همکاری در زمینه هایی مانند انرژی های تجدیدپذیر، تجارت و امنیت بین طرفین نیز بهبود خواهد یافت و کمک های بلاعوض، وام ها و سایر منابع مالی به ارزش 7.4 میلیارد یورو طی سه سال آینده برای حمایت از اقتصاد ضعیف مصر در دسترس قرار خواهد گرفت.

اتحادیه اروپا با مصر توافق ضد مهاجرتی منعقد کرد

مقامات اتحادیه اروپا روز یکشنبه با وجود انتقادهای فراوان در قاهره یک توافق برای مقابله با هجوم مهاجران را منعقد کرده و در ازای آن وعده حمایت‌های میلیاردی را به مقامات مصر دادند.

به گزارش سلام نو به نقل از تسنیم، روزنامه تاگس شاو آلمان در مطلبی از مشارکت راهبردی بین اتحادیه اروپا و مصر خبر داده و نوشت: اتحادیه اروپا با مصر که از نظر اقتصادی دچار مشکل شده است، یک توافق چند میلیارد دلاری منعقد کرده است. در مقابل، این کشور باید مهاجرت به اروپا را مهار کند.

به این ترتیب مصر می تواند به کمک مالی اتحادیه اروپا به ارزش حدود 7.4 میلیارد یورو تا پایان سال 2027 امیدوار باشد. کمیسیون اروپا به مناسبت نشست عالی نمایندگان اتحادیه اروپا با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر در قاهره اعلام کرد که این حمایت در قالب وام و کمک های بلاعوض باید بخشی از یک مشارکت استراتژیک جدید باشد.

بر اساس گزارش‌های مقامات مصری، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، خواستار امضای این توافقنامه با سران دولت‌های بلژیک، ایتالیا، اتریش، قبرس و یونان بود.

هدف از این توافق جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی به سمت اروپا است. دولت یونان به‌ویژه اخیراً نگران یک مسیر جدید پناهجویان از طبرق در لیبی به سمت کرت بوده است. آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) تاکنون بیش از 1000 نفر را که امسال وارد این کشور شده اند ثبت کرده است. گفته می شود بیشتر آنها از مصر آمده اند.

در عین حال، همکاری در زمینه هایی مانند انرژی های تجدیدپذیر، تجارت و امنیت بین طرفین نیز بهبود خواهد یافت و کمک های بلاعوض، وام ها و سایر منابع مالی به ارزش 7.4 میلیارد یورو طی سه سال آینده برای حمایت از اقتصاد ضعیف مصر در دسترس قرار خواهد گرفت.

بر اساس این اطلاعات، پنج میلیارد یورو برای وام و 1.8 میلیارد یورو برای سرمایه گذاری در زمینه هایی مانند امنیت غذایی و دیجیتالی سازی در نظر گرفته شده است. بنابراین باید 600 میلیون یورو به عنوان کمک های بلاعوض سرازیر شود که 200 میلیون آن صرف مدیریت مهاجرت می شود.

مدل‌های این معامله، توافق‌نامه‌های مهاجرتی اتحادیه اروپا با ترکیه و اخیراً تونس و موریتانی است. با این حال، سازمان های پناهندگان معتقدند که حمایت از حقوق بشر در این توافق حفظ نمی شود.

بهر حال کارل نهمر، صدر اعظم اتریش و دیگر سران اروپایی مانند اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز یکشنبه این پیمان مهاجرتی را با مصر امضا کردند. این کشور در شمال آفریقا با تقویت حفاظت از مرزها در ازای 7.4 میلیارد یورو کمک اقتصادی با مهاجرت غیرقانونی به اروپا مبارزه می کند.

صدر اعظم اتریش در جمع بندی نشست رهبران اتحادیه اروپا و رئیس جمهور مصر از انعقاد این توافق استقبال کرد.

نهمر همچنین السیسی را کمکی قابل اعتماد در تلاش برای آزادی گروگان اتریشی در نوار غزه توصیف کرد.

به گفته این مقام اتریشی تمرکز این توافقنامه حمایت از مسیرهای مهاجرت قانونی و مبارزه با مهاجرت غیرقانونی از طریق تقویت مدیریت مرزی در مصر و بازگشت پایدار است.

مصر هم کشور پذیرنده، هم ترانزیت و هم مبدأ حدود 8 میلیون مهاجر است. این کشور روی رود نیل عملاً مرزهای مدیترانه خود را به روی سازمان های قاچاق بسته است، اما بسیاری از مصر از طریق شرق لیبی به اروپا می آیند.

نهامر پس از نشست قاهره گفت: تنها توافقاتی کارآیی دارد که برای هر دو طرف مفید باشد. دقیقاً به همین دلیل است که این توافق مصر برای امنیت اروپا ضروری است و علاوه بر مهاجرت، سایر زمینه های مهم همکاری را نیز پوشش می دهد.

صدر اعظم اتریش همچنین گفت: توافق مصر گام مهمی است، اما در مبارزه با مهاجرت غیرقانونی، ما در اتحادیه اروپا باید تمام موانع را کنار بگذاریم، تابوها را بشکنیم و راه‌های جدیدی را در پیش بگیریم. وی افزود: هدف باید این باشد که رویه‌های پناهندگی می تواند در کشورهای ثالث امن و اخراج به آنجا انجام گیرد.

این توافق مهاجرتی در حالی بین اتحادیه اروپا و کشور مصر منعقد شده است که انتقادهای زیادی از طرف بسیاری گروه ها به آن وارد شده است.

این توافقنامه مهاجرتی و اقتصادی برنامه ریزی شده بین اتحادیه اروپا و مصر با انتقاد شدید سازمان های پناهندگان و کارشناسان مهاجرت مواجه شده است. کارل کوپ، کارشناس اروپا ازسازمان حامی پناهندگان پروآسیل در آلمان روز یکشنبه به روزنامه‌های گروه رسانه‌ای Funke گفت: «سیاست معامله اتحادیه اروپا با دیکتاتورها کثیف، کوته‌نگر و فاسد است.»

اریک مارکوارت، کارشناس مهاجرت سبزها در پارلمان اروپا هم پیش از انعقاد این توافق گفته بود: توافقی که قرار است در نهایت روز یکشنبه در قاهره منعقد شده و ارائه شود، از نظر محتوا و از نظر اخلاقی مذموم و ساده لوحانه است.

کوپ هم گفت که همکاری‌های مرگبار با دولت‌های مستبد، که در آن حاکمیت قانون، شفافیت مالی و حقوق بشر نقشی ندارد بخشی از مشکل است و نه راه‌حلی برای از بین بردن علل مهاجرت. وی که رئیس بخش اروپایی سازمان پروآسیل است گفت: اتحادیه اروپا به طور سیستماتیک بر شراکت های اشتباه برای جلوگیری از ورود مهاجرانی که به دنبال حمایت هستند، تکیه می کند."

اتحادیه اروپا در ازای کمک های میلیاردی از دولت مصر انتظار دارد که تلاش بیشتری برای کاهش مهاجرت از طریق دریای مدیترانه به اروپا انجام دهد. کمیسیون اتحادیه اروپا به ویژه به حفظ امنیت بهتر مرزها با سودان و لیبی علاقه دارد.

مارتین شیردوان، رهبر حزب چپ هم توافقنامه مهاجرت را "سیلی به صورت قانون پناهندگی" در اتحادیه اروپا خواند. شیردوان که همچنین رهبری گروه پارلمانی جناح چپ در پارلمان اتحادیه اروپا را برعهده دارد، گفت: «دادن پول به یک دیکتاتوری نظامی برای جلوگیری از فرار مردم ناامید از نظر اخلاقی ورشکستگی است.

دیده بان حقوق بشر نیز به شدت از این توافق انتقاد کرده و اتحادیه اروپا را به "پاداش دادن به سرکوبگران" متهم کرده است.

انتهای پیام/

کد خبرنگار: ۲۰
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید