۲۳ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۵:۰۰
کد خبر: 55508458

نمایندگان در این جلسه پس از بررسی گزارش کمیسیون انرژی درباره لایحه ارجاع اختلاف بین شرکت مادرتخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) و شرکت گنت ترکیه به داوری، با کلیات و جزئیات این لایحه موافقت کردند.

اولین هفته کاری مجلس چگونه گذشت؟

اولین جلسات علنی مجلس شورای اسلامی در سال (۱۴۰۳) برگزار شد که در این گزارش جزئیات مصوبات نمایندگان در این جلسات را می‌خوانیم.

به گزارش سلام نو به نقل از تسنیم، اولین جلسه مجلس شورای اسلامی در سال (1403) در روز یکشنبه (19 فروردین ماه) با ریاست محمدباقر قالیباف رئیس قوه مقننه آغاز شد که وی در نطق پیش از دستور خود ضمن محکومیت شدید حمله تروریستی و متجاوزانه رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق گفت: ملت ایران در پی این جنایت، رژیم صهیونیستی را مجازات خواهد کرد و این مجازات درس‌آموز و سخت خواهد بود و زوال رژیم صهیونیستی را سرعت می‌بخشد.

* جلسه مشترک مجلس و دولت در باره ارز و طلا

در ادامه حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر در مجلس در تذکری خواستار برگزاری جلسه‌ای در مجلس درباره وضعیت بازار ارز، طلا و سکه شد ، که رئیس مجلس در پاسخ به تذکر وی، گفت: نمایندگان دیگری هم این موضوع را مطرح کرده‌اند؛ حتما این جلسه را با حضور مسئولان مربوطه برگزار خواهیم کرد.

همچنین پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی در تذکری با تاکید بر اینکه معتقدیم که نرخ ارز حتما قابل کاهش است، عنوان کرد: خواهش دارم که ان‌شاءالله با قید فوریت نسبت به تشکیل جلسه‌ای در مجلس در خصوص مسائل ارزی با حضور ریاست جمهوری، رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد در دستور کار قرار بگیرد.

در همین ارتباط دو نفر از نمایندگان مجلس هم در تذکرهایی جداگانه خواستار برگزاری جلسه‌ای مشترک میان مجلس و دولت درباره وضعیت بازار ارز شدند.

همچنین در جریان این جلسه ، نمایندگان کلیات و جزییات طرح استفساریه ماده 5 قانون بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی را به شرح زیر تصویب کردند.

در متن این استفساریه آمده است که؛ آیا مراد از عوارض صدور پروانه ایجاد یا توسعه احداث و یا افزایش تراکم ساختمان، تخریب و نوسازی بنا و تعمیرات اساسی در ماده (٥) قانون بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی اصلاحی ٢٢/ ٦/ ١٤02 عوارضی است که در اجرای بند «الف» تبصره (1) ماده (2) قانون درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری مصوب ١/ ٤/ ١٤ ١ هرسال توسط وزیر کشور جزو عناوین عوارض صدور پروانه ساختمانی ابلاغ می گردد، می باشد؟

نمایندگان در این جلسه همچنین پس از بررسی گزارش کمیسیون انرژی درباره لایحه ارجاع اختلاف بین شرکت مادرتخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) و شرکت گنت ترکیه به داوری، با کلیات و جزئیات این لایحه موافقت کردند.

در جلسه علنی روز یکشنبه همچنین بخش دوم لایحه بودجه 1403 اعلام وصول شد و یکی از اعضای هیات رییسه مجلس نامه دولت در تقدیم بخش دوم لایحه بودجه 1403 به مجلس را قرائت کرد.

جلسه روز دوشنبه نیز به ریاست محمدباقر قالیباف آغاز شد که رسیدگی به طرح 2 فوریتی ساماندهی و کنترل اجاره بهای املاک مسکونی اعاده شده از شورای نگهبان اولین دستورکار نمایندگان بود که  وکلای ملت پس از استماع نظرات موافقان و مخالفان طرح مذکور را اصلاح کردند.

*قالیباف: مجلس درباره ارز و دارو جلسه برگزار می‌کند

بنابراین گزارش، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی دوشنبه مجلس در پاسخ به تذکرات حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده شاهین‌شهر و شهباز حسن پور نماینده سیرجان درباره ارز و دارو اظهار کرد: درباره موضوع دارو مجلس شورای اسلامی چند جلسه‌ نظارتی را برگزار کرد که جمع‌بندی‌هایی صورت گرفته، گزارش دیوان محاسبات و معاونت نظارت مجلس نیز تهیه شده و در دستور کار کمیسیون بهداشت قرار دارد.

وی اضافه کرد: احتمالا از هفته آینده روال برگزاری جلسات مجلس شورای اسلامی به قبل یعنی یکشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه بر می‌گردد. البته ما در جلسه‌ هیات رئیسه دراین باره تصمیم‌گیری می‌کنیم و جلسات نظارتی سه‌شنبه تشکیل خواهد شد.

همچنین رئیس مجلس شورای اسلامی درباره موضوع ارز اظهار کرد: کمیسیون اقتصادی چند ماه قبل درباره بازار ارز گزارشی به دولت داد و پیگیری‌هایی هم صورت گرفت دیروز نیز نامه دیگری از سوی کمیسیون اقتصادی ارائه شد. ما در مجلس شورای اسلامی جلسه‌ای درباره ارز با مسئولان بانک مرکزی و اقتصادی دولت برگزار خواهیم کرد.

*سلاح‌های مشمول قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات افزایش یافت

در پایان این جلسه نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اکثریت آرا با کلیات طرح اصلاح قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز موافقت کردند.

پس از اینکه کلیات این طرح از سوی نمایندگان به تصویب رسید، صحن علنی وارد بررسی جزئیات آن شد که ماده یک آن با 187 رأی موافق، 13 رأی مخالف و 31 رأی ممتنع از مجموع 224 نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید.

ماده یک طرح به شرح ذیل است:

ماده 1- در ماده 2 قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز مصوب 1390/6/7 با اصلاحات و الحاقات بعدی بعد از واژه «شکاری» عبارت «و pcp» اضافه و عبارت «مهمات مربوط» به عبارت «مهمات یا قطعات موثر مربوط» اصلاح می‌شود.»

متن ماده 2 قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز مصوب 1390/6/7 به شرح زیر است:

«ماده 2ـ مقصود از سلاح و مهمات در این قانون انواع سلاحهای گرم و سرد جنگی و شکاری اعم از گلوله‌زنی و غیرگلوله‌زنی و مهمات مربوط به آنها است.

تبصره ـ اسلحه لیزری و آن دسته از شبه‌سلاح‌هایی که به دلیل مشابهت و کاربرد، قابلیت جایگزینی سلاح را دارند از حیث احکام مندرج در این قانون، حسب مورد تابع احکام سلاح گرم قرار می‌گیرند و سلاحهای آموزشی و بیهوش‌کننده تابع احکام سلاح شکاری می‌باشند.»

تفنگ pcp چیست؟

«PCP» مخفف عبارت Pre-Charged Pneumatic است که به معنی هوای فشرده از قبل شارژ شده است. این اسلحه دارای یک مخزن هوای متراکم بوده که برای شلیک باید با هوای خشک معمولی شارژ شود.

بنابراین گزارش، قالیباف رئیس جلسه پس از به تصویب رسیدن ماده یک این طرح، با اشاره به اشکالاتی که در ماده 2 و 5 وجود داشته و بر اساس گزارش کمیسیون قضائی، روی سایر مواد نیز تاثیر خواهد داشت، گفت: بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون قضایی اصلاح این دو ماده که دارای اشکالاتی است، سایر مواد را دچار تغییر می کند از این رو آن را به کمیسیون ارجاع داده و از آقای غضنفرآبادی می‌خواهم به سرعت به آن رسیدگی کرده و اگر روی سایر مواد نیز تاثیراتی گذاشته شد، آن را اصلاح کرده و به صحن بدهد.

بر اساس این گزارش، رئیس جلسه پس از به صدا در آوردن زنگ پایان جلسه ، اعلام کرد که جلسه بعدی مجلس در روز(یکشنبه 26 اردیبهشت ماه) برگزار خواهد شد.

انتهای‌پیام/

کد خبرنگار: ۲۰
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید