همراه باشید تا درباره یک دوزیست کوچک و عجیب به نام قورباغه بستر برگ (Haddadus binotatus) بدانیم.

عجیب‌ترین قورباغه برزیل / فریاد اولتراسونیک قورباغه ریز؛ هشدار پنهان در جنگل‌های بارانی

به گزارش سلام نو آنطور که جماران نوشته است در اعماق جنگل‌های بارانی انبوه پیرامون اقیانوس اطلس برزیل، دوزیست کوچکی به نام قورباغه بستر برگ (Haddadus binotatus) زندگی می‌کند. این قورباغه ریز که به ندرت طولش به ۶ سانتی‌متر می‌رسد، با وجود جثه کوچکش، فریادی قدرتمند و گوش‌خراش دارد که هیچ انسانی نمی‌تواند آن را بشنود.

صدای پنهان در جنگل:

برای اولین بار، محققان موفق به ضبط فرکانس صدای این قورباغه شده‌اند که در محدوده اولتراسونیک قرار دارد و برای حیوانات دیگر ناخوشایند و آزاردهنده است. این فرکانس‌ها برای انسان‌ها غیرقابل شنیدن هستند، زیرا گوش انسان فقط قادر به تشخیص صداهایی در محدوده ۲۰ کیلوهرتز و کمتر است.

فریادی برای دفاع:

قورباغه بستر برگ، فراوان‌ترین گونه قورباغه در این جنگل، فاقد توانایی مبارزه فیزیکی در برابر شکارچیان است. به همین دلیل، این موجود ریز برای دفاع از خود، به فریادی اولتراسونیک پناه می‌برد. این فریاد پرهیاهو، هشدار و علامتی از پریشانی و ترس قورباغه است.

مطالعات پیشین و یافته‌های جدید:

مدتی است که دانشمندان از استفاده قورباغه‌ها از حنجره‌شان برای ابراز ناراحتی، اخطار و هشدار آگاه هستند. مطالعات قبلی نشان داده بود که برخی از قورباغه‌ها ممکن است قادر به انتشار امواج فراصوت باشند. مطالعه جدید محققان برزیلی این فرضیه را تأیید می‌کند و نشان می‌دهد که قورباغه بستر برگ از این امواج فراصوت برای ترساندن شکارچیان خود استفاده می‌کند.

تأثیر بر شکارچیان:

اوبیراتا فریرا سوزا، بوم‌شناس رفتاری از دانشگاه ایالتی کامپینا در برزیل، در این باره می‌گوید: "برخی از شکارچیان بالقوه دوزیستان، مانند خفاش‌ها، جوندگان و نخستی‌های کوچک، قادر به انتشار و شنیدن صداهایی با این فرکانس بالا هستند." به نظر می‌رسد این فریاد اولتراسونیک قورباغه، طیف گسترده‌ای از شکارچیان را می‌ترساند و آن‌ها را از شکار این قورباغه ریز باز می‌دارد.

رفتار تدافعی:

فریاد زدن قورباغه بستر برگ، بخشی از یک سلسله رفتارهای تدافعی است که این موجود برای محافظت از خود انجام می‌دهد. در این رفتار، قورباغه به پشت خود قوس می‌دهد، جلوی بدنش را بالا می‌برد، دهانش را باز می‌کند و سپس فریاد اولتراسونیک خود را سر می‌دهد.

گستردگی احتمالی این رفتار:

با توجه به اینکه قورباغه‌های دیگری در نقاط دیگر جهان نیز از این فریادهای قدرتمند برای دفاع از خود استفاده می‌کنند، به نظر می‌رسد این رفتار در بین قورباغه‌ها رایج‌تر از آن چیزی باشد که ما تصور می‌کنیم.

مکانیسم ناشناخته:

محققان هنوز مکانیسم دقیق اثرگذاری این فریاد اولتراسونیک بر شکارچیان را به طور کامل درک نکرده‌اند. با این حال، آن‌ها دو احتمال را مطرح می‌کنند:

 • ترساندن مستقیم شکارچی: این امکان وجود دارد که فرکانس بالای این صدا برای شکارچیان ناخوشایند و آزاردهنده باشد و آن‌ها را از شکار قورباغه بترساند.
 • جذب دشمنان طبیعی شکارچی: احتمال دیگر این است که این صدا دشمنان طبیعی شکارچیان، مانند مارها یا جغدها را جذب کند و آن‌ها را به سمت شکارچیان قورباغه سوق دهد.
کد خبرنگار: ۲۶
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید