۲۷ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۷
کد خبر: 55349393
1 false

ایوان نیاق در قسمت شمالی روستای نیاق قرار دارد. ایوان نیاق در اصل در اثر یک پدیده طبیعی در دوره دوم زمین شناسی به شکل قلعه ای درآمده که بعدها توسط حاکمیت های مختلف و دسته های یاغیان و راهزنان با اعمال تغییراتی مورد استفاده قرار می گرفته است.

از ایوان سنگی نیاق سفر کرده‌اید؟

به گزارش سلام نو، در روستای نیاق از توابع قزوین صخره ای نسبتاً مرتفع قرار دارد که در دل این صخره حفره های بزرگ توسط عوامل طبیعی ایجاد شده است . در داخل برخی از این حفره ها حوضچه هایی مستطیلی شکل توسط ساکنان احتمالی حفر شده است. این حوضچه ها به هنگام بارندگی از آب باران پر می شود. ساکنان محلی بر این باورند که محمد حنفیه در بالای این ایوان قصری ساخته بوده است ؛ که امروزه از این قصر به جز تکه هایی سفالی چیزی باقی نیست .

روستای نیاق در هفده کیلو متری شمال قزوین قرار دارد و یکی از مراکز مهم کشت انگور در استان است. 

از ایوان سنگی نیاق سفر کرده‌اید؟

روستای نیاق که یکی از روستاهای استان قزوین است، در ۱۷ کیلومتری این شهر و در یک منطقه کوهستانی واقع شده است. در مغرب آبادی نیاق، کوه سنگی یکپارچه و کم ارتفاعی  وجود دارد که آثار طبیعی و مصنوعی باقی مانده بر فراز آنرا “ایوان سنگی نیاق”، “دیو ایوان” و “طاق محمد حنیفه” نام نهاده اند. ایوان نیاق در قسمت شمالی روستای نیاق قرار دارد. ایوان نیاق در اصل در اثر یک پدیده طبیعی در دوره دوم زمین شناسی به شکل قلعه ای درآمده که بعدها توسط حاکمیت های مختلف و دسته های یاغیان و راهزنان با اعمال تغییراتی مورد استفاده قرار می گرفته است.

از ایوان سنگی نیاق سفر کرده‌اید؟

در زیر دیواره نسبتا بلند بالای کوه که به سوی شرق کشیده شده و نیم طاقی طبیعی زیبایی از سنگ به ارتفاع تقریبی ۱۰ متر را به وجود آورده، سطح سنگی گسترده ای وجود دارد که به روستای نیاق و چشم اندازهای مجاور آن احاطه دارد. درداخل این حفره ها حوضی مستطیل شکل با ابعادی حدود ٢×٤متر حفر شده  که عمق آنها به دلیل ریخته شدن سنگ و شن و… در آن نامشخص است. 

این حوض ها با آب باران پر می شوند در سطح کوه نیز حفره های ریز و درشتی به چشم میخورد که از قرار به عنوان انبار علوفه و ذخیره گندم استفاده میشود. در بالای ایوان سنگی آثار قابل توجهی از زندگی پیشینیان از جمله انواع سفال شکسته  به دست آمده است. 

از ایوان سنگی نیاق سفر کرده‌اید؟

در مورد این صخره قصه ها بسیار است. ساکنین محلی بر این باورند که روزگاری بر فراز این کوه، محمد حنیفه، قصری باشکوه ساخته بوده که امروز جز تکه های سفالش چیزی از آن باقی نمانده به همین دلیل هم به اینجا «طاق محمد حنیفه» نیز گفته میشود. برخی نیز آنرا به دوره هخامنشی نسبت میدهند.

 وقتی از روبرو به کوه مینگریم بر سطح آن حفره های زیادی دیده میشود که انگار صورتکهایی شبیه به اجنه و ارواح را پدید می آورند شاید به همین دلیل باشد که به این مکان «ایوان دیو» هم گفته میشود.

 منظره پایین دست که متشکل از باغهای گردو و جالیزی سرسبز است از بالای کوه صخره ای دیدنی است.

از ایوان سنگی نیاق سفر کرده‌اید؟

مسیر دسترسی

راه صعود به بالای قلعه از قسمت دامنه جنوبی دشوار است اما از قسمت دامنه شمالی و پشت قلعه که دارای شیب ملایم تری است صعود به قسمت های بالایی و داخلی قلعه با سهولت بیشتری صورت می گیرد.

روستای نیاق در 17  کیلومتری شمال قزوین واقع شده است و می توان از مسیر اتوبان قزوین- زنجان به آن دسترسی داشت.

 منبع: تریپ یار

کد خبرنگار: ۲۵
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 0 + 0 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید