رییس ستاد مرکزی اربعین و مشاور امنیتی وزیر عراق، توافقنامه‌ای درباره نحوه برگزاری مراسم اربعین ۱۴۰۳ امضا کردند.

امضای توافقنامه ایران و عراق درباره اربعین ۱۴۰۳

به گزارش سلام نو به نقل از جهان صنعت نیوز، مسئولان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق، صبح چهارشنبه با حضور در وزارت کشور، توافقنامه‌ای درباره اربعین سال آینده امضا کردند.

روز گذشته هیأتی به ریاست «سعد معن» مشاور امنیتی وزیر کشور عراق وارد تهران شد. این هیات با احمد وحیدی وزیر کشور و سید مجید میراحمدی رئیس ستاد مرکزی اربعین دیدار کرد.

در دیدار میراحمدی با هیأت عراقی در قالب کمیته مشترک اربعینی دو کشور، درباره موضوعات مربوط به برگزاری مراسم اربعین حسینی (ع)، تسهیل تردد زوار، مسائل امنیتی و برخی دیگر از موارد در رابطه با این مراسم بحث و گفت‌وگو شد.

این دیدار، دومین جلسه کمیته اربعین مشترک دو کشور بود. در جلسه گذشته که به میزبانی بغداد برگزار شد، توافقنامه‌ای تدوین شده بود. دو طرف، پس از بررسی آن، این توافقنامه را امروز به امضا رساندند.

الوائلی بیان کرد: در اربعین گذشته، تبادل الکترونیکی اطلاعات که به صورت آزمایشی در یکی از پایانه‌های مرزی مشترک دو کشور اجرا شده بود، تردد زوار را تسهیل کرد. وی گفت: بنا داریم این برنامه را در سایر گذرگاه‌های مرزی هم به اجرا درآوریم.

عمر الوائلی در نشست خبری پس از امضای توافقنامه میان ایران و عراق درباره اربعین سال آینده به موضوع تبادل اطلاعات میان دو کشور به صورت الکترونیکی برای تسهیل تردد زائران اشاره کرد. او گفت: به تهران آمدیم تا صورت جلسه‌ای که در نشست قبلی بررسی شده بود را تکمیل کنیم. امروز این صورت جلسه که حدود ۱۱ بند دارد، نهایی شد.

رئیس سازمان گذرگاه‌های مرزی عراق اضافه کرد: بند اول این صورتجلسه مربوط به تبادل اطلاعات الکترونیکی بین ایران و عراق است. در اربعین گذشته، تبادل اطلاعات الکترونیکی که به صورت آزمایشی در یکی از پایانه‌های مرزی مشترک دو کشور اجرا شده بود، تردد زوار را تسهیل کرد. بنا داریم این برنامه را در سایر گذرگاه‌های مرزی هم به اجرا درآوریم.

الوائلی گفت: این دیدارهای پرتکرار و متنوع میان ایران و عراق، بر اساس ۳ محور اصلی انجام می‌شود. وی افزود: محور اول خدمت به زوار، دوم تسهیل کارهای تجاری میان دو کشور و سوم فعالسازی ترانزیت به کشورهای مختلف از طریق عراق است.

وی خاطرنشان کرد: در آینده‌ای نزدیک نشست‌های دیگری را برای بررسی گذرگاه‌های رسمی میان دو کشور برگزار می‌شود. همچنین انجام بازرسی‌های بیشتر برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و اسلحه در دستور کار کمیته مشترک اربعین ایران و عراق است.

کد خبرنگار: ۱۳
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید