۱۴ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۲
کد خبر: 55345840

مردم روستای جهان‏‌نما به زبان مازندرانی و کتولی سخن می‌‏گویند.عمده محصولات زراعی روستا شامل گندم، جو ،سیب‏ زمینی و سبزیجات است. لبنیات نیز از فراورده های دامی روستا می‌باشد.

جهان‌نما روستایی ییلاقی در گلستان

به گزارش سلام نو، جهان نما دهکده ای است ییلاقی با امکانات بسیار ابتدایی که همین موضوع زیبایی آن را دو چندان می‌کند، چون اقامت در این منطقه ارتباط و تعامل انسان با طبیعت را به بیشترین حد ممکن می‏رساند.

روستای جهان‏ نما به دلیل موقعیت طبیعی، اقلیم ویژه و همچنین استقرار در منطقه حفاظت شده جهان‏نما، مناظر و جلوه‏های منحصر به فردی دارد. چشم‏انداز ارتفاعات، چشمه‏ها، رودخانه‏ها و جنگل‏ها به خصوص در ۳ فصل اول سال طراوت و زیبایی شگفت‏انگیزی دارند و طبیعت گردان بسیاری را به سوی خود جلب می‏کنند. ارتفاعات اطراف روستا با قلل مرتفع و پوشش گیاهی و جانوری متنوع از جاذبه‏های منحصر به فرد آن به شمار می‏آیند.

جهتن‌نما روستایی ییلاقی در گلستان

دهکده جهان نما جایی درست در دامنه کوه جهان نما که ۳هزار و ۸۶ متر از سطح دریا ارتفاع دارد، واقع شده و این به معنی آن است که قدم زدن در جهان نما، درست مثل قدم زدن در پشت بام گلستان خواهد بود!در دامنه کوهی زیبا به نام جهان نما این روستای ییلاقی قرار دارد. این کوه ارتفاعی برابر با ۳۰۸۶ متر دارد. این روستا یکی از مناطق طبیعی حیات وحش ایران است که در حوالی شهر گرگان قرار گرفته است. این روستا ۸۵ کیلومتر از گرگان و ۶۰ کیلومتر از جنوب کردکوی فاصله دارد.
 

جهتن‌نما روستایی ییلاقی در گلستان

روستای ییلاقی جهان‏‌نما، که یکی از مناطق مهم حیات وحش طبیعی کشور می‏باشد. براساس مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست در سال ۱۳۵۲، به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام گردید. آثار به جا مانده روستا، مانند گورستان قدیمی کمرسرک، جلینگ بلینگ، امامزاده رضی و مرضیه و برج رادکان غربی از قدمت و تاریخ کهن این منطقه حکایت دارد.
این روستا فصول معتدلی دارد به نحوی که تابستان ها هوایی معتدل و زمستان ها هوایی سرد در این منطقه حکم فرماست. در پاییز و زمستان روستای جهان نما خالی می شود چرا که دما کاهش یافته، برف میبارد. ارتفاعات، چشمه ها، رودخانه‌ها و جنگل ها از زیبایی های این منطقه در فصول مختلف هستند.


جهتن‌نما روستایی ییلاقی در گلستان

این منطقه به دلیل داشتن چشم‌اندازهای زیبا و مشرف به تمامی نقاط جلگه‌ای از جمله کردکوی، گرگان، خلیج گرگان، میانکاله، بندر ترکمن و سایر روستا ها، طبیعت زیبا، برخورداری از آب و هوای مناسب و نزدیکی به کردکوی با فراهم آوردن امکاناتی چند می تواند مکان مناسبی برای تاسیس امانات گردشگری باشد.
همان طور که اشاره شد این روستا درون منطقه حفاظت شده قرار دارد و همین باعث شده است تا در فصولی که هوای قابل تحملی در این روستا موجود باشد گردشگران به صورت فردی یا گروهی به کوهنوردی در این منطقه بپردازند. جنگل های پهن برگ و سوزنی برگ و جانوران وحشی و برج تاریخی رادکان از منابع اکوتوریستی استان گلستان است که در حدود این روستا می باشد.
همین امر می تواند این روستا را به قطب گردشگری استان تبدیل کند. جنگل جهان نما هم از دیگر جاذبه های گلستان می باشد. این منطقه حفاظت شده نامش را از روستا گرفته و مهم ترین بخش آن در کردکوی گلستان قرار دارد. ارتفاع این مناطق از ۶۰۰ متر شروع می شود و به ۳۰۰۰ متر نیز می رسد.
 

پوشش گیاهی منطقه

پوشش گیاهی متنوع به خاطر آب و هوای مناسب در این منطقه وجود دارد. درختان پهن برگ به همراه علفزار، بوته زار به همراه ارس و درختچه های پهن برگ از انواع پوشش گیاهی این منطقه هستند.
راش، ممرز، بلند مازو، آزاد، سرخدار، نمدار، ارس، زرشک، تمشک، گل گاو زبان، درمنه، مریم گلی، قاصدک و نسترن گونه های گیاهی ارزشمند این مناطق هستند.
 

وِیژگی جانوری منطقه

حیات وحش منطقه جهان نما به تبع تنوع زیستی ارزشمند منطقه قابل توجه بوده و مناطق مرتفع و کوهستان نظیر چلستان، شاه پسند، تلمبار، کل گله، پیرزن،  در کل از بهترین زیستگاه های حیات وحش به شمار می آید. خرس، مرال، شوکا، پلنگ، خوک وحشی، گرگ، گربه جنگلی، عقاب طلایی، کبک دری از جمله وحوش موجود در این منطقه می باشند.
وجود پرندگانی ویژه نیز بر اهمیت این منطقه افزوده است.
 

کوه‌ها و چشمه های منطقه

کوه های مهمی در این حوالی یافت می شود که دوکالی درغرب، شاه‌پسند، کالت و چلستان در مرکز، زبله، تلمبار و لنده کوه در شرق بوده و دره‌ های مهم آن شامل مغزی در غرب، جلینک بلینگ در جنوب، سفید دره در مرکز و ترکت در شمال می باشد.
از این چشمه ها می توان به نخودچشمه، سرخ چشمه، پیرزن چشمه، شربت، تول بنه، سوته، مازوکش، والدیگاه، امام وردی، چهار سرا، چشمه های اطراف محلات جلینگ بلینگ، حاجی آباد، مراد چشمه، تاجین چشمه و چشمه آبگرم زیارت اشاره کرد. به تازگی آب چشمه های این منطقه کاهش یافته است. در این منطقه رودخانه ای در جریان است که چهارباغ نام دارد و هم چنین مسافرین زیادی در تابستان از آن بازدید می کنند.

جهتن‌نما روستایی ییلاقی در گلستان

اقتصاد و محصولات روستا

قسمت اندکی از اراضی روستا در فصل بهار و تابستان، کشت می‏شود. عمده محصولات زراعی روستا شامل گندم، جو،سیب‏زمینی و سبزیجات است. مراتع غنی آن موجبات رونق دامداری روستا را فراهم آورده و انواع محصولات دامی مانند شیر، پنیر، کره، پشم و گوشت در این روستا تولید و فرآوری می‏شود.
 

فرهنگ و آداب و رسوم روستا

مردم روستای جهان‏نما، همانند سایر ایرانیان در اعیاد دینی قربان، غدیر و فطر به جشن و سرور و در ایام محرم و وفات ائمه به عزاداری می‏پردازند. همچنین در آستانه سال نو به پیشواز عید نوروز می‏روند و مراسم شیب یلدا، سیزده بدر و چهارشنبه سوری را برگزار می‏کنند.در جشن‏ها و مراسم عروسی روستا، انواع آوازهای محلی کتولی با موسیقی محلی اجرا می‏شود.
پوشاک غالب مردم روستای جهان‏نما همانند دیگر نقاط روستایی استان گلستان است، ولی تعدادی از زنان روستا در مراسم و جشن‏ها از لباس محلی «گرگان قدیمی و کتولی» استفاده می‏کنند.
انواع غذاهای گوشتی از قبیل کباب‏ها، خورشت‏ها و همچنین انواع آش‏ها، در روستا تهیه می‏شود. استفاده از برنج در کنار دیگر غذاهای این روستا رایج است و انواع مواد لبنی شیر، ماست، پنیر و کره نیز همراه غذاهای محلی مصرف می‏شود.


سایر جذابیت‌های منطقه

اینجا یک جورهایی آخر دنیاست. اگر روزی دلتان خواست جایی بروید که از هر چه سر و صداست دور باشد و اصلا تلویزیون هم آنجا نباشد به دهکده زیبا و ییلاقی جهان نما بروید. دهکده ییلاقی جهان نما بسیار زیبا و بکر است و دور از هر گونه آثار تمدن مانند آب و برق و تلفن و غیره است.
سفر به جهان نما این حسن را دارد که می توانید یکی دو شب در خانه روستائیان محل اقامت کنید و سبک زندگی جالب آنها را از نزدیک ببینید. خانه هایی ویلایی که با خشت و گل پوشیده شده اند
و بوی چوب نمدار را به ریه های خشک و شهری شما می دمند!
در قسمت شمالی روستا پرتگاهی به ارتفاع ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ متر وجود دارد که اهالی روستا آن را چکل سر می نامند. به علت ارتفاع زیاد در برخی از فواصل سال این مکان ایستگاه پرواز پاراگلایدر ها به سمت کردکوی نیز میباشد.
جذابیت های این منطقه به همین جا ختم نمی شود! اگر اهل کوهنوردی باشید،  این روستا خوراکتان است! کوهستانی بودن جهان نما و قرار گرفتن کوه های دوکالی در غرب ، شاه‌پسند، کالت و چلستان در مرکز، زبله، تلمبار و لنده کوه در شرق این منطقه، فرصت خوبی است تا با همسفرانتان پا به راه کوهستان های سرد و سبز این منطقه شوید. البته دره های این منطقه هم کم از کوه هایش ندارند و شما می توانید برای دره نوردی در مغزی، جلینک بلینگ، سفیددره و ترکت اقدام کنید.

تابستان های روستای جهان نما به همان اندازه شلوغ و پر رونق است که زمستان هایش خالی از سکنه می شود!روستایی که با آب و هوای خنک و دلنشینی که دارد، لقب روستای ییلاقی گلستان را گرفته و درست به همین دلیل است که با سرمای استخوان سوز زمستانی اش، جمعیت را در فصل سرما از خود بیرون می راند.

منبع: تریپ یار

کد خبرنگار: ۲۵
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 3 + 4 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید