در هورمون‌های جنسی زنانه است. میزان بالای آندروژن ممکن است باعث کیست تخمدان، افزایش وزن، ریسک بالای دیابت، تغییرات در دوره‌ قاعدگی، ناباروری و کم پشتی مو شود. از آنجایی که هورمون‌های مردانه در PCOS بیش از حد نمو پیدا می‌کنند، ممکن است زنان موهای خشن در صورت و بدن را تجربه کنند.

چه باید کرد؟

درمان PCOS می‌تواند عدم تعادل هورمون‌ها را درمان نموده و یا به بازگشت این تغییرات کمک کند؛ درمان‌ها شامل رژیم غذایی، ورزش، قرص‌های ضدبارداری و هم چنین درمان‌های خاص برای کاهش ریسک ناباروری یا دیابت است.

۱۶. ریختن مو با مصرف قرص‌های رقیق کننده‌ خون، ضد افسردگی:

سری‌های خاص دیگر دارو نیز می‌تواند باعث افزایش ریزش مو شوند که از میان آن‌ها، متداول‌ترین شان قرص‌های رقیق کننده‌ خون و داروهای کاهش فشار خون معروف به بتا بلاکرها هستند. داروهای دیگری که می‌توانند باعث ریزش مو شوند، شامل متوترکسات (برای درمان بیماری‌های روماتیسمی و برخی بیماری‌های پوستی)، لیتیوم (برای اختلال دوقطبی) و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی NSAID‌ها (شامل ایبوبروفن و احتمالا ضد افسردگی‌ها) هستند.

چه باید کرد؟

اگر پزشک تان مشخص کرد که یکی یا بیشتر از داروهای تان باعث ریزش مو می‌شود، با او درباره کاهش دوز یا تعویض دارو صحبت کنید.

۱۷. ریزش مو با بیش از حد فرم و مدل دادن:

مدل دادن و درمان شدید مو می‌تواند طی سالیان باعث ریزش مو شود؛ مثال‌های مدل دادن غیرمعمول شامل بافت‌های محکم، ویو یا بابلیس کردن، مواد شیمیایی، لخت کردن مو، درمان با روغن گرم یا هرگونه مواد شیمیایی خشن یا گرمای بالا می‌باشد. از آنجایی که این کارها بر ریشه‌ مو تاثیر می‌گذارند، ممکن است موهایتان دیگر رشد نکند.

خوب چه باید کرد؟

علاوه بر اجتناب از این مدل و درمان ها، آکادمی پوست و مو آمریکا پس از هر بار شستشو استفاده از نرم کننده، خشک کردن مو با هوای طبیعی، محدود کردن میزان استفاده از بابلیس یا اتوی مو فقط یک بار در هفته را توصیه می‌کند.

۱۸. تریکوتیلومانیا باعث ریزش مو می‌شود:

تریکوتیلومانیا که در رده‌ اختلال کنترل تکانه ای طبقه بندی می‌شود، باعث کندن اجباری مو توسط افراد می‌شود. مانند یک تیک است، بیمار مدام با موهایش بازی می‌کند و آن‌ها را می‌کشد. متاسفانه این بازی کردن و کشیدن دائمی در واقع می‌تواند سرتان را از محافظ طبیعی اش محروم کند. تریکوتیلومانیا معمولا پیش از ۱۷ سالگی شروع شده و در زنان ۴ برابر مردان متداول‌تر است.

چه باید کرد؟

برخی از داروهای ضد افسردگی می‌توانند مؤثر باشند، اما درمان اصلاح رفتاری نیز گزینه‌ دیگری است.

۱۹. افزایش سن از دلایل ریزش مو:

دیدن ریزش یا کم پشت شدن مو در سنین ۵۰ یا ۶۰ سالگی در زنان اصلا چیز عجیبی نیست. متخصصان مطمئن نیستند چرا این اتفاق می‌افتد.

چه باید کرد؟

متخصصان به درمان این وضعیت توصیه نمی‌کنند؛ که این امر زنان را به جایگزین‌های زیبایی مانند روسری، کلاه گیس، اکستنشن و مدل‌های مویی که روی نقاط خالی را می‌پوشانند، تشویق می کند.

۲۰. ریزش مو با استفاده استروئیدهای آنابولیک:

اگر از استروئیدهای آنابولیکی (نوعی که ورزشکاران برای ساخت عضله از آن استفاده می‌کنند) استفاده می‌کنید، بنا به گزارش آکادمی پوست و مو آمریکا ریزش مو شما را تهدید می‌کند.

چه باید کرد؟

پس از متوقف کردن مصرف باید عوارض آن نیز از بین برود.

کد خبرنگار: ۱۵
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید