ذوالنور : هر وقت بخواهیم می توانیم کشتی ها را در تنگه هرمز متوقف و بازرسی کنیم. به طور کلی متوقف کردن و بازرسی کشتی ها در تنگه هرمز حق جمهوری اسلامی است

ذوالنور ، نایب رئیس مجلس: امنیت نظام به خطر بیفتد، تنگه هرمز را می‌بندیم

به گزارش سلام نو به نقل از دیده بان، ذوالنور، نایب رئیس مجلس در پاسخ به این سوال که چرا برخی مسئولان مدعی بستن تنگه هرمز می شوند در حالی که آبراه ها وتنگه ها بر اساس قوانین بین المللی اداره می شوند، گفت: هر وقت بخواهیم می توانیم کشتی ها را در تنگه هرمز متوقف و بازرسی کنیم. به طور کلی متوقف کردن و بازرسی کشتی ها در تنگه هرمز حق جمهوری اسلامی است درست است که در آبراه‌های جهانی قوانین بین المللی حاکم است و هیچ کشوری نمی‌تواند سلیقه‌ای عمل کند اما عبور و مرور بدون ضرر از آبراه‌های جهانی برای همه آزاد است مگر اینکه منافع ملی را تهدید کند.

در چند روز گذشته مسئولان و مقامات نسبت بر منع ورود کالاهای اسرائیلی به ایران واکنش‌هایی داشتند. سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن تاکید بر ممنوعیت ورود کالاهای تولید شده از سوی شرکت‌های صهیونیستی و وابسته آن به ایران، گفت: در چارچوب این احتمال که برخی از کشورها با روش‌های تجاری و غیراصولی کالاهایی را به‌صورت گمنام و بی‌نام ارائه کنند، دستگاه دیپلماسی و دیگر نهادها براساس قانون موظف به بررسی این‌گونه کالاها و شرکت‌ها هستند؛ براساس این شرح وظایف دستگاه دیپلماسی بررسی‌های خود را انجام داده و در ماه‌های اخیر هم انجام می‌دهد؛ فهرست این‌گونه کالاها و شرکت‌ها به دستگاه‌های ذیربط اجرایی از جمله وزارت صمت ارائه شده است.

صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه هم در این رابطه عنوان کرد: فهرست کالاهای مرتبط با شرکت‌های صهیونیستی به‌زودی نهایی و تا هفته آینده به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال می‌شود.

واردات برندهای اسرائیلی ممنوع است

مجتبی ذوالنور نایب رئیس مجلس در پاسخ به اینکه چرا مسئله ممنوعیت واردات کالاهای تحت عنوان برندهای اسرائیلی به کشور در مجلس یازدهم، مطرح و بر آن پافشاری می شود گفت: ما باید واردات هر نوع برند اسرائیلی ممنوع کنیم. اینکه ترکیه کالاهای تولید اسرائیل را تحریم کند ما از آن استقبال می‌کنیم. امیدواریم این اتفاق بیافتد و ترکیه به عنوان یک کشور اسلامی همکاری‌های اجتماعی، تجاری، نظامی و سیاسی که با اسرائیل دارد را قطع کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: جمهوری اسلامی این افتخار را دارد که از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون این خطر را درک کرده و هزینه‌های مقابله با او را داده است. ما نه تنها هیچ ارتباطی با رژیم صهیونیستی نداریم بلکه همیشه پناهگاه مخالفین با این رژیم بوده‌ایم. از این رو نمی‌توانیم جمهوری اسلامی را با ترکیه مقایسه کنیم، بنابراین ما باید یک قدم جلوتر از آنان باشیم اگر با غفلت مسئولان چند قلم کالا یا برند تجاری که مستقیم یا غیرمستقیم به رژیم صهیونیستی متصل هستند، در داخل کشور ما فعالیتی داشته باشند، لازم است که مسئولین به هوش باشند، به طور جدی ورود پیدا کنند و نگذارند از کشور ما منفعتی نصیب شرکت‌های مرتبط با این رژیم شود. ما هم در مجلس حتما این مورد را متذکر خواهیم شد.

ذوالنور در پاسخ به اینکه آیا قرار است در این خصوص تذکری به وزارت صمت و وزارت امورخارجه داده شود، گفت: نیازی نیست در تریبون مجلس به وزرا تذکر دهیم. مواردی را از تریبون مجلس متذکر می‌شویم که وزرا انگیزه و اعتقادی ندارند و بی‌توجهی می‌کنند؛ بنابراین ما از این طریق می‌خواهیم افکار عمومی را به کمک بگیریم تا وزارتخانه را وادار به تمکین کنیم.

هر وقت بخواهیم می توانیم کشتی ها را در تنگه هرمز متوقف و بازرسی کنیم

وی ضمن تاکید براینکه اساس سیاست وزارت خارجه دولت انقلابی بر مخالفت و دشمنی با اسرائیل است، گفت: بنابراین نیازی نیست در تریبون مجلس با آن‌ها حرف بزنیم. طبیعتا اگر در این زمینه موردی وجود داشته باشد به دلیل غفلت است نه تعمد. بنابراین وزرا انگیزه دارند که پیشنهادات را مورد توجه قرار دهند.

ذوالنور با اشاره به سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای درباره بستن راه ارزاق و نفت بر روی اسرائیل، به دیده بان ایران گفت: ما در دنیا آبراه‌ها و نقاط مهمی داریم. بیش از ۱۰۰ نقطه مهم در دنیا داریم که ۱۴ تا از این نقاط، استراتژیک هستند. آبراه‌های مهمی مثل تنگه هرمز، کانال سوئز، کانال پاناما، باب المندب، جبل الطارق، تنگه داردانل در ترکیه و تنگه برینگ در آمریکا آبراه‌های مهم جهانی هستند.

ذوالنوری؛ نایب رئیس مجلس در پاسخ به این سوال که چرا برخی مسئولان مدعی بستن تنگه هرمز می شوند در حالی که آبراه ها وتنگه ها بر اساس قوانین بین المللی اداره می شوند، گفت: هر وقت بخواهیم می توانیم کشتی ها را در تنگه هرمز متوقف و بازرسی کنیم. به طور کلی متوقف کردن و بازرسی کشتی ها در تنگه هرمز حق جمهوری اسلامی است. درست است که در آبراه‌های جهانی قوانین بین المللی حاکم است و هیچ کشوری نمی‌تواند سلیقه‌ای عمل کند اما عبور و مرور بدون ضرر از آبراه‌های جهانی برای همه آزاد است مگر اینکه منافع ملی را تهدید کند و مثلا از تنگه هرمز محموله سلاحی عبور کند که امنیت ملی ما را تهدید کند.

وی افزود: در چنین موقعیتی ما می‌توانیم اعمال حق و از قدرتمان استفاده کنیم تا شناور را متوقف کنیم. لذا بر اساس منافع ملی‌مان و با در نظر داشتن قوانین جهانی حتما اعمال قدرت می‌کنیم. اینکه ما از حقوق خود دفاع کنیم در قوانین دنیا درنظر گرفته شده و قطعا جمهوری اسلامی برای اعمال سیاست‌های خود در دفاع از عمق و امنیت داخلی یا عمق‌بخشی به بیرون حتما از ظرفیت‌های خود استفاده می‌کند.

کد خبرنگار: ۲۸
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید