تقریبا ۵۵ درصد متقاضیان واجدشرایط وام ودیعه مسکن، هنوز چشم‌انتظار پیامک بانک هستند.

صف طولانی متقاضیان وام ودیعه مسکن + علت چیست؟

به‌ گزارش سلام نو به نقل از فرارو؛ وام ودیعه مسکن هنوز به یک میلیون و تقریبا ۲۴ هزار متقاضی واجد شرایط تعلق نگرفته است.

تسهیلات مسکن مستاجران که اصطلاحا به وام ودیعه مسکن معروف شده، فقط دست ۴۵ درصد متقاضیان را گرفته که درمقایسه با سایر تسهیلات قرض‌الحسنه معروف فاصله معناداری دارد. وام ودیعه مسکن امسال تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان برای مستاجران تهرانی تعیین شده و محاسبات فرارو مشخص می‌کند خانه‌به‌دوش‌های پایتخت‌نشین باید بعد دریافت تسهیلات آماده پرداخت اقساط ۵.۶ میلیونی باشند.

صف وام ودیعه مسکن به کجا رسید؟

وام ودیعه مسکن تا الان به ۴۵ درصد متقاضیان واجدشرایط تعلق گرفته است. این خبری است که می‌توانیم از از لابلای صحبت‌های اخیر مدیرکل دفتر طرح‌های نهضت ملی مسکن استخراج کنیم.

وام ودیعه مسکن به نقل از احمد خادمیان مورد توجه یک میلیون و ۶۵۴ هزار و ۳۶ نفر قرار گرفته که البته از این تعداد متقاضی، یک میلیون و ۴۶۹ هزار و ۸۷۵ نفر شرایط لازم برای دریافت تسهیلات را داشته اند. دوباره از این تعداد متقاضی تا الان که این مطلب را می‌خوانید یک میلیون و تقریبا ۳۳ هزار نفر به بانک‌های مختلف معرفی شدند، اما وام ودیعه مسکن فعلا فقط شامل ۴۴۵ هزار و ۶۸ نفر شده است. به‌خاطر همین رسانه‌ها از زمان انتشار مصاحبه مدیرکل دفتر طرح‌های نهضت ملی مسکن، از عبارت‌هایی شبیه صف میلیونی متقاضیان وام مستاجران در تیترها استفاده می‌کنند.

مقایسه نرخ پرداخت وام ودیعه مسکن

وام ودیعه مسکن تا الان شامل حال ۵۵ درصد متقاضیان واجدشرایط نشده است. عددی که نسبت به یکسری از وام‌های قرض‌الحسنه دیگر تفاوت معناداری دارد. به‌عنوان مثال آمارهای رسمی و ارائه شده از سوی بانک مرکزی مشخص می‌کند تا پایان سال ۱۴۰۲ فقط ۲۷ درصد متقاضیان وام ازدواج به تسهیلات مورد نظرشان نرسیدند و این عدد موقع بررسی وام فرزندآوری به حدود ۱۶ درصد کاهش پیدا می‌کند.

وام ازدواج در سال گذشته از کل ۹۲۰ هزار متقاضی واجد شرایط فقط به دست ۱۴۹ هزار نفر نرسیده و آمارها نشان می‌دهند از کل یک میلیون و تقریبا ۲۰ هزار نفری که چشم‌انتظار وام قرض‌الحسنه فرزندآوری بودند، فقط تکلیف ۲۸۰ هزار نفر مشخص نشده است. همین عددها از پایین بودن نرخ پرداخت وام ودیعه مسکن نسبت به تسهیلات قرض‌الحسنه دیگر حکایت دارد.

وام ودیعه مسکن چقدر است؟

وام ودیعه مسکن روزهای پایانی سال ۱۴۰۲ تعیین‌تکلیف شد و در سال جدید با مبالغ بیشتری در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.
وام ودیعه مسکن مستاجران تهرانی به‌عنوان ۲۰۰ میلیون تومان است و برای ساکنان کلانشهرها ۱۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته‌اند. فراموش نکنیم تا قبل از نهایی شدن مبلغ وام ودیعه مسکن در سال ۱۴۰۳، رقم تسهیلات مستاجران پایتخت‌نشین ۱۵۰ میلیون تومان بود.

وام ودیعه مسکن در سایر شهرها به ۱۰۰ میلیون تومان می‌رسد و قرار است امسال روستایی‌ها ۴۰ میلیون تومان وام بگیرند.

وام ودیعه مسکن؛ ماجرای صف میلیونی چیست؟

وام ودیعه مسکن فعلا فقط شامل ۴۴۵ هزار و ۶۸ نفر شده است؛ کمتر از ۴۵ درصد متقاضیان

شرایط دریافت وام ودیعه مسکن

وام ودیعه مسکن اساسا برای مستاجرها تعریف می‌شود و متقاضی که خواستار دریافت چنین تسهیلاتی است، باید اجاره‌نامه داشته باشد. ارائه اجاره‌نامه معمولی یا اجاره‌نامه‌های ثبت شده در سامانه املاک مستغلات، تفاوتی باهم ندارند، اما طبق قانون شش ماه بعد از دریافت کد رهگیری، امکان دریافت وام ودیعه مسکن وجود خواهد داشت.

وام ودیعه مسکن به کسی که خودش یا همسرش در زمان ثبت‌نام ملک یا زمینی داشته باشند، تعلق نمی‌گیرد و اگر بعد از دریافت وام خلاف این ماجرا محرز شود، جریمه‌ها و خسارت‌ها برعهده دریافت‌کننده وام است. از طرفی وام ودیعه مسکن مثل سال‌های قبل به متقاضیانی که خودشان یا همسرشان درحال پرداخت اقساط وام حوزه‌های مسکن هستند، تعلق نمی‌گیرد.

سود وام ودیعه مسکن چقدر است؟

وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲ برخلاف سال‌های گذشته قرار است بدون شک و شبهه‌ای درباره میزان سود و نحوه اقساط به مستاجران پرداخت شود. طبق بخشنامه بانک مرکزی اقساط وام ودیعه مسکن با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار یعنی ۲۳ درصد محاسبه می‌شود و بازپرداخت اقساط وام ودیعه مسکن، بسته به توافق بانک و متقاضی، حداکثر پنج سال خواهد بود.

اقساط وام ودیعه مسکن به این‌ترتیب برای مستاجری که در تهران ساکن است و از تسهیلات ۲۰۰ میلیونی استفاده می‌کند، به ماهی پنج میلیون و ۶۳۸ هزار تومان می‌رسد.

اقساط وام ودیعه مسکن ۱۵۰ میلیونی به شکلی است که آن‌ها باید بعد دریافت وام خودشان را آماده اقساط چهار میلیون و ۲۲۸ هزار تومانی کنند. این عدد برای وام ۱۰۰ میلیونی به دو میلیون و ۸۱۹ هزار تومان و برای وام ۴۰ میلیونی روستایی به یک میلیون و ۱۲۷ هزار تومان می‌رسد.

محاسبه اقساط وام ودیعه مسکن

انواع وام ودیعه مسکن

اقساط ماهانه

جمع کل اقساط

سود وام ودیعه مسکن

وام ۲۰۰ میلیونی

پنج میلیون و ۶۳۸ هزار و ۹۴ تومان

۳۳۸ میلیون و ۲۸۵ هزار و ۶۵۳ تومان

۱۳۸ میلیون و ۲۸۵ هزار و ۶۵۳ تومان

وام ۱۵۰ میلیونی

چهار میلیون و ۲۲۸ هزار و ۵۷۱ تومان

۲۵۳ میلیون و ۷۱۴ هزار و ۲۴۰ تومان

۱۰۳ میلیون و ۷۱۴ هزار و ۲۴۰ تومان

وام ۱۰۰ میلیونی

دو میلیون و ۸۱۹ هزار و ۴۷ تومان

۱۶۹ میلیون و ۱۴۲ هزار و ۸۲۷ تومان

۶۹ میلیون و ۱۴۲ هزار و ۸۲۷ تومان

وام ۴۰ میلیونی

یک میلیون و ۱۲۷ هزار و ۶۱۹ تومان

۶۷ میلیون و ۶۵۷ هزار و ۱۳۱ تومان

۲۷ میلیون و ۶۵۷ هزار و ۱۳۱ توان

کد خبرنگار: ۱۵
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید

  *** ***