یکی از شاخصه‌های جشن شب یلدا کنار هم بودن است همراه باشید تا بدانیم شب یلدا چه کار کنم تا خانواده ام خوشحال شوند.

شب یلدا چه کار کنم تا خانواده ام خوشحال شوند؟

به گزارش سلام نو شب یلدا و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است و پیروان میتراییسم آن را از هزاران سال پیش در ایران برگزار می‌کرده‌اند.

آیین مهر یا میترائیسم در ایران قبل از دین زرتشتی رواج داشت.

این آیین بر پایه پرستش میترا (مهر) قرار گرفته بود. میترا از ایزدان هند و ایرانی است. او از یک طرف نماینده عشق و محبت است؛ و از طرفی واسطه‌ی بستن پیمان‌هاست. او عهد نگهداشتن و راستگویی را نمایندگی می‌کند.

مهر همچنین داورِ میان جنگاوران بوده و دروغگویان و عهدشکنان را مجازات می‌کند.

نماد این ایزد حلقه‌ است. برخی ادعا می‌کنند، پیشینه حلقه ازدواج به همین اسطوره می‌رسد. خورشید هم نماد ظاهری میترا ست.

در ادامه به کارهایی برای بیشتر خوشحال شدن خانواده در شب یلدا می‌پردازیم.

کارهای شب یلدا

بازی کنید

کلی بازی هست که خوراک شب یلداست! از پانتومیم که به شدت خنده آوره تا بازی‌های ایرانی دیگه. پس اگر حتی دورهمی هم ندارید و خانواده سه نفره هم دارید، می‌توانید با همسر و فرزندانتان بازی کنید. هیجان و بازی ایجاد کنید.

شب یلدا چه کار کنم تا خانواده ام خوشحال شوند؟

از همین بازی‌های ساده خودمانی مثل اسم فامیل شروع کنید، پانتومیم یا ۲۰ سوالی بازی کنید، گروه بندی کنید و در شب یلدا هیجان و خنده‌های بلند بلند را از دست ندهید.

اگر حوصله بازی‌های فکری و پیچیده را ندارید، کارهای ساده‌تری هم می‌توانید بکنید، برای مثال ببینید چه کسی می‌تواند توپ را از دور به داخل یک سطل بیاندازد و یا اینکه از هرکسی بخواهید یک تکه از آواز مورد علاقه‌اش را بخواند و یا یک کار سرگرم کننده انجام بدهد.

شب یلدا هم آموزش ببینید و کیف کنید

هیچ‌وقت برای آموزش دیدن، دیر نیست. می‌توانید شب یلدا هم آموزش ببینید و لذت ببرید. ما کلی آموزش رایگان برای شما داریم. می‌توانید از لینک زیر، آموزش‌های رایگان بیشتر از یک را ببینید.

جوک و خاطره تعریف کنید

اگر مهارت صحبت در جمع رو دارید، میتونید با گفتن جوک‌های دست اول یا چیستان، بقیه رو حسابی خوشحال کنید.

از گپ و خنده و جوک‌های دسته اول، هرچیزی که به ذهنتون میرسه، استفاده کنید تا نقش خودتون رو توی خوشحال سازی اطرافیان انجام بدین. آگه هر یک نفر این کار رو انجام بده، میتونید تصور کنید شب یلدا چه شب خاطره انگیزی میتونه بشه؟

یه ایده دیگه دیدن عکس‌های خانوادگی و یا قدیمی است! وقتی جمع صمیمی تره، دور هم عکس‌های یادگاری رو تماشا کنید و به خاطرات خوب و بد گذشته بخندید. ضمن اینکه می‌تونید برای بچه‌هاتون، خاطرات قدیمی رو تعریف کنید تا اون‌ها هم از شنیدن تجربه‌هاتون، کیفور بشن!

شب یلدا چه کار کنم تا خانواده ام خوشحال شوند؟

لباس‌های شاد بپوشید و کلاً غم و غصه هارو فراموش کنید

یک شب است دیگر! بیایید واقعاً یه شب به هیچ گرفتاری و مشکلی فکر نکنیم! ما ایرانی‌ها حق داریم که شاد باشیم، حتی با وجود تمام مشکلات و مصائب.

ساده‌ترین کاری که می‌توانید بکنید این است که از همه بخواهید لباس‌هایشان را به رنگ مشخصی انتخاب کنند که بدون شک بهترین رنگ برای مهمانی شب یلدا رنگ قرمز است.

کار دیگری که می‌توانید کنید این است که لباس‌های تمام اعضای خانواده را با ترکیبی از رنگ قرمز انتخاب کنید. لازم نیست این کار را پیچیده کنید.

یک ایده جالب دیگر انتخاب رنگ‌های سبز، سفید و قرمز به عنوان رنگ غالب لباس هر یک از اعضای خانواده است.

یک خانواده نقلی هندوانه‌ای! رنگ سبز مناسب برای باباها، رنگ سفید مناسب برای مامان‌ها و رنگ قرمز مناسب برای بچه‌هاست.

با چنین ستی می‌توانید کلی عکس‌های دوست داشتنی هم بگیرید.

هدیه بدهید

شب یلدا، شب خاطره‌هاست. شما می‌توانید با هدیه‌هایی کوچک این شب را به یاد ماندنی‌تر هم کنید.

می‌توانید از هدیه‌های کوچک نمدی یا اوریگامی (سازه‌های کاغذی) به عنوان یادبود شب یلدا استفاده کنید و یا اینکه از کاغذهای رنگی کارت پستال‌های به یاد ماندنی بسازید.

عشق بورزید

توصیه شخصی من این است که با وجود تمام اختلافات، برای یک شب هم که شده، بدون هیچگونه چشمداشتی عشق بورزید. به هرکسی که می‌شناسید. به خصوص به خانواده!

پس حسابی با هر روشی که بلدید، اطرافیان خود را خوشحال کنید. یادتان باشد: «ناگهان خیلی زود دیر میشه…» آن هم در شرایطی که یک همه گیری جهانی، بر زندگی ما غالب شده.

شب یلدا چه کار کنم تا خانواده ام خوشحال شوند؟

یک برنامه برای بچه‌ها

برای اینکه یک شب به یادماندنی برای بچه‌ها بسازید که تا آخر عمر در ذهنشان بماند، باید تلاش کنید! ترتیب دادن برنامه ویژه برای کودکان در شب یلدا اهمیت زیادی دارد!

می‌توانید نقاشی‌های آماده چاپ کنید و رنگ آمیزی آنها را بچ بچه‌ها بسپارید، بازی‌های فکری آماده برایشان فراهم کنید و… فقط لطفاً برای یک شب هم که شده اجازه پلی استیشن و بازی‌های کامپیوتری و موبایل بازی را به بچه‌ها ندهید.

البته برایشان به دقت توضیح دهید و قانعشان کنید

چند تا عکس یادگاری

عکس‌های شب یلدا ماندگار، شادی آور و گاهی غم انگیز هستند. به یاد دارم چند سال پیش عکس دسته جمعی خانواده ۴۰ نفره مان که در شب یلدا انداختیم همه را منقلب کرده بود.

چرا که چند نفر از خانم‌های تصویر مادر شده بودند و هم اکنون به جای شکم‌های برآمده کودکی در آغوش داشتند و از سوی دیگر دو نفر از میان ما به رحمت خدا رفته بودند.

شب یلدا بهانه خوبی است برای یک عکس دسته جمعی خاطره انگیر با قرار گرفتن پدربزرگ در مرکز خانواده و همه فرزندان و نوه‌ها و نتیجه‌ها در اطراف او.

پیشنهاد می‌کنم با دوربین‌هایی که بصورت اماده تصویر چاپ می‌کنند هم برای شب یلدا یک عکس بیاندازید که تماشایش در آینده بسیار لذت بخش است.

امسال البته شاید نتوانید دور هم جمع شوید، اما می‌توانید هرکدام از شمما، در خانه‌هایتان عکس بگیرید، آن را برای یک نفر ارسال کنید و او همه این عکس‌ها را با هم کلاژ کند و یک تصویر کلی از دل آن دربیاورد!

شب یلدا چه کار کنم تا خانواده ام خوشحال شوند؟

چند بازی هیجان‌انگیز برای شب یلدا

بازی هایی که برای شب یلدا مناسب است:

۱- پانتومیم یا لال بازی

شرکت‌کنندگان به دو گروه تقسیم می‌شوند. گروه اول کلمه‌ای را با توافق انتخاب می‌کنند. از میان گروه دوم، یک نفر انتخاب می‌شود و گروه اول این کلمه را فقط به او می‌گویند.

این فرد باید با اجرای پانتومیم (نمایش، بدون صحبت کردن) به بقیه‌ی اعضای گروه خودش بفهماند که اعضای گروه اول چه کلمه‌ای انتخاب کرده بودند.

بقیه افراد گروه می‌توانند صحبت کنند و سؤالاتی بپرسند، و کسی که پانتومیم را اجرا می‌کند می‌تواند با ایما و اشاره به آن‌ها جواب دهد.

هر گروه مدت زمان خاصی (مثلاً ۳ دقیقه) فرصت دارد تا کلمه‌ی موردنظر را بیابد.

در دور بعد، یک نفر از اعضای گروه اول باید همین نمایش را برای کلمه منتخب گروه دوم انجام دهد.

در هر دور، گروهی که کلمه را صحیح حدس زده است، یک امتیاز می‌گیرد و گروهی که در تعداد دورهای مساوی، امتیاز بیشتری گرفته، برنده است.

شب یلدا چه کار کنم تا خانواده ام خوشحال شوند؟

۲- سنگ‌ کاغذ قیچی

دو بازیکن هر دو با هم شروع به شمردن تا سه می‌کنند. این شمارش لزوماً با شمردن اعداد نیست بلکه معمولاً با گفتن سه واژه سنگ، کاغذ و قیچی انجام می‌پذیرد.

در انتهای شمارش دست خود را که به حالت مشت بالا نگه داشته‌اند پایین آورده و به یکی از سه حالت مجاز درمی‌آورند.

در نهایت بازیکن برنده بر اساس قوانینی که برتر هر یک از حالت‌ها بر حالت دیگر را معلوم می‌کنند، مشخص می‌شود.

در صورت همسان بودن حالت‌های دست این عمل تا پیروزی یکی بر دیگری ادامه پیدا می‌کند.

۳- گل یا پوچ

گل یا پوچ یک بازی مهیج برای شب یلدا و یک پیشنهاد فوق‌العاده است که معمولاً دسته جمعی انجام می‌شود.

در این بازی یکشی گرد کوچک مانند نخود، کاغذ، سنگ‌ریزه و یا هر چیز کوچک مشابه را داخل یکی از دستان قرار داده به‌طوری‌که افراد دیگر آن را نبینند، سپس افراد مقابل باید به‌اصطلاح گل را پیدا کنند.

شب یلدا چه کار کنم تا خانواده ام خوشحال شوند؟

۴- بیست سوالی

بیست سوالی گونه‌ای بازی شفاهی چند نفره است. در این بازی یک نفر یا یک تیم، واژه‌ای را در نظر می‌گیرند. بازیکن یا تیم طرف مقابل باید با پرسیدنِ تنها ۲۰ پرسش بتواند آن واژه را حدس بزند. به پرسش‌های او تنها پاسخِ بله/خیر داده می‌شود.

۵- معما و چیستان

همان‌طور که گفتیم چیستان و جوک تعریف کردن می‌تواند ایده جذابی باشد.

یکی دیگر از فعالیت‌های مفرحی که می‌توانید در جمع خانواده انجام دهید مطرح کردن معما و چیستان‌هایی است که دیگران را به فکر کردن وادارد. سعی کنید اگر جواب معما یا چیستانی را می‌دانید در همان اولین لحظه جواب را نگویید!

۶- تردستی و شعبده‌بازی

با کمی تردستی و چشم بندی موافق هستید؟ می‌توانید تردستی‌های ساده و جالبی را از اینترنت پیدا کنید که با انجام آنها موجبات شگفتی خانواده‌تان را فراهم کنید. فقط مواظب باشید هندوانه شب یلدا را غیب نکنید!

شب یلدا چه کار کنم تا خانواده ام خوشحال شوند؟

۷- مشاعره‌ی جذاب

برای یک نبرد شاعرانه حتماً لازم نیست چندین دیوان شعر حفظ باشید. می‌توانید از اشعار فی‌البداهه‌ای که خودتان می‌سرایید نیز بهره ببرید.

در شب یلدا چه کارهایی کنیم؟

۸- جمله‌سازی

بازی به ارث رسیده از دوران مشقت کلاس دوم ابتدایی!

شکل ساده‌اش این است که نفر اول سه تا کلمه به دومی بگوید تا با آنها جمله با ربطی بسازد.

این چرخه می‌تواند به ترتیب تا نفر آخر ادامه پیدا کند تا هرکسی که نتوانست جمله معناداری رو کند یا زیادی طول کشید تا جملاتش را قطار کند، از بازی برود بیرون.

اگر بخواهید بازی را سخت‌تر و جذاب‌تر کنید می‌توانید با همان سه کلمه شروع کنید، بعد نفری که جمله را می‌سازد، یک کلمه به نفر بعدی بدهد تا در ادامه همان جمله، جمله جدیدی بسازد.

احتمال شکل‌گیری جملات بی معنا اینجا بیشتر می‌شود که تا جایی که فانتزی ادبیات تحمل می‌کند، شما هم باید صبور باشید وگرنه نفر گوینده باید به سمت سکوهای تماشاگرها هدایت شود.

۹- داستان سازی

نوع پیشرفته جمله‌سازی، بیشتر سرگرمی آدم‌هایی است که فیلم و داستان را با جدیت بیشتری دنبال می‌کنند.

منطق بازی از این قرار است که نفر اول یک جمله می‌گوید که کشش و ظرفیت ادامه‌دار شدن را دارد. نفر بعدی یک جمله با ربط به آن می‌گوید و همین داستان همین‌طوری دست‌به‌دست می‌شود.

شرط ادامه بازی، هوشمندی در به‌کارگیری جملاتی است که بتوان داستان را با آنها ادامه داد و در ادامه منطقی جمله قبلی باشد.

دیده شده که این بازی در بین اعضای یک اتوبوس از تهران تا خرم آباد جواب داده و از دل آنها داستان‌های شیرینی درآمده که حتی اعضای ادبیات فهم اتوبوس هم از درک خلق چنین داستان جذابی انگشت به دهان مانده‌اند.

۱۰- اسم پیشانی

نوعی ۲۰ سوالی جمعی؛ همان بازی است که نقی در «پایتخت ۱» با بابایش، «پنجعلی» در آخرین قسمت سریال انجام می‌داد. هر بار یکی از جمع می‌شود سوژه بازی و جماعت با اجماع روی او اسم می‌گذارند و می‌چسبانند روی پیشانی‌اش.

آن فرد از همه‌جا بی‌خبر هم آن‌قدر سؤال می‌کند تا اسمش را حدس بزند و کشف کند. بازی وقتی تمام می‌شود که روی همه اسم بگذارند و همه بتوانند اسم‌هایشان را حدس بزنند.

شب یلدا چه کار کنم تا خانواده ام خوشحال شوند؟

کارهایی برای خوشحالی خانواده در شب یلدا

شوخ طبعی را تشویق کنید و به خودتان بخندید

یکی از راه‌های ایجاد شادی و خنده در خانواده، شوخ‌طبعی است و بهترین راه رسیدن به آن، این است که به خودمان بخندیم؛ به اشتباهاتی که مرتکب شده‌ایم، به ماجراهای خنده‌داری که برای‌ ما پیش آمده است.

به عنوان پدر یا مادر روی حس شوخی و طنزپردازی خود کار کنید و ببینید که به‌ چه‌طریق می‌توانید باعث خنده و شادی افراد خانواده شوید.

شوخ‌طبعی تأثیری متعادل کننده در شخصیت دارد و حس صمیمیت و دوستی را به افراد خانواده منتقل می‌کند.

خنده یکی از بزرگ‌ترین تفریحات انسانی و ریشه‌دارترین تفاوت میان انسان‌ها و دنیای حیوانات است.

برخی افراد در گفتن لطیفه استعداد بالایی دارند اما برای خنداندن افراد خانواده لازم نیست که حتماً کمدین باشیم، ما همیشه می‌توانیم به خودمان بخندیم.

هم‌نشینی با افراد جدی معمولاً آزاردهنده است.

اگر گاهی بتوانید به خودتان بخندید، دیگران را هم تشویق می‌کنید که به شما بخندند. بدین ترتیب شما باعث شادی آنها می‌شوید و صمیمیت بیشتری بین افراد خانواده ایجاد می‌شود.

شب یلدا چه کار کنم تا خانواده ام خوشحال شوند؟

بر نقاط مثبت شخصیت اعضای خانواده تمرکز کنید

خانواده بر رابطه‌ی بین اعضای آن استوار است. فرد فردِ اعضای خانواده، افرادی منحصر به‌فرد هستند. همیشه تفاوت روحیات و خلق‌وخوها را در نظر داشته باشید.

شما ممکن است از برخی خصوصیات افراد خانواده‌ی خود خوشتان نیاید و آنها هم همین‌طور.

اگر قرار باشد روی موارد ناخوشایند شخصیت افراد تمرکز کنیم به شادمانی و صمیمت خانوادگی لطمه خواهیم زد. پس همیشه روی نقاط مثبت شخصیت افراد خانواده تمرکز کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد که این نوع برخورد، یعنی تمرکز و توجه به رفتارهای مطلوب افراد و تائید و تشویق این موارد، بهترین روش برای افزایش و تقویت رفتارهای مطلوب و کاهش و تضعیف رفتارهای نامطلوب است.

به ویژه در مورد کودکان، استفاده از توجه و تشویق رفتارهای مطلوب و بی‌توجهی به رفتارهای نامطلوب، تأثیر تربیتیِ بسیار بالایی دارد.

با تمرکز بر رفتار و خصلت‌های مطلوبِ افراد خانواده، به مرور ذهنیت مثبت‌تری نسبت به آن‌ها پیدا می‌کنیم که در رابطه‌ی ما با آنها به‌شکلِ صمیمیت و دوستیِ بیشتر نمود پیدا می‌کند.

شب یلدا چه کار کنم تا خانواده ام خوشحال شوند؟

احساسات خود را به شیوه‌های مختلف نشان دهید

واکنش بسیاری از ما انسان‌ها به یک شیوه‌ی خاص از ابراز احساسات به‌صورت شرطی است. مثلاً همیشه احساس خود را به شکل کلامی بیان می‌کنیم.

هر فردی به نوع خاصی از پیام‌های عاطفی واکنش نشان می‌دهد.

اگر همسر یا فرزند شما از نوع افرادی باشند که به پیام‌ لمسی واکنش نشان می‌دهند، ابراز احساسات کلامی شما، هر چقدر هم که شورانگیز باشد، تأثیر زیادی روی آن‌ها نخواهد داشت.

پس، سعی کنید که احساس خود را به شیوه‌های متفاوت نشان دهید.

برای ابراز احساسات در خانواده حدومرزی قائل نشوید. خانواده باید امن‌ترین جایی باشد که اعضای آن بتوانند خود را همان‌طوری که هستند، به‌دور از هرگونه خودسانسوری و سرکوب، نشان دهند.

افراد باید مطمئن باشند که به دلیل ابراز احساسات خود، مورد قضاوت، تهدید، تنبیه یا سوءاستفاده قرار نخواهند گرفت.

پس به روش‌های مختلف از جمله با زبان کلامی و زبان بدن و سایر شیوه‌ها احساسات‌تان را به اعضای خانواده‌ی خود ابراز کنید.

برخی از افراد می‌گویند که در صورت ابراز احساسات ممکن است طرف مقابل لوس و ازخودراضی شود.

اگر شما سایر اصول رفتاری را رعایت کنید مطمئن باشید که چنین نخواهد شد و فرزند یا همسر شما بابت ابراز احساس صادقانه‌ای که به ایشان کرده‌اید قدردان شما نیز خواهند بود.

شب یلدا چه کار کنم تا خانواده ام خوشحال شوند؟

به آن‌ها بگویید که دوستشان دارید

«دوستت دارم» قدرتمندترین و تأثیرگذارترین جمله‌ای است که یک نفر می‌تواند به طرف مقابل خود بگوید.

اما معمولاً پس از گذشت مدتی از زندگیِ مشترک این جمله کمتر و کمتر در میان همسران شنیده می‌شود. همان‌طور که در مورد قبلی نیز اشاره شد، شما می‌توانید این جمله را به شیوه‌های متفاوتی ابراز کنید، اما همیشه از نوع کلامی آن نیز استفاده کنید.

البته، باید این جمله را با تمام وجود ابراز کنید. ما اینجا توصیه نمی‌کنیم که نقش بازی کنید یا افراد خانواده‌ی خود را فریب دهید.

بنابراین اگر احساس علاقه‌ی واقعی به همسر یا فرزند خود ندارید، به طوری که نمی‌توانید به شکل صادقانه و از صمیم قلب این جمله را به آن‌ها بگویید، باید روی خودتان کار کنید و شاید بهتر باشد از یک مشاور خانواده کمک بگیرید.

شب یلدا چه کار کنم تا خانواده ام خوشحال شوند؟

گفتن این جمله تأثیر بسیار زیادی در تقویت روابط خانوادگی دارد. با این حال، بسیاری از افراد اهمیتی به آن نمی‌دهند.

برخی مردها به خصوص در سنین بالاتر، آن را کسرِ شأن خود می‌دانند.

به دلایل مختلف، بسیاری از مردم در گفتن این جمله به عزیزان خود مشکل دارند و برخی نیز آن را فراموش می‌کنند.

این افراد معمولاً نمی‌دانند که بیان مکرر این جمله در تقویت روابط، صمیمیت و استحکام خانواده چقدر مهم است.

برای بازی‌های خانوادگی و دسته‌جمعی برنامه‌ریزی کنید

بازی و تفریح خانوادگی یکی از اساسی‌ترین عوامل تقویت شادی و صمیمیت در خانواده است. فقط کودکان نیستند که به بازی نیاز دارند.

درون هر کدام از ما کودک پنهانی وجود دارد که نیاز به تفریح، بازی‌گوشی و شیطنت دارد. بنابراین، گاهی باید با همسر و فرزندان خود به بازی بپردازیم.

هنگام بازی تفاوت‌ها فراموش می‌شود و معمولاً زخم‌های عاطفی و احساسی بهبود می‌یابد. در بازی، به کودک درون خود فرصت تفریح و لذت می‌دهیم.

حتی بازی‌های فکری و به ظاهر جدی نیز این کارکرد را دارند. نیچه فیلسوف شهیر آلمانی می‌گوید: «خودِ واقعیِ انسان، فقط به‌هنگام بازی‌کردن نمایان می‌شود.» بازی فرصتی است تا تمام نقش‌ها و نقاب‌های تحمیلی را کنار بزنیم و خودِ خودمان باشیم، همان‌گونه که واقعاً هستیم.

در زندگی امروزی، نداشتنِ وقت و گرفتار بودن فقط بهانه‌ای است که فرصت این نوع مشارکت و لذت‌های خانوادگی را از خود و افراد خانواده دریغ کنیم.

اما با برنامه‌ریزی می‌توان حداقل یک ساعت در هفته، مثلاً تعطیلات آخر هفته را به بازیِ خانوادگی اختصاص داد. بزرگ‌ترها معمولاً بهانه‌های خوبی برای بازی‌نکردن دارند.

اما آنها باید بر بهانه‌ها و منیّت خود غلبه کنند و با بچه‌ها و جوانان بازی کنند.

باید یاد بگیریم که گاهی دوباره کودک شویم، همانند یک کودک عمل کنیم تا به خود و عزیزان‌مان، زمانی برای شادی، لذت، رهایی و آسودگی‌خاطر هدیه کنیم.

شب یلدا چه کار کنم تا خانواده ام خوشحال شوند؟

گاهی آنها را شگفت‌زده کنید

هر از گاهی، موقعیت‌هایی ایجاد کنید تا اعضای خانواده‌ی خود را شگفت‌زده بکنید. با بالا رفتن سن، لذتی که از سخاوت و بروز احساس به‌دست می‌آوریم به‌مراتب بیشتر از لذتی است که از منتظر ماندن و دریافت‌کردن نصیب‌مان می‌شود.

بنابراین وقتی که در موقعیتی غیرمنتظره و شگفت‌آور هدیه‌ای دریافت کنیم، هیجان و لذت فوق‌العاده‌ای برای‌ ما خواهد داشت. این نوع حرکات، خانواده را به شدت باهم صمیمی و نزدیک نگاه می‌دارد.

هر از چند گاهی، با این نوع رویدادهایِ خوشایندِ غیرمنتظره‌ موجبِ ایجاد هیجان و شگفتی در خانواده‌ی خود شوید.

خانواده‌ی خود را تحسین کنید

از خود بپرسید که آیا برای تعریف و تحسین از خانواده‌ی خود، نیاز به فرصت یا شرایط خاصی است؟ از اعضای خانواده خود چه انتظاری دارید؟ آیا به عنوان پدر و مادر از فرزندان خود بیش از اندازه انتظار دارید؟ آیا آنها را تحت فشار قرار داده‌اید تا به دستاوردی برسند و آیا از این راه، می‌خواهید احساس غرور و رضایت کنید؟

هر قدر که سطح توقع کمتری از فرزندان خویش درباره‌ی همسویی آنها با خواسته‌های ما وجود داشته باشد و آنان را در جهت علایق و استعدادهای خودشان تشویق کنیم، بی‌شک نتایج بهتری حاصل خواهد شد. اگر انتظار بیش از حد از فرزندان خود داشته باشیم، با این کار فشار و استرس زیادی را به آنان تحمیل کرده‌ایم.

گاهی والدین بیش از اندازه به فرزندان خود وابسته هستند و به‌نوعی با آنها هم‌هویت می‌شوند. این نوع وابستگی برای هر دو طرف مخرب است.

همیشه به خاطر داشته باشید که آنان انسان‌های مستقلی هستند و وظیفه‌ی شما صرفاً «محبت، حمایت و رهاکردن» است. پس باید آنها را همان‌طوری که هستند بپذیریم و به جای این که به دنبال فرصتی برای انتقاد و کشف اِشکال باشیم، از هر فرصتی برای تحسین و تمجید از خانواده‌ی خود استفاده کنیم.

شب یلدا چه کار کنم تا خانواده ام خوشحال شوند؟

کد خبرنگار: ۲۶
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید