۱۴ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۴
کد خبر: 55345838

 «درازنو»، چشمه هایی دارد که بر لطافت طبیعت افزوده است. در میان دهکده، چشمه رزوی غربی، رزوی شرقی، جیکا چشمه در شرق «درازنو»، فک بند چشمه، گرمنه چشمه در جنوب و لار چشمه در جنوب شرقی، مرس چشمه و… دیده می‌شود و از تفرجگاه‌های مردم است.

از درازنو گلستان چه می‌دانید؟

به گزارش سلام نو، ییلاقات شمال ایران، از زیباترین جاذبه های گردشگری ایران هستند. درازنو نیز یکی از دهکده های ییلاقی استان گلستان است که در بلندترین ارتفاعات کردکوی قرار گرفته است. این روستا آنقدر مرتفع است که از بلندای آن می توان منظره حیرت انگیز بیش از ۱۰ شهر و ده ها روستا در استان های گلستان و حتی مازندران را مشاهده کرد. چشم انداز انتهای شرقی دریای مازندران و خلیج گرگان از این روستا بدون اغراق یکی از زیباترین منظره هایی خواهد بود که تا به حال دیده اید.

از درازنو گلستان چه می‌دانید؟

طبیعت بکر روستای درازنو دیگر ویژگی منحصر به فرد این منطقه است. در این مکان هم جنگل های انبوه را خواهید دید و هم مراتع سرسبز و چمنزارهای دل انگیز. این روستا در نزدیکی منطقه حفاظت شده جهان نما واقع شده که میتوانید از تماشای جنگل ابر آن نیز لذت ببرید و حتی در ارتفاعات این منطقه خرس های قهوه ای را ببینید.

در همان ابتدای ورود به روستا، خانه های کاهگلی و چوبی زیبا و البته ویلاهای نوساز جلب توجه می کند. در همسایگی آن نیز قله درازنو با ارتفاع ۲۸۰۰ متر از سطح دریا قرار گرفته است.

درازنو، روستا و منطقه ای ییلاقی- کوهستانی در بالاترین ارتفاعات کردکوی است که در هر چهار فصل سال به دلیل محیط طبیعی زیبای خود، پذیرای گردشگران و مسافران بسیار است.

از درازنو گلستان چه می‌دانید؟

به دلیل ارتفاع بسیار زیاد، در این منطقه زمستان ها بسیار سرد و برف گیر است. بهترین فصل سفر به روستای درازنو از اواسط بهار تا اواخر تابستان است.

درازنو که در رأس قله البرز و سرزمین مرتعی واقع شده از گل و گیاهان رنگارنگ وحشی و دارویی، جنگل انبوه و سرسبز، آبشار و چشمه، غار یخچال بهره مند است، همچنین به دلیل داشتن چشم انداز زیبا و مشرف به تمامی نقاط جلگه ای از جمله کردکوی، گرگان، خلیج گرگان، میانکاله، بندر ترکمن و… بسیار منحصربفرد است.

«درازنو»، دهکده ای کوهستانی با خانه هایی متناسب با معماری کوهستانی است. از گذشته های دور، مردم «درازنو» برای خود خانه های چوبی و کاهگلی ساخته اند که سکونتگاه تابستانی آنان باشد. آب «درازنو» از چشمه هایی در دل کوه جاری است. این روستا در طول سال چه در ماههای گرم و چه در ماههای سرد سال، شلوغ و پر از جمعیت است

از درازنو گلستان چه می‌دانید؟

 

معماری منطقه

در این منطقه، خانه ها با شرایط اقلیم منطقه ساخته شده است. خانه های کاهگلی با دیوار های چوبی و کاهگل و سقف کاله پوش مخصوص مناطق کوهستانی است. مزیت این گونه ساختمانها در این مناطق، حفظ گرما در زمستان و جریان هوای خنک در تابستان است و مقاوم بودن در برابر لرزش و زلزله نیز از دیگر ویژگیهای آن است. در ضمن  یکپارچگی بافت روستایی در اینجا وجود ندارد. برخی از ساختمانها از چوب و تخته و کاه گل با کف کرسی است که بیشتر از سنگ کوهستانی و سقف کاله پوش و برخی از آنها تمام چوب است. ساخت این خانه های تمام چوب به اواخر دوره قاجار برمی گردد.

پوشش گیاهی و طبیعت درازنو

در این منطقه مرتعی، جنگل کاری توسط منابع طبیعی صورت گرفته است. آویشن، گل گاوزبان، بومادران، شیر خشک، مارم بو، گل بنفشه، کنگر وحشی، گلامیر حسن، گل پر، گل ختمی، گل بابونه، ریحان کوهی، پر سیاوش، یونجه وحشی و گزنه از جمله گل و گیاهان وحشی منطقه هستند.
این گل و گیاهان وحشی نه تنها با رویش خود در بهار و تابستان فضای روستا را زیبا و رنگارنگ می کنند و مراتع زیبایی خلق می کنند، بلکه در مصرف بسیاری از بیماریها از جمله دیابت، آسم، سرماخوردگی و… مفید بوده و مورد استفاده مردم قرار می گیرد.
همچنین در این منطقه، گونه های درختچه ای زرشک، ازگیل، ولیک، تمشک، سیب وحشی، گلابی وحشی و آلوچه هر سال در فصل تابستان پربار هستند.
سطح زیادی از عرصه های «درازنو» به دلیل فقر پوشش گیاهی توسط آبخیزداری منابع طبیعی استان با گونه های کاج سیاه، افرا، زبان گنجشک، گیلاس وحشی، بلوط و گردو کشت شده است.

از درازنو گلستان چه می‌دانید؟

چشمه ها و آبشار

 «درازنو»، چشمه هایی دارد که بر لطافت طبیعت افزوده است. در میان دهکده، چشمه رزوی غربی، رزوی شرقی، جیکا چشمه در شرق «درازنو»، فک بند چشمه، گرمنه چشمه در جنوب و لار چشمه در جنوب شرقی، مرس چشمه و… دیده می شود و از تفرجگاه‌های مردم است. گفتنی است آب این چشمه سالم و بهداشتی بوده و جنبه دارویی دارد. البته آب این روستا از چشمه ای قدیمی تامین می شود که در منبع بزرگی جمع آوری شده است.
آبشار مغزی در جنوب یال واقع شده است که بر جذابیت منطقه چندین برابر افزوده است. وجود چشمه های متعدد و رودهایی که از به هم پیوستن چشمه ها یا ذوب برفها به وجود می آیند و همچنین آبشارهایی نظیر "آبشار دوآب" و "آبشار هفت طبقه" بر زیبائیهای این پارک جنگلی افزوده است.

تفریحات زمستانی

در «درازنو» از آبان ماه تا اواخر فروردین ماه، هوا مه آلود و زمین پوشیده از برف است، با توجه به این شرایط، با ایجاد فضاهای ورزشی زمستانی، به مدت پنج ماه، می توان به ورزشهای زمستانی مثل اسکی پرداخت. احداث یک پیست اسکی به طول یک کیلومتر از «امامزاده هزار منزل» در سمت شمالی تا چشمه ریزآب واقع در ارتفاع ۲۵۰۰ متری «درازنو» می تواند محل مناسبی باشد که به خودی خود در استانهای شمالی بی نظیر خواهد شد. در سالهای اخیر از این منطقه برای سایت کایت سواری استفاده می شود که هراز گاه کایت سوارانی در این مکان گردهم می آیند .شاید روزی این منطقه به یکی از مناطق مهم کایت سواری تبدیل شود.

از درازنو گلستان چه می‌دانید؟

امکانات رفاهی

در دل روستای درازنو یک سوپر مارکت کوچک وجود دارد که تقریبا تمام مایحتاجتان را فراهم خواهد کرد. از انواع و اقسام مواد غذایی بگیرید تا هیزم مورد نیاز برای روشن کردن آتش، در این مغازه به فروش می رسد. روستای درازنو دارای آب و برق است. آب آن از چشمه نزدیک روستا تامین میشود. 

امکانات اقامتی

برای اقامت در درازنو، هم می توانید سراغ خانه های محلی آن را از سوپر مارکت روستا بگیرید و هم در چمنزار رو به روی روستا که بهترین چشم انداز به منطقه را دارد، بساط کمپ خود را بر پا کنید. در میانه های مسیر کردکوی به درازنو، در دل جنگل های امام رضا هم سوئیت های جنگلی زیبایی ساخته اند که می توانید با قیمت نسبتا مناسبی آن ها را اجاره کنید.

 

از درازنو گلستان چه می‌دانید؟

جاذبه‌های گردشگری منطقه

امامزاده هزار منزل: امامزاده هزار منزل مانند برخی دیگر از امام زاده های شهرستان کردکوی و توابع در دل کوه و جنگل قرار دارد. این امام زاده که در دهکده درازنو قرار دارد زیارتگاه مردم و مسافران آن منظقه است. گفتنی است که در این امام زاده دو خواهر و برادر به اسم های رضی و راضیه خفته اند.

غارها: غار یخچال یکی از مکانهای دیدنی این منطقه  است که در زیر قله دکانی، در کنار سنگ بسیار بزرگی که محوطه ای در حدود بیست متر مر بع و سوراخی به اندازه یک انسان در کنار سنگ دیده می شود، واقع شده است. در شهریور ماه نیز داخل این محفظه برف وجود دارد که به همین دلیل یخچال نام گرفته است. وجود دو غار طبیعی به نام های "گنج خانه" و "انبار حسن خان" از جاذبه های منحصر به فرد این روستا هستند.

فرستنده: یکی از فرستنده های رادیویی و تلویزیونی صدا و سیمای مرکز گلستان بر بالای قله درازنو قرار گرفته است.

از درازنو گلستان چه می‌دانید؟

مسیر دسترسی

جاده ارتباطی به این منطقه ییلاقی، جاده شوسه است که ۲۵ کیلومتر آن آسفالته است. درازنو حدود ۴۰ کیلومتر با شهر کردکوی فاصله دارد. جاده کردکوی–درازنو یکی از زیباترین جاده های جنگلی کشور است که با پیچ و تاپی زیاد، شما را به سمت ارتفاعات کوه درازنو هدایت خواهد کرد. پس از طی این مسیر زیبا، به روستای درازنو خواهید رسید.
برای دسترسی به این منطقه ییلاقی زیبا، ابتدا باید به شهر کردکوی گلستان بروید و از آنجا مسیر جاده جنگلی درازنو را در پیش بگیرید. این جاده شیب دار و پر پیچ و خم، از میان پارک جنگلی امام رضا (ع) می گذرد. پس از حدود ۴۰ دقیقه رانندگی در این مسیر بسیار زیبا، جاده خاکی می شود و به یک دو راهی خواهید رسید. اگر مسیر سمت راست را ادامه دهید، پس از حدود یک ساعت و سی دقیقه رانندگی در یک جاده سنگلاخ به منطقه جهان نما خواهید رسید و اگر مسیر سمت چپ را در پیش گیرید پس از حدود ۱۰ دقیقه به روستای درازنو خواهید رسید.

در این مسیر به تماشای منطقه حفاظت شده جهان نما نیز پرداخته و شبی را در روستای زیبای جهان نمای گلستان سپری کنید. جنگل ابر در این منطقه بسیار دیدنی است.

منبع: تریپ یار 

کد خبرنگار: ۲۵
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =

    پربازدید

    پربحث

    اخبار عجیب

    آخرین اخبار

    لینک‌های مفید