نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳، میزان کل آرای اخذ شده و آرای ۲ کاندیدای ریاست جمهوری در دور دوم انتخابات به تفکیک استانی اعلام می شود.

نتایج دور دوم انتخابات ۱۴۰۳ به تفکیک استان‌ ها

به گزارش سلام نو به نقل از مشرق نیوز، انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران برای تعیین رئیس دولت چهاردهم که طبق روال همیشگی قرار بود در سال آینده برگزار شود پس از بروز سانحه بالگرد آیت الله رئیسی و همراهانش و شهادت هشتمین رئیس جمهور ایران یک سال پیش از موعد مقرر، روز جمعه ۸ تیر ۱۴۰۳ در ۵۸ هزار ۶۴۰ شعبه داخلی و ۳۴۴ شعبه خارج از کشور برگزار شد.

طبق نتایج به دست آمده از این انتخابات مسعود پزشکیان با ۱۰ میلیون و ۴۱۵ هزار و ۹۹۱ رای و سعید جلیلی با ۹ میلیون و ۴۷۳ هزار و ۲۹۸ رای در جایگاه اول و دوم قرار گرفتند، اما به موجب اصل ۱۱۷ قانون اساسی و مواد قانون انتخابات ریاست جمهوری هیچکدام از آن ها نامزدها نتوانستند اکثریت مطلق آرا را به دست بیاورند تا تکلیف رئیس جمهوری ایران در روز جمعه، ۱۵ تیر ۱۴۰۳ در دور دوم انتخابات مشخص شود.

در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۳، ۵۸ هزار و ۶۴۰ شعبه در سراسر کشور برای رای گیری مردم ایران تعیین شد که شامل ۳۴ هزار و ۵۲۲ شعبه شهری، ۲۴ هزار و ۱۱۸ شعبه روستایی، ۴۳ هزار و ۴۲۵ شعبه ثابت و ۱۵ هزار و ۲۱۵ صندوق شعبه سیار بود و ۶۱ میلیون و ۴۵۲ هزار و ۳۲۱ نفر واجد شرایط رای دادن در داخل و خارج کشور بودند.

در پایان ساعت اخذ رای و شمارش آرا و نتایج رسمی و نهایی انتخابات ریاست جمهوری؛ مسعود پزشکیان به عنوان نهمین رئیس جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد.

- مشارکت ۴۹.۸ درصد

- کل آرای شمارش شده: ۳۰.۵۳۰.۱۵۷ رأی

- مسعود پزشکیان: ۱۶.۳۸۴.۴۰۳ رأی

- سعید جلیلی: ۱۳.۵۳۸.۱۷۹ رأی

در جداول زیر میزان مشارکت مردم در انتخابات ۱۴۰۳، میزان کل آرای اخذشده و آرای ۲ کاندیدای ریاست جمهوری به تفکیک هر استان ذکر شده است:

امار مشارکت استان ها در دور دوم انتخابات ریاست جهوری

تعداد آرا به تفکیک استان ها - دور دوم انتخابات چهاردهم ریاست جمهوری

کد خبرنگار: ۱۳
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید

  *** ***