رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: من به عنوان نماینده مردم تهران در خصوص شفافیت آرا، قول دادم ولی همه نمایندگان این قول را نداده بودند.

قالیباف: شفافیت آرای نمایندگان ضروری بود

به گزارش سلام نو به نقل از خانه ملت ، محمدباقر قالیباف ، رئیس مجلس شورای اسلامی که به مناسبت روز دانشجو ، در دانشگاه آزاد علوم تحقیقات سخن می‌گفت، با بیان اینکه ۱۶ آذر ، روز دشمن‌شناسی و به‌نوعی تبیین مناسباتمان با دشمن است، بیان داشت: امروز زیبایی‌هایی را در جمع دانشجویان حاضر دیدم و شنیدم که در محافل دانشجویی دیگری که حضور پیدا کرده بودم، به این شکل ندیده و نشنیده بودم.

وی ادامه داد: باید به‌صراحت در این فضای دانشجویی مورد نقد برخی دانشگاه‌های دیگر برای انتخاب دانشگاه آزاد جهت حضور در مراسم روز دانشجو قرار گرفتم؛ اما امروز و با حضورم در این جمع یقین پیدا کردم که این انتخاب درست بوده است.

قالیباف با بیان اینکه من به یکایک شما افتخار می‌کنم، آرمان‌خواهی و مطالبه‌گری رسالت تمام شما است، تصریح کرد: امروز مسئولان باید این توجه را داشته باشند که آرمان‌گرایی توأم با واقع‌بینی و شجاعت است که کشور را نجات می‌دهد.

طرح شفافیت آرای نمایندگان به سرانجام رسید

رئیس مجلس دهمچنین درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان تصریح کرد: موضوع طرح شفافیت آرای نمایندگان در مجلس به سرانجام رسیده است و در حال حاضر بیش از ۲۲۰ نفر از نمایندگان آرای خود را شفاف اعلام می‌کنند و ما در ادامه راه بازهم همچون گذشته مسیر قانون را طی می‌کنیم.

قالیباف یادآور شد: آیین‌نامه مجلس نیازمند دو سوم آراست که رأی‌گیری آن سخت است وقتی طرح شفافیت را در مجلس به رأی گذاشتیم از دو سوم تنها سه رأی کمتر آورد. من شخصاً به‌عنوان محمدباقر قالیباف نماینده تهران قول دادم؛ ولی همه نمایندگان این قول را نداده بودند؛ بااین‌حال به نظر من شفافیت یک ضرورت است.

سیاسی‌کاری نکردم

رئیس مجلس ادامه داد: شما می‌گویید رفتار سیاسی کرده‌ام؛ اما این‌گونه نیست؛ بلکه این مسیر را به علت اهمیت آن در کشور دنبال کردیم. می‌دانید هر رأیی که به مجلس بیاید و رأی نیاورد نمی‌توان آن را مجدد مطرح کرد و باید ۶ ماه از آن بگذرد؛ اما همان قانون تبصره‌ای دارد که می‌گوید اگر چنانچه ضرورتی پیش آمد که حدود ۱۰۰ نفر از نمایندگان مجدد آن را درخواست کنند، قابل‌طرح است که با پیگیری آن را اصلاح‌کرده و در صحن رأی تصویب آن را گرفتیم.

صنعت خودرو رانت دارد

قالیباف همچنین در خصوص موضوعات مربوط به مجلس مثل خودرو گفت: خودرو رانت دارد، انحصاری است، ۴۵ سال از عمر صنعت خودرو می‌گذرد؛ اما خروجی آن نسبت به قبل سیر صعودی نداشته است، آن هم در شرایطی که ممنوعیت واردات خودرو را تصویب شده بود تا کیفیت تولید داخلی افزایش یابد.

وی افزود: در مجلس این موضوع تصویب شد؛ اما مجمع تشخیص به علت اینکه واردات مخالف اقتصاد مقاومتی است با آن مخالفت کرد که ما این بحث را داشتیم که باید شفاف شود ما استدلال‌های خود را به‌صورت شفاف در مجلس بیان کردیم؛ اما اکنون بر اساس اصل ۱۱۰ به مجمع رفته است و ما خواستیم از نظرات و رأی‌ها در مجمع هم مردم مطلع شوند که چه کسی به چه دلیل مخالف یا موافق بوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آیا این سیاسی‌کاری است؟ ما نمی‌گوییم همه مسائل شفاف شود. مجمع نیروهای عزیز و نخبه‌ای دارد که رهبری بر اساس قانون اساسی انتخاب شده‌اند که ما نباید براین‌اساس در آیین‌نامه داخلی آنها دخالت کرده و تعیین تکلیف کنیم؛ اما بحث ما این است اگر اختلافات مجلس با شورای نگهبان بر اساس قانون اساسی به مجمع می‌رود و تا قبل آن همه مردم از روند اطلاع داشتند، چرا از بعد آن مطلع نباشند؛ لذا معطلی آن به دلیل همین فراز و نشیب‌ها بود

قالیباف با بیان اینکه در نهایت مصوبه شفافیت در مجلس تصویب شد، اما چون هنوز در شورای نگهبان تأیید نشده، تبدیل به قانون نشده است. تصریح کرد: با نظر نمایندگان تصمیم گرفتیم با توجه به اینکه مردم خواستار شفافیت آرای نمایندگان بودند این موضوع را در مجلس پیگیری کرده و آرا را به‌صورت شفاف اعلام کنیم؛ ما معتقد بودیم شورای نگهبان و مجمع هم باید رأی‌گیری‌ها را شفاف کنند. ما با مجمع در نهایت به این اجماع رسیدیم که بخشی از این صحبت‌ها قابل‌توجه بوده و قرار شد بر اساس منطق موجود، بخشی از آن پیش برود.

مخالفت با استیضاح وزیر کشور

قالیباف در خصوص ناراحتی تعدادی از نمایندگان مجلس از توصیه به مداخله‌نکردن در روند عزل و نصب‌ها در دولت اظهار کرد: با یکی از اعضای هیأت رئیسه مجلس که در عزل و نصب‌ها دخالت کرده بود، برخورد کردم.

وی با بیان اینکه سابقه دوستی من با احمد وحیدی وزیر کشور به چهل سال پیش بازمی‌گردد. اظهار کرد: طرح استیضاح احمد وحیدی، ارتباطی به صدور بخشنامه‌ای علیه نمایندگان مجلس نداشت، طرح استیضاح وی، برای ۴ ماه قبل و با بیش از ۴۰ امضا بود و ۱۱ محور داشت و موضوع آن مربوط به اقدام معاون سیاسی وزارت کشور نبود. البته من یک رأی دارم که هم با طرح استیضاح اول و هم با طرح استیضاح بعدی که تدوین شد، مخالف بودم.

لایحه حمایت از زنان در دستور کار قرار دارد

قالیباف با اشاره به بررسی لایحه حمایت از زنان علیه خشونت بیان کرد: این لایحه در حال پیگیری در صحن مجلس است و ماده یک آن هم در صحن مجلس مطرح شد؛ اما با آغاز بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه، متوقف شد؛ اما در دستور کار قرار می‌گیرد.

افزایش ۱۲ برابری حقوق سربازان

وی با اشاره به مطالبه رهبر انقلاب در خصوص اصلاح شرایط سربازی است، بیان کرد: ما امروز حقوق سربازان را ۱۲ برابر کردیم و اگر سربازی، متأهل باشد و در مناطق عملیاتی خدمت کند، بیش از ۱۰ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند.

دریافت سود مرکب ممنوع

رئیس مجلس اظهار کرد: تصویب قانون بانک مرکزی یکی از افتخارهای مجلس یازدهم است؛ البته اشکالاتی در اجرا داریم. یک رکن بانک مرکزی مربوط به فقه است تا مسائل خلاف‌شرع اتفاق نیفتد. جلوی دریافت سود مرکب را در قانون برنامه هفتم توسعه، گرفتیم.

تعامل مناسب میان مجلس و دولت

قالیباف با بیان اینکه این مجلس فقط یک وزیر یعنی وزیر صمت را استیضاح کرد و موضوع آن هم خودرو بود؛ بیان کرد: اگر رهبر انقلاب می‌فرمایند که این مجلس، انقلابی است، کارکردش مشخص است؛ دولت سیزدهم پنج وزیر و یک معاون رئیس‌جمهور را عوض کرد و این نشان‌دهنده تعاملات دقیق است. رئیسی به مردم وعده داده بود که با کسی عهد اخوت نبسته‌ام و اگر کسی ضعیف باشد، جابه‌جا می‌کنم.

برای پیشرفت در جیب مردم دست نمی‌کنیم

رئیس مجلس عنوان کرد: ما تنش سیاسی ایجاد نمی‌کنیم، وقت نمی‌گیریم و به حاشیه نمی‌رویم و در جلسات سران قوا با همدیگر صحبت می‌کنیم؛ تأکید می‌کنم که برای پیشرفت کشور، دست در جیب مردم نمی‌کنیم. نمی‌گویم هیچ نماینده‌ای در عزل و نصب‌ها در دولت دخالت نداشته است؛ این موضوع در حال پیگیری است و هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، بررسی‌های لازم را انجام داده و برخوردهای لازم صورت خواهد گرفت.

اعلام دلایل رد صلاحیت نمایندگان

قالیباف گفت: در قانون جدید انتخابات را در مجلس تصویب و شورای نگهبان را مکلف کردیم که دلایل رد صلاحیت‌ها را به داوطلبان اعلام کند.

لازمه جنگ با آمریکا حل مشکلات داخلی است

وی با بیان اینکه ما امروز در حوزه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کارنامه قابل‌قبول و قابل دفاعی نداریم، بیان کرد: اگر ما انقلابی و حزب‌اللهی هستیم و به دنبال ایران قوی هستیم، باید بدانیم که لازمه جنگ با آمریکا، حل مشکلات داخلی و کارآمد کردن کشور است.

شدت بالای مصرف انرژی در کشور

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مصرف انرژی در کشور ۴ برابر استاندارد اروپا است که باید به بد مصرفی انرژی اذعان کنیم؛ ما باید مردم را در منفعت صرفه‌جویی، شریک کنیم؛ هر فردی با هر رویکردی اگر اراده کرد که کار جهادی کند، باید این فضا به آن فرد داده شود.

کد خبرنگار: ۲۸
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید