پدر پیوند مغز استخوان ایران از ۱۱۰۰ پیوند مغز استخوان در کشور خبر داد و گفت: هزینه هر پیوند در خارج از کشور یک میلیون دلار است.

به گزارش سلام نو، دکتر اردشیر قوام‌زاده در حاشیه سی‌امین جشن پیوند سلول‌های بنیادی، با حضور در جمع خبرنگاران، درباره میزان سالانه پیوند مغز استخوان در کشور، گفت: پیوند مغز استخوان در سال ۱۳۶۹ در بیمارستان شریعتی تهران آغاز شد و به تدریج گسترش یافت؛ به طوریکه اکنون که در سی‌امین سال پیوند سلول‌های بنیادین هستیم، سالانه در کشور  بیش از ۱۱۰۰ پیوند مغز استخوان انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه سالانه حدود ۴۵۰ پیوند مغز استخوان در بیمارستان شریعتی تهران انجام می‌شود، افزود: البته این تعداد پیوند برای کشوری با جمعیت ۸۰ میلیونی کم است و بر اساس جمعیت‌مان به سالانه انجام ۲۴۰۰ پیوند مغز استخوان نیاز داریم. در بیمارستان شریعتی تاکنون به طور کلی ۶هزار و ۳۴۸ مورد پیوند داشتیم که به طور متوسط بیش از ۷۰ درصدشان موفقیت‌آمیز بود. باید توجه کرد که موفقیت عمل پیوند مغز استخوان بین ۲۰ تا ۹۰ درصد است و به طور­ متوسط ۷۶ درصد عمل‌های پیوند مغز استخوان در ایران موفق است.

وی همچنین گفت: باید توجه کرد که هزینه هر پیوند در خارج از کشور یک میلیون دلار است. بنابراین انجام این ۶۰۰۰ پیوند برایمان شش میلیارد دلار صرفه ارزی و اقتصادی داشته است.

قوام‌زاده ادامه داد: در حال حاضر ۱۸ مرکز پیوند مغز استخوان در ایران ایجاد شده است و این پیوند در کشور انجام می‌شود./خبرانلاین

کد خبرنگار: ۱
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

پربازدید

پربحث

اخبار عجیب

آخرین اخبار

لینک‌های مفید