اداره ملی امتحانات حکومت طالبان تاریخ برگزاری آزمون سراسری کنکور سال ۱۴۰۳ خورشیدی در افغانستان را اعلام کرد.

اقدام عجیب طالبان علیه زنان افغانستانی جنجالی شد

خبر آنلاین: اداره ملی امتحانات حکومت طالبان تاریخ برگزاری آزمون سراسری کنکور سال ۱۴۰۳ خورشیدی در افغانستان را اعلام کرد.

اقدام طالبان علیه زنان افغانستانی خبرساز شد

 عبدالباقی حقانی، رئیس این اداره امروز به خبرنگاران در کابل گفت که آزمون کنکور امسال در پنج مرحله تنظیم شده و مرحله اول آن از ۱۷ تا ۱۹ جوزا/خرداد برگزار می‌شود. حقانی، اما هیچ اشاره به جواز مشارکت دختران در این امتحان نکرد و به این ترتیب آزمون کنکور امسال نیز همانند دو سال گذشته، بدون حضور دختران برگزار می‌شود.

او همزمان گفت، امسال شرکت کنندگانی که به زبان‌های فارسی دری و پشتو تسلط کافی ندارند، می‌توانند به زبان‌های عربی و انگلیسی امتحان بدهند.

حقانی اما هیچ اشاره‌ به جواز مشارکت دختران در این امتحان نکرد و به این ترتیب آزمون کنکور امسال نیز همانند دو سال‌ گذشته، بدون حضور دختران برگزار می‌شود.

طالبان پس از تسلط مجدد بر افغانستان در آگست ۲۰۲۱ آموزش دختران بالاتر از کلاس ششم را منع کرده‌اند و به دختران اجازه رفتن به دانشگاه را نیز نمی‌دهند.

حکومت طالبان می‌گوید برای بازگشت دختران نوجوان به مکتب/مدرسه و دانشجویان دختر به دانشگاه‌ها، باید «شرایط مناسب مطابق با شریعت اسلامی» مهیا شود.

شرایطی که با وجود فشارهای بین‌المللی تاکنون به گفته مقامات حکومت طالبان مهیا نشده است. اگرچه هنوز تعداد شرکت‌کنندگان در کنکور امسال مشخص نیست، اما سال گذشته بیش از ۸۴ هزار نفر در آن شرکت کردند که حتی یک دختر هم در آن حضور نداشت. در سه سال اخیر که حاکمیت طالبان، بیش از نیمی از اساتید دانشگاه‌های دولتی افغانستان از این کشور خارج شده‌اند.

حقانی گفت آزمون‌ کنکور در پنج مرحله از ۱۷ خرداد تا ۲۲ سرطان/تیر در ولایات مختلف برگزار می‌شود. به گفته سرپرست اداره‌ ملی امتحانات حکومت طالبان یکی از ویژگی‌های کنکور امسال برگزاری آن به زبان‌های انگلیسی و عربی در کنار زبان‌های ملی افغانستان است.

کد خبرنگار: ۱۵
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید