نداشتن ناخن اتفاقاتی از قبیل به خطر انداختن سلامت بدن را به دنبال دارد.

اگر ناخن نداشتیم چه اتفاقی برای بدنمان می افتاد؟

به گزارش سلام نو به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ـ کارهای زیادی هست که با ناخن های خود انجام شان می دهیم، از خاراندن خود گرفته تا کندن یک برچسب. اما همه ی ما شاید گاهی از خود پرسیده باشیم اگر اصلاً ناخن نداشتیم چه می شد. جالب است که بدون ناخن اتفاقات زیادی برای بدن ما می افتاد و توانایی هایمان شکل بسیار متفاوتی پیدا می کرد. بله درست است دیگر نمی توانستیم ناخن هایمان را لاک بزنیم اما این همه  ماجرا نیست.

مهارت‌های حرکتی ظریف تان با چالش بزرگی رو به رو می‌شد

ما با ناخن هایمان است که می‌توانیم بخارانیم، بالا برویم و چاله بکنیم. اما ناخن‌ها برای مهارت‌های حرکتی ظریف ضروری هستند. تا به حال از خودتان پرسیده اید چطور می‌توانید صفحات کتاب را جدا کنیم یا شئ کوچکی همچون یک سوزن را برداریم؟ همه‌ی این‌ها به این خاطر است که انسان‌ها ناخن دارند.

ما می‌توانیم چیزهای بزرگ را با دست هایمان بگیریم و چیزهای کوچک و باریک را هم برداریم. شاید اینطور به نظر برسد که ناخن‌ها حس چندانی ندارند، اما زیر آن پوسته‌ی سفت و سخت شبکه‌ی پیچیده‌ای از عصب‌ها وجود دارد.

 ممکن بود از پیوندهای اجتماعی محروم شوید

رشد و توسعه‌ی کار آرایش ناخن‌ها از آنجا به وجود آمد که ناخن‌های ما رفته رفته کوچک‌تر و کوچک‌تر شدند و ما راحت‌تر می‌توانیم به آرایش خود و دیگران بپردازیم. همین موضوع باعث شد بتوانیم پیوندهای اجتماعی بیشتری داشته باشیم.

به گفته‌ی کارشناسان، رسیدگی به ناخن‌ها دیگر تنها جنبه‌ی زیبایی ندارد بلکه روشی برای ابراز احساسات و عقاید خود هم هست. این راحت‌ترین راه برای ایجاد ارتباطی قوی با کسانی است که آن‌ها را خیلی نمی‌شناسید یا برای مستحکم کردن رابطه‌ای که از قبل داشته اید.

 ممکن بود سلامت تان دچار مشکلاتی شود

یکی از دلایل ناخن داشتن ما، دور نگهداشتن ویروس‌ها و باکتری‌ها از بدن مان است. به همین دلیل اگر انسان ناخن نداشت، همه‌ی ما بیشتر بیمار می‌شدیم. اما از سویی دیگر، آلودگی کمتری زیر ناخن هایمان جمع می‌شد، امری که می‌تواند عامل انواع عفونت‌ها شود.

از اندامی محروم می‌شدید که حرف‌های زیادی درباره‌ی سلامت برای گفتن دارد

ناخن‌ها ما را از برخی مشکلات جسمی باخبر می‌کنند. بدون آن‌ها تشخیص فوری بیمار بودن مان برایمان سخت‌تر می‌شد. مثلاً پوسته پوسته شدن ناخن‌ها ممکن است نشانه‌ی کمبود آهن باشد. یا ظاهر شدن خطوط افقی روی ناخن‌ها ممکن است از کمبود زینک (روی) حکایت داشته باشد.

در برابر صدمات حساس‌تر می‌شدید

نوک انگشتان پا در برابر صدمات بسیار آسیب پذیر است. همه‌ی ما تجربه‌ی برخورد آن‌ها به جایی را داشته ایم و این موضوع را خوب می‌دانیم. با این حال، وجود ناخن‌های محافظ بر روی انگشتان پا باعث می‌شود آسیب پذیری کمتری داشته باشند.

کد خبرنگار: ۱۳
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید

  *** ***