معاون سفارت ایران در کابل گفت: ایران خواستار بازگشت عزت‌مندانه مهاجران افغانستانی به کشورشان هستند و از طالبان خواست که جلو ورود غیرقانونی شهروندان افغانستان به ایران را بگیرند.

ایران با طالبان برای جلوگیری از ورود غیرقانونی اتباع افغانستان صحبت کرد

به گزارش سلام نو به نقل از مشرق، حسن مرتضوی، معاون سفیر ایران در کابل با محمد نبی عمری، معاون وزیر کشور طالبان دیدار و گفتگو کرد.

سفارت ایران در کابل در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در این دیدار «در خصوص زمینه‌های مورد علاقه‌ طرفین و همکاری‌های دوجانبه میان تهران و کابل گفت‌وگو و تبادل نظر به‌عمل آمد.»

بر اساس این اعلامیه، مرتضوی در این دیدار با اشاره به گزارش شماری از رسانه‌های در مورد شمار مهاجران افغانستانی در ایران و تهدیدآمیز بودن آن‌ برای امنیت ملی ایران، این گزارش‌ها را «جنجال‌آفرینی» و «مبالغه‌آمیز» توصیف کرده است.

وی افزود که «حدود پنج میلیون مهاجر افغانستانی در ایران حضور دارند و این موضوع قطعا از ابعاد مختلف برای تهران دارای اهمیت است و در سطح کلان این مسأله رصد و در مورد ابعاد مختلف آن برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد.»

معاون سفارت ایران گفت که «در طول دو سال گذشته دشمنان دو ملت ایران و افغانستان سعی بر این داشته‌اند با سناریوسازی‌های گوناگون‌، افکارعمومی مردم ایران و افغانستان را متأثر ساخته و با ترویج ایران‌ستیزی در افغانستان و افغان‌ستیزی در ایران زمینه‌ی تقابل طرفین را فراهم آورند».

به گفته‌ معاون سفارت ایران، سال گذشته «رسانه‌های غربی با برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از فضای مجازی روند مواجهه‌ی دو ملت ایران و افغانستان را در دستورکار خود قرار داده و توانستند برای مدتی روابط دوستانه فی‌مابین را در فضای مجازی ملتهب کنند».

وی یادآور شد که «اما رهبران دو کشور با هوشیاری توانستند این طرح تفرقه‌افکن را خنثی کنند».

حسن مرتضوی به معاون وزارت کشور طالبان گفته است که «مطمئن باشید توطئه‌ دشمنان مشترک ایران و افغانستان تمامی نخواهد داشت، یک روز به بهانه‌ داعش و تروریسم، گاهی به بهانه‌ی درگیری‌های مرزی، گاهی به بهانه‌ حضور مهاجرین در ایران و روز دیگر به بهانه‌هایی جدید به دنبال ایجاد تنش میان دو ملت‌ و کشاندن آن به نزاع میان حکومت‌ها هستند».

وی تأکید کرد که «تصمیم‌سازان در تهران و کابل باید با دقت گام‌های خود را برداشته و بهانه را از دشمن بگیرند و او را ناکام بگذارند.»

معاون سفیر ایران گفته است که «هدف نهایی و مطلوب» ایران در افغانستان مبارزه با تروریسم، جلوگیری از نزاع داخلی، حرکت افغانستان به سمت پیشرفت و توسعه‌ اقتصادی است.

وی خاطر نشان کرد که ایران خواستار بازگشت «عزت‌مندانه»‌ی مهاجران افغانستانی به کشورشان هستند و از طالبان خواسته است که جلو ورود غیرقانونی شهروندان افغانستان به ایران و قاچاق انسان در مرزهای مشترک را بگیرند.

سفارت ایران نوشته است که معاون وزارت کشور طالبان در این دیدار بر «روابط حسنه‌» با کشورهای همسایه تأکید کرده است.

سفارت ایران به نقل از عمری آورده است که «ما به‌خوبی آگاه هستیم که امریکا و برخی کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای از روابط حسنه بین ایران و افغانستان ناخرسند هستند».

معاون وزارت کشور طالبان گفته است که این گروه در سطوح مختلف از جمله شورای وزیران خود بر تحکیم و تقویت روابط با ایران تأکید داشته است.

کد خبرنگار: ۲۸
۳دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید