این آبشار به علت وجود ویرانه‌های یک آسیاب به آسیاب خرابه معروف است.سطح دیواره‌های آبشار از خزه‌ها و سایر گیاهان آبزی پوشیده شده است. درختان انجیر و گیاهان آبزی که ابشار از سطح آنها جاری است.

آسیاب خرابه آبشاری دیدنی در آذربایجان‌شرقی

به گزارش سلام نو، آبشار آسیاب یکی از زیباترین مناطق دیدنی آذربایجان شرقی است و این آبشار به علت وجود ویرانه‌ های یک آسیاب آبی به آسیاب خرابه معروف است.

در آسیاب‌ خرابه آبشارهای کوچک و بزرگ بسیاری پدید آمده‌ است که از بالای آسیاب به سمت پایین سرازیر می‌شوند.

آب این آبشار از چشمه زیبا و زلال از کوه کیامکی، یکی از کوههای بلند منطقه دیزمار غربی ارسباران و شهرستان مرند و بخش زنوز سرچشمه می گیرد.

آسیاب خرابه آبشاری دیدنی در آذربایجان‌شرقی

آسیاب‌ خرابه یکی از مکانهای دیدنی و گردشگری استان آذربایجانشرقی میباشد که در شهرستان جلفا و در چند کیلومتری مرز ایران با جمهوری آذربایجان واقع شده است.

این جاذبه گردشگری، در حدود ۲۷ کیلومتری هادیشهر و در نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان در ۵ کیلومتری روستای مینجان آباد، در حاشیه رود ارس قرار گرفته است.

آسیاب‌ خرابه، آسیابی آبی بوده است که سال‌ها پیش مورد استفاده مردم منطقه میگرفت ولی هم‌ اکنون به دلیل تخریب قسمتهای عمده آن کاربردی ندارد و به همین دلیل به «آسیاب‌ خرابه» شهرت یافته است. ارتفاع آسیاب ۱۰ متر و مساحت محوطه پایینی آن ۲۰۰ متر مربع است. این منطقه فقط نام خود رااز این آسیاب گرفته و به طبیعت زیبای آن مشهور است.

آسیاب خرابه آبشاری دیدنی در آذربایجان‌شرقی

ویژگی‌های طبیعی

آسیاب‌ خرابه شامل آبشارهای کوچک و بزرگ می‌باشد که از بالای کوه به سمت پایین آن سرازیر می‌شود. آب این آبشارها از چشمه‌ های متعدد موجود در بالای آسیاب که از کوه کیامکی سرچشمه می‌گیرد، تامین می‌گردد. سطح دیواره‌ های آبشار از خزه‌ ها و سایر گیاهان آبزی پوشیده شده است به طوری که منظره‌ای زیبا به وجود آمده است. در اطراف چشمه ای که در آسیاب خرابه قرار دارد، درختان انجیر بسیار زیبایی روییده است که چشم اندازی دلپذیر به وجود آورده اند.

در سمت راست و در ته دره آبشارهای فراوانی به وجود آمده است. تمام سطح دیواره‌ها پوشیده از خزه و گیاهان آبزی است.

صدها آبشار کوچک و بزرگ و صدای یکنواخت ریزش آب، چشم‌ انداز بدیع و هوای خنک، از جاذبه‌های دلپذیر آن است.

بهترین زمان بازدید:

چهار فصل این آبشار زیبا دیدنی و چشم نواز است. در فصل بهار که از زیبایی خاصی برخوردار است این منطقه با استقبال بی حد و اندازه گردشگران از سراسر ایران و کشورهای خارجی روبرو میشود.

در فصل تابستان که گرمی هوا طاقت همگان را سر می آورد این جاذبه زیبا با آب و هوایی خنک روزانه مورد استقبال هزاران گردشگر است.

آبشار آسیاب در فصل پائیز نیز زیبایی خاص خود را به رخ کشیده و هر گردشگری را حتی در این فصل به سوی خود می کشاند.
لنز دوربین های گردشگران نه تنها در فصهای بهار،تابستان و پاییز زیباییهای آبشار آسیاب خرابه را ثبت می کنند حتی در زمستان نیز علاقمندان به طبیعت این زیباییها را از یاد نبرده و چهره یخ زده آبشار را به نظاره می نشینند.

انسان طالب زیبایی است و چهره یخزده آبشار گرمی دیگری را به طبیعت گردان عرضه می کند.

یکی از گردشگرانی که از کشور ترکیه به این منطقه دیدنی و بی نظیر سفر کرده است، می گوید: هجدهمین بار است که به این جا سفر می کنم و سعی می کنم که هر سال چند بار، یکی در اوایل بهار و یک بار هم در اوایل زمستان به این منطقه سفر کنم.

ابراهیم افزود:

آسیاب خرابه در فصل بهار و زمستان، شکل و منظره خاصی دارد. در فصل بهار که آرام آرام، سبزه ها و گونه های گیاهی خاص این منطقه شروع به رشد می کنند منظره بسیار زیبایی ایجاد می شود و در فصل زمستان نیز یخ زدن آبشار آسیاب خرابه و تشکیل شکل های عجیبی از یخ ها سبب حیرت و تعجب عده ای زیادی از مردم به خصوص خود من می شود.

آسیاب خرابه آبشاری دیدنی در آذربایجان‌شرقی

آب وهوای منطقه:

هر چند هوای جلفا همیشه گرم و کویری است، اما هوای محوطه آبشار بسیار خنک است؛ به خصوص اگر زیر یکی از آبشارها رفته باشید و خیس هم شده باشید. به همین جهت به همراه داشتن لباس اضافه را فراموش نکنید.

بهتر است که گردشگران داخلی و خارجی که قصد سفر به این منطقه را دارند  قبل از غروب آفتاب از این منطقه دیدن کنند چرا که بعد از غروب آفتاب، هوای بسیار سرد آسیاب خرابه، گردشگران را اذیت می کند و همچنین بعد از تاریکی هوا، امکان عکاسی سلب می شود.

امکانات رفاهی منطقه:

در کنار محوطه آبشار و در طول تمام مسیری که از کنار پارکینگ تا پای آبشار طی کردید، محوطه‌ هایی برای استراحت کردن و خوردن نهار و حتی پختن کباب تعبیه شده است و می‌تواند خستگی راه را از تنتان بیرون کند، البته به شرط اینکه نهار را همراه آورده باشید؛ وگرنه مجبور هستید برای صرف نهار به غذاخوری‌ های شهر جلفا که بیشتر در کنار بازارچه مرزی در ابتدای جاده ساحلی قرار دارند و یا به مهمانسرای جهانگردی جلفا در خیابان امام شهر جلفا در میدان شهید بهشتی مراجعه کنید.

اگر خواهان گردشی طولانی‌ تر و دیدن دیگر جاذبه‌ های منطقه مانند مجموعه کلیساهای ثبت جهانی هستید می‌توانید شب را در همین مهمانسرا بمانید. برای این کار بهتر است اول با پذیرش هتل با شماره  ۴۲۰۲۲۲۲۰  ۰۴۱  تماس بگیرید.

نگران دسترسی به پمپ بنزین نباشید. در ورودی شهر جلفا و داخل شهر به بنزین دسترسی خواهید داشت. در میدان یادبود پمپ CNG هم موجود است.

در محوطه آبشار آنتن دهی تلفن همراه شما قطع نمی‌ شود، اما به دلیل مرزی بودن منطقه دقت کنید که از خط تلفن خارجی که فرکانس قوی‌ تری دارد استفاده نکنید.

آسیاب خرابه آبشاری دیدنی در آذربایجان‌شرقی

نکات امنیتی منطقه مرزی:

در مسیر آبشار آسیاب خرابه همپای رود ارس مسافرت می‌کنید، اما توجه داشته باشید که برای گرفتن عکس یادگاری با این رود پر پیچ و خم نباید خودرو خود را متوقف کرده و پیاده شوید، اینجا منطقه‌ای مرزی است و شما اجازه توقف یا عکسبرداری ندارید. برای حفظ آرامش سفرتان هم که شده به این نکته دقت کنید.

مسیر دسترسی به جلفا و آسیاب خرابه:

برای رسیدن به این مکان بسیار دل‌ انگیز باید از جادهٔ مرند - جلفا به هادی شهر رفت و یا از مسیر منطقه آزاد ارس عبور کرده و به دره‌ای باصفا رسید که محل آسیاب خرابه است.

از تبریز تا جلفای منطقه آزاد ارس ۱۴۶ کیلومتر بوده و از جلفا تا آبشار آسیاب ۳۰ کیلومتر می باشد.

برای رسیدن به شهر جلفا که بخشی از منطقه آزاد ارس در آذربایجان‌شرقی است، باید با هواپیما، قطار، اتوبوس یا وسیله نقلیه شخصی خودتان تا تبریز بیایید.

از تبریز تا جلفا را می‌ توانید با قطاری که هر روز یکبار به سمت جلفا می‌رود طی کنید و یا در میدان آذربایجان حوالی فرودگاه تبریز سوار ماشینهای کرایه بین راهی شده و به سمت جلفا بروید. اگر با ماشین خودتان می‌ خواهید به دل جاده بزنید باید تبریز را به سمت خروجی جاده مرند ترک کرده و پس از عبور از کنار کاروانسرای زیبای شاه عباسی در جاده منتهی به خروجی مرند، به سمت جلفا ادامه مسیر دهید. با این حساب ۱۳۵ کیلومتر راه پیش رو دارید و چیزی حدود یک و نیم ساعت در راه خواهید بود تا به ورودی شهر جلفا برسید.

آسیاب خرابه آبشاری دیدنی در آذربایجان‌شرقی

پس از رسیدن به شهر جلفا باید وارد مسیر جاده خروجی شهر به سمت شرق شده و به موازات رود ارس حدود ۲۵ کیلومتری را طی کنید تا تابلوی ورود به جاده فرعی «آبشار آسیاب خرابه» را ببینید. با ورود به این جاده فرعی حدود ۸ کیلومتر با این آبشار زیبا فاصله دارید. کمی قبل از رسیدن به آبشار، جاده به یک دو راهی می‌ رسد؛ راه سمت چپ به روستای الوان و سمت راست به آبشار آسیاب خرابه می‌ رود. بعد از ورود به این قسمت چند دقیقه‌ای بیشتر با آبشار فاصله ندارید.

پس از رسیدن به محوطه ورودی آبشار آسیاب خرابه، باید خودرو خود را در محوطه نسبتا بزرگی که به عنوان پارکینگ آماده شده بگذارید و باقی راه را که حدود ۹۰ متر مسیر خاکی است پیاده طی کنید. برای رسیدن به آبشارهای سرسبز محوطه باید همراه با جاده‌ ای پیاده راهی که شما را به پایین‌ ترین نقطه محوطه می‌ رساند حرکت کنید تا بعد از سپری شدن چند دقیقه زمان و راهی شدن به سمت چپ مسیرتان، به محوطه‌ ای حدود دویست و پنجاه متری برسید که خانه صدها ساله آبشارهای بزرگ و کوچک جلفاست.

در این مسیر و در نقطه تلاقی بالا دست مسیر با رودخانه‌ هایی که آبشار را ساخته‌ اند، بقایای آسیاب قدیمی و سنگ آسیابی را می‌ بینید که اکنون از کار افتاده‌ اند اما روزگاری آرد مردم منطقه را با جریان رود هایی که امروزه آبشارهای زیبایی شده‌اند، تامین می‌کردند.

با عبور از این مسیر ناگهان منظره مقابل چشمان شما به شکلی شگفت‌ انگیز تغییر می‌کند و به جای کوههای رسوبی زرد و نارنجی رنگ بالادست آبشارها، خزه‌ هایی رشته رشته و آویزان از دهانه آبشار را می‌بینید. فضای پایین دست با آبشارهایی کوچک و بزرگ که بلندترین آنها ۱۰ متر ارتفاع دارد تزیین شده و برخی از این آبشارها به قدری بزرگ هستند که می‌توانید برای گرفتن عکس یادگاری به داخل آنها رفته و تصویر خودتان را در دل یک آبشار ثبت کنید!

آسیاب خرابه آبشاری دیدنی در آذربایجان‌شرقی

مکان‌های تاریخی نزدیک به آسیاب خرابه:

قلعه و حمام کردشت 

در ادامه مسیرتان اگر فرصت داشتید در مسیر رسیدن به آبشار سری هم به روستای «کردشت» بزنید؛ بیشتر بناهای این روستا یادگار حضور عباس میرزا نایب السلطنه هنگام جنگ با روس‌ها در منطقه می‌باشند و مجموعه قلعه و حمام کردشت در همین منطقه با ساخت و البته مرمتی که روی آنها انجام شده بسیار دیدنی هستند. این روستا در ۷۰ کیلومتری شهر جلفا قرار دارد و با زمانبندی درست امکان دیدن کردشت و آبشار آسیاب خرابه در یک روز به راحتی امکانپذیر است.

سخنی دوستانه:

مراقب خزه‌ ها و بافت گیاهی منطقه آبشار باشیم؛ هر آسیبی به این محوطه به سالها زمان برای ترمیم نیاز دارد.

به فکر زباله‌ های خودمان هم باشیم، گردشگران حرفه‌ ای هرگز رد پایی از خود باقی نمی‌گذارند، به خصوص رد پای زباله‌ای!

نقاط تاریخی و دیدنی

حمام جلفا، کلیسای سنت‌ استپانوس (واقع در ۲۶ کیلومتری غرب جلفا)، پل ضیاءالملک نخجوانی، آبشار آسیاب خرابه،  امامزاده شعیب دوزال، امامزاده سید محمد نوجه‌ مهر (از نوادگان امام موسی کاظم(ع))، روستای کردشت (شامل مجموعه تاریخی و حمام کردشت)، روستای اوشتبین (روستای پله‌ای)، منطقة حفاظت‌شده ارسباران (با وسعت ۷۲ هزار هکتار در کناره های جنوبی رود ارس)

آبشارها و چشم اندازهای طبیعت منطقه جلفا:

آبشار آسیاب خرابه (جلفا-سیه رود)

آبشارهای ماهاران (روستای قشلاق)

آبشار اوللار (روستای داران)

درختان کهنسال (روستای زاویه)

چشمه علی روستای زاویه

چشمه امام زاده روستای سیه سران

چشمه روستای آغبلاغ

منبع: تریپ یار

کد خبرنگار: ۲۵
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 2 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  لینک‌های مفید

  آخرین اخبار