۱ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۲
کد خبر: 55343666

این آبشار حوضچه ای طبیعی و بزرگ به وجود آورده است که حدود ۶۰۰ متر مربع وسعت دارد و به اعتقاد مردم محلی عمق این حوضچه که به دلیل ریزش آبشار بوجود آمده تا کنون اندازه گیری نشده است. وجود ده‌ها آبشار در این دره در میانه کویر سوزان لوت و وجود هزاران اصله نخل و مرکبات هم گونی زیبایی را در منطقه به وجود آورده است.

کشیت؛ آبشاری بی‌نظیر در کرمان

به گزارش سلام نو به نقل از تریپ یار، کشیت، روستایی از توابع بخش گلباف شهرستان کرمان در استان کرمان است. این ناحیه بیابانی طبیعت زیبایی دارد و آبشار کشیت یکی از آبشارهای بی نظیر این منطقه است. این آبشار فضایی انتزاعی را برای بیننده خلق می‌ کند. آب از دیواره‌ های دره می ‌جوشد و نمونه‌ های خاصی از سرخس‌ ها و گل سنگ‌ ها در اطراف این دره رشد کرده و بر زیبایی این آبشار افزوده است. دریاچه ای زیبا در پای آبشار بوجود آمده که بر زیبایی آن می افزاید.

آبشار کشیت در موقعیت جغرافیایی N۲۹۵۱ E۵۸۰۷ در استان کرمان واقع شده است. روستای کشیت در منتهی الیه جنوب خاوری شهرستان کرمان در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شهداد واقع است. وجود قلعه مشهور کشیت که اقتباسی از ارگ بم و ارگ راین است نیز نشان از تاریخ کهن این منطقه دارد و کشیت از جمله نخستین سکونتگاههای بشر بوده است. این روستا از بافت تاریخی منحصر بفردی برخوردار است و چشم انداز فوق العاده ای دارد.

بعد از بافت تاریخی وارد مجموعه ای بسیار متراکم از درختان و پوشش گیاهی منطقه می شویم که نخلستان تشکیل داده اند و نکته جالب توجه رودخانه پر آبی است که در این منطقه جاری است.

دره کشیت مملو از رودخانه و آبشارهای کوچک و بزرگی است که از دیواره دره به داخل آن جریان دارد و در نهایت رودخانه آب شیرین در انتهای این دره زیبا تشکیل می‌دهند که به رویایی در کویر بیشتر شباهت دارد.

دره کشیت به طول سه کیلومتر مملو از نخلستان و درختان میوه است و دیواره های این دره عمیق مملو از خزه و نوعی سرخس است که در کنار آبشارهای همیشه جاری ان روییده و منظره ای بدیع را شکل داده است. نکته قابل توجه در مورد این منطقه وجود آبشاری به ارتفاع ۱۲ متر است که به محوطه ای می ریزد که مردم محلی به آن دریا می گویند. این آبشار فضایی انتزاعی را برای بیننده خلق می کند که بسیار دیدنی است. آب از دیواره های دره می جوشد و نمونه های خاصی از سرخسها و گل سنگ در اطراف این دره رشد کرده است. این دره که در بخش غربی روستا واقع شده، مسیر قدیمی جریان آب کویر است که عمق و طول آن افزایش یافته است.

این آبشار حوضچه ای طبیعی و بزرگ به وجود آورده است که حدود ۶۰۰ متر مربع وسعت دارد و به اعتقاد مردم محلی عمق این حوضچه که به دلیل ریزش آبشار بوجود آمده تا کنون اندازه گیری نشده است. وجود ده‌ها آبشار در این دره در میانه کویر سوزان لوت و وجود هزاران اصله نخل و مرکبات هم گونی زیبایی را در منطقه به وجود آورده است.

اقلیم گلباف

گلباف دارای دو اقلیم کوهستانی (بخش شمالی) و گرم و خشک (بخش جنوبی) است که این منطقه را بسیار زیبا و شگفت انگیز کرده است. باغ ‌ها و مزارع این منطقه با آب قنات آبیاری می ‌شود. از محصولات این منطقه میتوان به میوه‌ های سردسیری ازجمله انگور، انجیر، به، انار، زردآلو های نوری، قیصی، گردو، هلو و همچنین میوه های گرمسیری مانند انواع خرما اشاره کرد. محصولات زراعی آن شامل گندم، جو، ارزن و ترخون است. ترخون گلباف دارای عطر و طعم بخصوصی است و از شهرت بالایی برخوردار می‌ باشد.
از مکان‌های دیدنی شهر گلباف می‌ توان به قلعه ۶۰۰۰ ساله کشیت، سرو ۹۰۰ ساله، دریای عجیب الخلقه، بیکند (نوعی خانه است مانند غار)، قنات‌ های پر آب، کوه ‌های رنگارنگ، یخچال طبیعی، رشته کوه پلوار، آبشار بیدوئیه، کلوت‌ های کشیت، آبشار کشیت، رودخانه کشیت، خانه ‌های داخل کوه هشتادان، آبگرم جوشان، کوه شبه دماوند کرمان در جوشان، باغ تاریخی مرتضی خان هشتادان و آبشار حرمک اشاره کرد.

مسیر دسترسی:

از کرمان به گلباف می رویم که حدود  ۸۰ کیلومتر است. در روستای کشیت سراغ آبشار را میگیریم. این آبشار داخل کویر لوت واقع شده است. از روستای کشیت تا آبشار نیز حدود پنج کیلومتر است و از جاده ای خاکی قابل دیدن است.
همسایگان بخش گلباف از جنوب ابارق، از شمال شهداد، از غرب راین، و از شرق کویر پهناور لوت می باشند.   

کد خبرنگار: ۲۵
۱۲دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۲
  7 0
  سلام ..هاجی مطلب می نویسی برای جای تفریحی ودیدنی ممنون ولی حداقل اسم منطقه را درست بنویسید ..اسم منطقه کشیت در گلباف هسته .
 • امیر IR ۱۹:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۲
  5 0
  سلام ممنون ازاینکه بالاخره اسمی ازگلباف به میان آمد مظلومترین بخش جهان
 • حسین IR ۲۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۲
  5 0
  سلام بزرگوار خواهشا متن مستند بنویسید گلباف و شهداد هر دو بخش همجوار هستند که کشیت از توابع بخش گلبافه شهداد شهرستان نیست
 • Golden IR ۲۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۲
  1 3
  یه زمانی کشیت سمت قلعه گنج نبود؟!
 • حمید IR ۰۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۳
  6 1
  گلباف هست .. شهر من .. بیایین حتما دیدن فرمایید
 • صمد IR ۰۵:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۳
  0 1
  کشیا در شهرستان قلعه گنج می باشد اگر دوتا کشیت داریم نمی دانم
 • احسان IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۳
  4 2
  کرمان کجاش کویر سوزانه،🤔🤔
 • Nimahasani IR ۱۰:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۳
  3 1
  عرض سلام باید زیرساخت‌ها درست بشه بعد اینهمه تبلیغ کنید یک جاده خاکی مسخره در اون روستا و نبود امنیت کافی چطور مسافران برن اونجا من با داماد داییم اهل اون روستا هست پارسال رفتم زیربنای ماشینم داغون شد.
 • حسین حسینی IR ۱۹:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۳
  5 2
  سلام گلباف شهر ترخون شهر بافرهنگ وتمدن هزاران ساله بیاید همه دیدن کنید ازگلباف
  • امیر اشکانی IR ۰۰:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۴
   0 0
   اشتباهی قرمز دادم ببخشید از بس نزدیک هم هستن...
 • سعید فکار IR ۰۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۴
  0 0
  اسم قدیم گلباف گوک بوده استادی داشتیم در رشته ادبیات فارسی بنام دکتر بهزادی اندوهجردی پسر ملا صفر بزرگ این منطقه این استاد واقعا باسواد بودند و متواضع همدوره دکتر جواد برومند سعید روحشان شاد چه انسان هایی بودند
 • علی خواجوئی IR ۰۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۵
  1 0
  سلام وادب خدمت شماواقعابزرگی وعظمت خداوندرابادیدن این آبشارمی بینی البته چنان ازکرمان که هوای بهاری ودنج درکشورداردحرف سوزان میزنندکسی درسطح ایران قدرت نمیکنداسم کرمان راببرددوستان آزاده هرسال دریک شهردورهم جمع میشونداسم کرمان که شدیکی میگفت سوزانه دیگری میگفت درخت دارددرصورتی که 40درصدباغات ایران دراستان کرمان است واقعااستان زیباوتاریخی وچهارفصل داریم خواهسمنداست به کرمان وگلباف سربزنیدازبهترین سفرهای عمرشماخواهدشدبه امیددیدار

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید