نماز شب اول قبر یا نماز لیلة الدفن، یکی از نمازهای مستحبی می باشد که به نماز هدیه و وحشت نیز مشهور است.<br/>هنگامی که فردی از دنیا می رود به خواندن نماز شب اول قبر یا لیلة الدفن در شبی که میّت به خاک سپرده شده است توصیه فراوانی می کنند زیرا آثار و برکات فراوانی هم برای نمازگزار و هم میّت دارد.

سلام نو پلاس: همان طور که بیان شد، نماز شب اول قبر نام های دیگری نیز دارد که برخی از آن ها عبارتند از: نماز هدیه(صلاه الهدیه)، نماز شب دفن(نماز لیله الدفن) و نماز وحشت(صلاه الوحشت).

در خصوص زمان خواندن نماز شب اول قبر بیان شده است که هر زمانی از شب اول قبر میّت می توان خواند اما بهتر است هنگامی که فرد برای ادای نماز مغرب و عشا اقدام می کند باید پس از نماز عشا، نماز شب اول قبر را برای میّت بخواند.

شاید برای برخی از مسلمانان این سوال مطرح شود که اگر دفن کردن میّت به دلایل مختلفی در زمان لازم اتفاق نیفتد و به تأخیر بیفتد چه زمانی باید این نماز را به جای آورد، باید گفت که نمازگزار باید خواندن نماز شب اول قبر را تا هنگام دفن میّت به تأخیر بیندازد و در زمان مقرر بخواند.

سه روش برای خواندن نماز شب اول قبر(لیله الدفن) بیان شده است که نمازگزار می تواند به یکی از این روش ها عمل کند.

روش اول برای خواندن نماز شب اول قبر

برای خواندن نماز شب اول قبر باید پس از تکبیره الاحرام، سوره فاتحه الکتاب(حمد) و سپس آیت الکرسی را خواند.

برخی از علما گفته اند که آیت الکرسی را باید تا «هو العلی العظیم» خواند زیرا آن ها کافی دانسته اند و پس از آن نیازی به خواندن سوره توحید نیست.

پس از خواندن رکوع و سجده، در رکعت دوم باید سوره فاتحه الکتاب(حمد) را خواند و سپس باید ده مرتبه سوره قدر(اما انزلناه) خوانده شود.

نمازگزار هم باید پس از تمام شدن نماز شب اول قبر چنین بگوید:«اللهم صل علی محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الی قبر فلان» که به جای کلمه فلان، نام میت و پدرش گفته شود.

در این قسمت شاید این سوال مطرح شود که اگر نمازگزار نام پدر میّت را ندانست چه تکلیفی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در صورت ندانستن نام پدر میّت، می تواند نام آدم را بیان کند.

روش دوم برای خواندن نماز شب اول قبر

نمازگزار باید پس از تکبیره الاحرام، سوره فاتحه الکتاب(حمد) و سپس آیت الکرسی را تا «فیها خالدون» بخواند که بنابر احتیاط یک بار خوانده شود.

امام راحل(ره) فتوی به خواندن آیت الکرسی تا «فیها خالدون» را نداده است.

بیشتر بخوانید: از فشار قبر تا حکایتی درمورد تأثیر نماز شب اول قبر

روش سوم برای خواندن نماز شب اول قبر

پیامبر اکرم(ص) در خصوص نماز شب اول قبر(لیله الدفن) فرموده اند که هیچ ساعتی در نزد میّت سخت تر از شب اول قبر نیست، پس بر مُردگان خود با صدقه دادن رحم کنید و اگر قدرت صدقه دادن وجود ندارد باید برای میّت دو رکعت نماز به جا آورد.

اول، نیت دو رکعت نماز شب اول قبر و سپس در رکعت اول باید سوره فاتحه الکتاب(حمد) خوانده شود و بعد از آن باید دو مرتبه سوره توحید خوانده شود.پس از رکوع و سجده، در رکعت دوم باید پس از حمد، ده مرتبه سوره تکاثر خوانده شود و پس از نماز چنین گوید:«اللهم صل علی محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الی قبر ذلک المیت فلان ابن فلان (به جای فلان اول نام خود میت و به جای فلان دوم، نام پدرش گفته شود.)».

برخی از احکام نماز شب اول قبر

نماز وحشت را در هر موقع از شب اول قبر (از اول شب تا صبح) می‌شود خواند، ولی بهتر است در اول شب بعداز نماز عشا خوانده شود.

خواندن یک نماز برای یک میّت کافی است و خواندن نماز شب اول قبر از چهل نفر بهتر است نه به قصد ورود.

کد خبرنگار: ۵
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

پربازدید

پربحث

اخبار عجیب

آخرین اخبار

لینک‌های مفید

*** ***