تابلو بانک خازنی مجموعه‌ای از خازن‌ها است که به‌منظور اصلاح ضریب توان شبکه به کار می‌رود و می‎توان به کمک این تجهیزات توان راکتیو را نیز کنترل کرد.

برقستان تولید کننده انواع تابلو برق خازنی در لاله زار

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و صنایع، شاهد ورود ابزار و دستگاه‌های مختلفی به این عرصه گسترده هستیم؛ به‌گونه‌ای که تحولی عظیم در این حوزه رخ‌داده و تجهیزات گوناگونی جهت بهبود فرایندهای صنعتی، طراحی و تولید شده‌اند. یکی از مهم‌ترین ابزار و تجهیزات، تابلو بانک خازنی است که به‌منظور حفظ سلامت وسایل الکتریکی و تأسیسات به کار می‌رود.

درواقع تابلو برق خازنی وظیفه دارد روند انتقال و توزیع انرژی الکتریکی را به نحوی انجام دهد که منجر به صرفه‌جویی مصرف برق در تجهیزات و کاهش آسیب‌ به تأسیسات برقی شود. برای آشنایی بیشتر با این ابزار مهم، تا انتها با ما همراه باشید تا نسبت به نحوه عملکرد و کاربرد این نوع تابلو برق آگاه شوید.

تابلو بانک خازنی چیست؟

همان‌طور که می‌دانید هدف از طراحی و تولید تابلو برق‌ صنعتی افزایش ایمنی در سازمان‌ها و مراکز صنعتی است؛ چرا که خسارت‌های ناشی از برق در صنایع اندک نبوده و می‌تواند با کوچک‌ترین اتفاق، عواقب گسترده‌ای را به دنبال داشته باشد؛ همچنین استفاده بهینه و مدیریت صحیح برق امری حیاتی است؛ به همین جهت استفاده از تابلو بانک‌های خازنی در شبکه الکتریکی واحدهای صنعتی و کارخانه‌ها، می‎تواند در تحقق این امر مهم مؤثر باشند.

تابلو بانک خازنی مجموعه‌ای از خازن‌ها است که به‌منظور اصلاح ضریب توان شبکه به کار می‌رود و می‎توان به کمک این تجهیزات توان راکتیو را نیز کنترل کرد؛ به همین جهت در شبکه‌های انتقال و توزیع انرژی و همچنین مراکز صنعتی، کاربرد ویژه‌ای دارد.

به‌طورکلی هدف اصلی از تولید تابلو بانک خازنی تنظیم جریان و ذخیره انرژی الکتریکی است؛ به همین منظور خازن‌های به‌کاررفته در این تابلو برق‌ها به‌صورت تکی یا چندتایی قرار می‌گیرند که درنهایت بسته به کاربردی که دارند به شکل موازی یا سری به یکدیگر متصل می‌شوند؛ به‌طورکلی هرچه تعداد خازن‌ها بیشتر باشد، میزان انرژی ذخیره‌شده نیز بیشتر خواهد بود. درواقع این ابزار جهت رفع کمبودهای توان راکتیو و بالابردن ضریب قدرت مورداستفاده قرار می‌گیرند تا با تصحیح این ضریب در شبکه، موجب کاهش آسیب‌ها و صرفه‌جویی در مصرف انرژی شوند.

برقستان تولید کننده انواع تابلو برق خازنی در لاله زار

نحوه عملکرد تابلو بانک خازنی

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد هر تابلو بانک خازنی از مجموع چند خازن تشکیل شده که هر کدام از آن‌ها می‌توانند به‌مانند یک خازن مستقل جهت تنظیم جریان و ذخیره انرژی عمل کنند. درواقع عملکرد این ابزار به‌گونه‌ای است که منجر به هموارسازی سطح انرژی و ذخیره آن می‌شود.

لازم به ذکر است توان شبکه برق به دو صورت اکتیو و راکتیو مصرف می‌شود؛ برای درک بهتر این موضوع بهتر است بدانید هنگامی که وسایل برقی خانگی در حال کارکردن و مصرف انرژی هستند، از توان اکتیو شبکه استفاده می‌شود؛ اما بسیاری از دستگاه‌های موجود در واحدهای صنعتی علاوه بر استفاده از این توان، از توان راکتیو نیز استفاده می‌کنند؛ بنابراین، می‎بایست هزینه‌ای بالاتر را به اداره برق پرداخت کرد؛ اما با استفاده از تابلو بانک خازنی می‎توان راکتیو مصرفی را به مدار وارد کرده و با حذف توانی که جهت راه‌اندازی الکتروموتور لازم است، موجب کاهش فشارهای وارده به شبکه برق و درنتیجه، کاهش هزینه‌های مصرفی شد.

ضرورت استفاده از تابلو بانک خازنی در صنایع

ازآنجایی‌که بیشتر انرژی موجود در حوزه‌های مختلف صنایع از نوع موتوری است، اتفاقاتی نظیر افزایش مقطع کابل و جریان عبوری در سیم‌ها طبیعی است؛ به همین جهت ضروری است از تابلو بانک خازنی به‌منظور کاهش این‌گونه چالش‌ها بهره برد.

علاوه بر موارد مذکور، قطعات دیگری نظیر سیم‌پیچ‌ها، ترانس‌ها و موتورها نیز از توان راکتیو استفاده می‌کنند که یکی از گزینه‌های کاهش مصرف توان راکتیو در این قطعات، استفاده از تابلو بانک خازنی است. یکی دیگر از مواردی که سبب ضرورت وجود تابلو بانک خازنی در شبکه می‌شود، بهبود ضریب توان است که می‌تواند به‌واسطه تنظیم‌کردن و ثابت نگه‌داشتن ولتاژ، از واردشدن آسیب و خسارت به دستگاه‌ها جلوگیری کند.

برقستان تولید کننده انواع تابلو برق خازنی در لاله زار

مزایای استفاده از تابلو برق خازنی

همان‌گونه که دریافتید نصب تابلو بانک خازنی از مزایای متعددی برخوردار است که می‎تواند در بهبود عملکرد صنایع گوناگون تأثیر به سزایی داشته باشد؛ به همین جهت برای درک هرچه بهتر ضرورت استفاده از این نوع تجهیزات الکتریکی، برخی از مهم‌ترین مزایای آن را در موارد زیر خلاصه کرده‌ایم:

 • کاهش هزینه برق مصرف‌کنندگان
 • خنثی‌کردن یا تصحیح تأخیر ضریب توان و درنتیجه کاهش تلفات
 • تغییر فاز در منبع تغذیه متناوب
 • جبران افت ولتاژ به‌منظور کاهش خسارات
 • تأمین توان راکتیو
 • قابلیت تنظیم و ثابت نگه‌داشتن ولتاژ

پس از کسب اطلاعات لازم درمورد مزایای استفاده از تابلو برق خازنی، می‌توانید به آسانی محصول مورد نیاز کسب و کار خود را تهیه کنید. جهت خرید انواع تابلو برق خازنی و دیگر موارد مشابه می‌توانید بر روی لینک https://barghestan.com/ کلیک کنید.

برقستان تولید کننده انواع تابلو برق خازنی در لاله زار

ثبت سفارش و خرید تابلو بانک خازنی

باتوجه‌به عملکرد و تأثیر تابلو بانک خازنی در روند تولیدات و چرخه کار صنایع مختلف، توجه بسیاری از صاحبان کارخانه‌جات به این ابزار جلب شده است؛ به همین جهت ما نیز در مجموعه برقستان برخی از تولیدات خود را به ارائه این محصول اختصاص داده‌ایم تا بتوانیم در تأمین نیازهای صنایع مختلف و جلب رضایت کاربران خود موفق عمل کنیم؛ به همین جهت تاکنون توانسته‌ایم تابلو بانک خازنی را در نمونه‌ها و تنوع بالایی تولید کنیم تا بسته به کاربردی که دارند، فعالیت‌های گوناگونی را پوشش دهند.

شما می‌توانید برای اطلاع از تابلو بانک خازنی به وب‌سایت ما مراجعه کرده و بسته به تقاضا و بودجه‌ای که دارید یکی از انواع این ابزار را انتخاب و تهیه نمایید؛ همچنین می‌توانید با سفارش تابلو برق صنعتی و استفاده از این تجهیزات کاربردی، شاهد تحولی چشمگیر در مصرف انرژی باشید.

جمع‌بندی

پیشرفت صنایع و افزایش تقاضای انسان برای تولید و ارائه محصولات مختلف صنعتی، منجر به طراحی و تولید ابزاری تحت عنوان تابلو بانک خازنی گشت تا با کاهش اختلاف‌فاز میان جریان عبوری و ولتاژ و همچنین پایین آوردن ضریب توان، بتوان کیفیت فرایند تأمین برق و کارایی سیستم‌های قدرت در مراکز صنعتی را تا حد قابل‌توجهی افزایش داد؛ به همین سبب این ابزار نوین تأثیر به سزایی در جلوگیری از متحمل شدن خسارت و وارد شدن آسیب به تجهیزات الکتریکی و درنتیجه کاهش هزینه‌های برق می‌شود.

بنابراین، برای انتخاب این ابزار مهم و حیاتی می‌‎بایست دقت و توجه ویژه‌ای را به کار ببرید تا بسته به نوع فعالیتی که دارید بهترین مدل تابلو بانک خازنی را انتخاب کنید؛ به‌منظور پیشبرد هر چه‌ بهتر این امر می‌توانید پیش از ثبت سفارش و خرید، با مشاورین مجموعه ما ارتباط برقرار کنید و پس از دریافت مشاوره‌های اصولی از درستی انتخاب خود، اطمینان حاصل کنید. ‌

کد خبرنگار: ۱۵
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید

  *** ***