یاسر کابینی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان تالش گفت: دریافت یارانه تشویقی کالابرگ الکترونیک فجرانه که به صورت اعتبار در حساب افراد شارژ می‌شود، هیچ پیش‌شرطی ندارد و کافی است فرد از اقلام سبد کالایی تعریف شده، خرید کند و مابه‌التفاوت قیمت روز آن با قیمتی که مربوط به سال ۱۴۰۱ است به صورت اعتبار مضاعف ۲۲۰ هزار تومانی است را دریافت خواهد کرد.

اگر هنوز کالابرگ فجرانه را دریافت نکردید، کلیک کنید!
به گزارش سلام نو، رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان تالش گفت: دریافت یارانه تشویقی کالابرگ الکترونیک فجرانه که به صورت اعتبار در حساب افراد شارژ می‌شود، هیچ پیش‌شرطی ندارد و کافی است فرد از اقلام سبد کالایی تعریف شده، خرید کند و مابه‌التفاوت قیمت روز آن با قیمتی که مربوط به سال ۱۴۰۱ است به صورت اعتبار مضاعف ۲۲۰ هزار تومانی است را دریافت خواهد کرد.

یاسر کابینی اظهار کرد: مرحله جدید و بزرگ طرح ملی کالابرگ الکترونیکی به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی طرح «فجرانه» نامیده‌اند، در راستای حمایت مضاعف از سبد غذایی خانوار یارانه‌بگیر با اولویت خانوار دهک‌های پایین جامعه از ۱۷ بهمن‌ماه آغاز و تا ۱۷ اردیبهشت‌ماه سال آینده ادامه خواهد داشت.

وی افزود: در این طرح افراد مشمول یارانه دهک‌های یک تا ۷ درآمدی با خرید ۱۱ قلم کالایی که در سبد کالایی تعریف شده است، می‌توانند تا سقف ۲۲۰ هزار تومان اعتبار یارانه دریافت کنند.

کابینی تصریح کرد: دریافت این یارانه تشویقی که به صورت اعتبار در حساب افراد شارژ می‌شود، هیچ پیش‌شرطی ندارد و کافی است فرد از اقلام سبد کالایی (به‌ازای هر فرد ۳ لیتر شیر کم‌چرب، پنیر ۴۰۰ گرمی، ماست کم‌چرب دبه ۲.۵ کیلویی، تخم مرغ یک کیلوگرمی، گوشت مرغ یک کیلوگرمی، روغن مایع یک بسته ۸۱۰ گرمی، ماکارونی یک بسته ۷۰۰ گرمی، برنج ۲ کیلو، قند و شکر یک کیلوگرم، گوشت نیم کیلوگرم) که تعریف شده، خرید کند و مابه‌التفاوت قیمت روز آن با قیمتی که مربوط به سال ۱۴۰۱ است به صورت اعتبار مضاعف ۲۲۰ هزار تومانی است را دریافت خواهد کرد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان تالش تاکید کرد: سبدی که تمام اقلام ضروری را دارد به قیمت ۷۴۳ هزار و ۷۵۰ تومان در دسترس است و افراد می‌توانند آن را به قیمت حدود ۵۲۰ هزار تومان خریداری کنند.

کابینی گفت: برای سهولت خانوارها اپلیکیشن شبکه ملی اعتبار (شما) راه‌اندازی شده تا با استفاده از آن، افراد بتوانند مانده اعتبار یارانه خود را مشاهده و فروشگاه‌ متصل به طرح را پیدا و از آن فروشگاه‌ها به صورت اعتباری خرید کنند.

وی افزود: هر خانوار می تواند از طریق کد دستوری #۱۴۶۳*۵۰۰* میزان اعتبار خود را استعلام بگیرد، همچنین مرکز تماس ۰۲۱۶۳۶۹ پاسخگوی سوالات و اعتراضات مردم در این راستا است.

کابینی تاکید کرد: دریافت نقدی یارانه هیچ ربطی به استفاده از طرح فجرانه ندارد و یارانه افراد استفاده‌کننده از این طرح قطع نمی‌شود و استفاده از طرح فجرانه کالابرگ الکترونیک هیچ پیش‌شرطی ندارد و اگر فروشگاهی برای استفاده از اعتبار تشویقی کالابرگ الکترونیک پیش‌شرطی می‌گذارد، تخلف محسوب می شود.

وی با بیان اینکه عاملیت فروش اختیاری بوده و عاملان فروش جهت ثبت نام می توانند از طریق نصب نرم افزار شما بر گوشی خود و یا با شماره گیری #۱۴۶۳*۵۰۰* اقدام و برای فعال سازی از طریق دستگاههای پشتیبان پوز کارت خوان خود مراحل لازم را انجام دهند، گفت: فروشگاههایی که خارج از این طرح فجرانه یا کالاهایی غیر مشمول سبد حمایتی را عرضه کنند مرتکب تخلف شده و سرویس پشتیبان آنها قطع خواهد شد.

اگر از یارانه فجرانه استفاده کنیم یارانه‌ نقدی قطع می‌شود؟ / جدیدترین جزئیات از طرح کالابرگ الکترونیک + روش استفاده

مشاور معاون وزیر تعاون گفت: در مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیک که در قالب طرح فجرانه از هفته گذشته در دست اجراست، «شرط ۲۰۰ هزار تومان خرید از یارانه» حذف شده و اعتبار تشویقی از ۱۲۰ به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافته است.

جدیدترین جزئیات از طرح کالابرگ الکترونیک

سیدرضا یحیوی مشاور معاون رفاه وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در رادیو اقتصاد جزئیات شارژ کالابرگ و تفاوت های اجرای این دوره با دوره های پیشین را تشریح کرد.

کم‌کم ساختاری را تشکیل می‌دهید که این ساختار به آن هدف غایی هدفمندشدن یارانه‌ها دارد نزدیک می‌شود. یک مقدار توضیح می‌دهید به چه ترتیب بوده است؟

یحیوی: بله، وقتی که ارز ترجیحی حذف شد قیمت کالای اساسی افزایش پیدا کرد و یارانه‌های مردم از ۳۵ هزار تومان دهک‌های یک تا سه به ۴۰۰ هزار تومان و دهک‌های ۴ به بالا به ۳۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد، قرار بود این افزایش قیمت‌ها به سمت سفره‌ی مردم و کالای اساسی هدایت بشود تا آن زمان بستر آماده نبود.

طرح ملی کالابرگ الکترونیک یک خدمت کاملا فناورانه و نوین است که جهت اجرای سیاست‌های حمایتی و رفاهی دولت محترم تشکیل شده است و کاملا در مسیر رشد و توسعه قرار گرفته است و در ۶ فاز از خردادماه تا همین الان توسعه پیدا کرد که مراحل آن را که مردم در جریان هستند که مرحله‌ی اول آن ۸۰ هزار تومان بود مشوق به کمیته امداد و بهزیستی، مرحله‌ی بعدی دهک‌های یک تا سه اضافه شد و مرحله‌ی سوم آن مابه التفاوت تورمی پرداخت شد.

مرحله‌ی چهارم آن اعتبار مضاعف تشویقی از ۸۰ هزار تومان به ۱۲۰ هزار تومان رسید و دهک‌های ۴ و ۵ درگیر شدند و بعد مرحله‌ی ششم دهک‌های ۶ و ۷ اضافه شدند و مرحله‌ی جدیدی که الان داخل آن هستیم که طرح فجرانه به مناسبت دهه فجر از ۱۸ بهمن ماه شروع کرده و تا ۱۸ اسفندماه ادامه دارد، این طرح نسبت به طرح قبلی چند تا مزیت دارد، مزیت اول آن این است که اعتبار مضاعف از ۱۲۰ تومان به ۲۲۰ تومان افزایش پیدا کرد.

این یعنی یک مبنای محاسباتی دارد ما اگر سال ۱۴۰۱ این سبدی که ما مشخص کردیم با کالای مشخص با وزن و حجم مشخص خرید می‌کرد ۵۲۳ هزار تومان می‌شد، الان قیمت روز آن سبد ۷۴۳ هزار تومان است و این ۲۲۰ هزار تومان را دولت دارد پوشش می‌دهد و به مردم دارد پرداخت می‌کند.

یعنی عملا قدرت خرید ثابت نگه داشته شده است؟

بله قیمت‌ها در سال ۱۴۰۱ ثابت ماند با آن اقلام و وزن مشخص.

یعنی شما خواستید تورم را کنترل کنید؟

بله دقیقا جبران افزایش قیمت کالاهای اساسی را انجام دادیم.

آیا شما نظارتی بر کیفیت کالاهایی که به مصرف کننده نهایی می‌شود دارید یا عملا نظارت بر آنها با نهادهای دیگری است؟ نظارت کیفی محصولات را می‌گویم نه عملکرد را.

این اقلام تعزیراتی است و کیفیت این‌ها مناسب است و در خصوص این‌ها وزارت جهاد، وزارت صمت و تعزیرات خودشان هم نظارت دارد.

مردم استقبال شان خوب بوده است؟ ۴۰ درصد عدد قابل توجهی بوده است؟ اما چرا ۶۰ درصد ظرفیت خالی مانده است؟ یعنی اطلاع رسانی درست نشده ممکن است برخی هنوز نمی‌دانند؟

بله، اطلاع رسانی احتمال دارد که در حد کافی انجام نشده باشد ولی در این چند روز اخیر واقعا عالی بوده که من از رسانه، صدا و سیما واقعا کمال تشکر را دارم. در خبرگزاری‌ها این کاملا دارد انجام می‌شود و این طرح کاملا اختیاری است، یکسری از مردم دوست دارند می‌آیند در این طرح مشارکت می‌کنند یکسری دوست ندارند مشارکت نمی‌کنند و الان واقعا استقبال بی نظیر بوده است.

دقیقا خودش یک راستی آزمایی است، کار شما کار درستی بوده، اما در این پالایش شما الان تا این مرحله، حالا باید ببینیم طرح تمام بشود چه می‌شود، اما اگر الان را مبنا قرار بدهیم معلوم است ۶۰ درصد مردم خیلی نیاز به استفاده از این ندارند اگر شما در رصد مجدد آن ۶۰ درصد را حذف کنید آن توان خرید را، مثال عرض می‌کنم، چون هنوز طرح تمام نشده است، حرف من خیلی مثال بداهه است، بیایید این را مثلا بیاورید برای آن ۴۰ درصدی که الان دارند مصرف می‌کنند، آیا نتیجه بهتر میشود یا نمی‌شود یا این عرض بنده از مطلوبیت لازم برخوردار نیست؟

طبق مبانی که بوده، این را تا هفت دهک باید ما پوشش می‌دادیم و الان ۴۰ درصد نیست من این را اصلاح کنم الان ۵۵ درصد از طرح مشارکت کردند، ۳۵ میلیون نفر و تا روز یازدهم طرح یعنی ما هر چه داریم جلوتر می‌رویم این مشارکت بیشتر می‌شود پیش بینی ما این است که تا ۷۰-۸۰ درصد هم برسد.

چون ما از طریق همین برنامه یک بار دیگر به این مورد اشاره کردیم و تاریخی را که اعلام کردیم از ۱۸ بهمن تا ۱۸ اردیبهشت بود، الان شما فرمودید ۱۸ بهمن تا ۱۸ اسفند می‌شود دقیق‌تر برای ما بگویید؟

نه، ۱۸ اسفند مردم می‌توانند مردم بروند خریدشان را انجام بدهند یعنی این که یک ماه مهلت دارند، این نیست که این اعتبار تشویقی تا سی ام تمام می‌شود از هجدهم به هجدهم مردم فرصت خرید دارند و این طرح سه ماهه است و تا اردیبهشت ماه این طرح ادامه دارد.سلام نو

ممکن است تمدید شود؟منابع آن را دولت تامین کند که ما هم دنبال آن هستیم و خود دولت هم استقبال می‌کند، اگر منابع تامین شود انشاالله که طرح ادامه پیدا می‌کند. فقط یک نکته‌ای که من بگویم، یک سوالات پرتکراری که برای مردم پیش می‌آید این را به اطلاع مردم برسانیم مردم فکر می‌کنند که از کالابرگ الکترونیک استفاده کنند یارانه شان قطع می‌شود این را ما به طور قاطع داریم اعلام می‌کنیم که این دو تا کاملا از هم تفکیک است مردم می‌توانند یارانه شان را به صورت نقدی سر موعد مقرر بروند دریافت کنند و کالابرگ الکترونیک هجدهم در حساب شان شارژ می‌شود.

فقط از آن جوایز بهره مند نمی‌شوند؟ منظور از آن مابه التفاوتی که شما الان در نظر گرفتید برای استفاده از کالابرگ؟

این دو طرح کاملا مجزا است.

و تا دهک‌های شش و هفت هم تحت پوشش این طرح هستند درست است؟

بله درست است، این را هم بگویم در مدل قبلی هر کس می‌خواست برود از کالابرگ الکترونیکی استفاده کند و از آن اعتبار مضاعف ۱۲۰ تومانی بهره‌مند بشود یک پیش شرطی داشت باید ۲۰۰ هزار تومان از یارانه خودش را به صورت کالابرگی خرید می‌کرد که در این مرحله آن پیش شرط هم کاملا حذف شده دیگر مردم نیازی نیست از یارانه خودشان استفاده کنند در این مسیر و، اما قیمت مبنایی که گفتیم پرداخت کنند آن ۲۲۰ تومان را می‌توانند از آن استفاده کنند.

یارانه دهک شش و هفت چه زمانی پرداخت می‌شود؟

این را سازمان هدفمندی اعلام کردند، این را به چند بخش تقسیم کردند یارانه‌ها را، سی ام اگر اشتباه نکنم کمیته امداد و بهزیستی بوده، بیست و پنجم دهک‌های یک تا سه بوده و سی ام کل یارانه بگیران بوده است.

پس در حقیقت امروز دیگر پرداخت می‌شود درست است؟

انشاالله آن را سازمان هدفمندی واریز می‌کنند.

کد خبرنگار: ۱۵
۹دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • نوشین IR ۰۱:۱۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۴
  0 0
  چرا کالا برگ برای بعضی ها ریخته نشده است
  • ناشناس ۲ IR ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
   0 0
   دهک‌های بالا رو نریختن
 • نوروزی IR ۰۵:۴۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۴
  0 0
  چرا یارانه بهزیستی را۳۰ پرداخت کردند مگر نگفتند ۲۵ علت چیست
  • ناشناس ۲ IR ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
   0 0
   برا دهک ۱ تا ۴ رو ۲۵ ام میریزن ولی برا دهک های بالا رو ۳۰ ام میریزن
 • سعید IR ۲۱:۴۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  0 0
  با سلام چرا با۴فرزندکه سه تاهنوز خانه تعلق نمگیرد راهنمای کنید

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید