نادر شاه افشار به کشور گشایی، اقتدار و شمشیر خود مشهور است، مردی که ناپلئو شرق و آخرین فاتح بزرگ آسیا میانه بود. او مشهورترین شمشیرهای ایران را در دست داشت.

چرا شمشیر نادر شاه مشهوترین شمشیر ایرانی است؟

سلام نو – سرویس گردشگری: نادرشاه افشار (۲۸ محرم ۱۱۰۰ ه‍.ق – ۱۱ جمادی‌الثّانی ۱۱۶۰ ه‍.ق) پایه‌گذار دودمان افشار است که از ۱۱۴۸ تا ۱۱۶۰ ه‍.ق به‌عنوان شاه ایران حکومت کرد. بیرون راندن افغان‌های هوتکی، عثمانی‌ها و روس‌ها از کشور، بازپس‌گیری سرزمین‌های از دست رفته و یک‌پارچه‌سازی ایران، فتح دهلی، ترکستان و جنگ‌های پیروزمندانه نادرشاه سبب شهرت بسیار او شد. از او با عناوینی مانند ناپلئونِ شرق یا ناپلئونِ ایران و آخرین فاتحِ بزرگِ آسیای میانه یاد شده‌است.

نادر شاه افشار چطور مرد؟

در سال ۱۱۲۶ خورشیدی، زمانی که نادر برای رفع یکی از شورش‌های مردم علیه مالیات زیاد به خراسان رفته بود، جمعی از سردارانش به رهبری علی قلی خان شبانه به چادر وی حمله کردند و او را به قتل رساندند.

پس از مرگ نادر شاه، بسیاری از فرزندان و خاندان وی توسط برادرزاده نادر، عادل‌شاه کشته شدند. علی قلی خان به حدی کینه قطع نسل نادر را به دل بسته بود که زنان نادر را که آبستن بودند هم کشت و از تمام اینان فقط نوه نادرشاه، شاهرخ میرزا را زنده نگهداشت، شاهرخ بزرگترین فرزند رضاقلی میرزا؛ ولیعهد نادرشاه و نوه دختری شاه سلطان حسین صفوی بود. گفته‌اند از ابقای او منظورش این بود که شاید روزی مردم ایران خواستند که پادشاهی از نژاد صفوی داشته باشند.

نادر؛ مردی با شمشیرهای آخته و برهنه

چرا شمشیر نادر شاه مشهوترین شمشیر ایرانی است؟

در طول پادشاهی نادرشاه افشار ، معمولا” از شمشیر های عربی با قوس های نسبتا” زیاد استفاده می شده که دلیل آن ، تنظیم مسیر برش و همین طور تعادل بین دسته و تیغه بوده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در طول تاریخ ، پادشاهان چندین شمشیر مختلف داشتند که از آن ها در شرایط مختلف (مانند: تاج گذاری ، مراسم تحلیف و…) استفاده می نمودند ، نادشاه نیز از این قاعده مستثنی نبوده و شمشیر هایی گوناگون و خاص داشت.

چرا شمشیر نادر شاه مشهوترین شمشیر ایرانی است؟

یکی از شمشیر های معروف نادرشاه افشار ، شمشیر دو سر آن می باشد که در حال حاضر در منطقه کوهستانی کوباچین در جمهوری داغستان در منطقه قفقاز روسیه نگه داری می شود. این شمشیر همان طور که از تصویر آن نیز پیداست دارای دو تیغه جدا از هم است که بسیاری از محققان علت طراحی و ساخت چنین شمشیری را تاکید نادرشاه به از بین بردن دوگانگی و ایجاد وحدت می دانند. به عبارتی می توان گفت این شمشیر یک نماد برای از بین تفرقه است که به دستور نادرشاه افشار ساخته شده است.

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که منظور از ایجاد وحدت و از بین بردن دوگانگی چیست؟ ، همان طور که می دانید در زمان به تخت نشستن نادرشاه افشار ، ایران سرزمینی پر از آشوب و هرج و مرج بود ، تا این که نادرشاه افشار (که پادشاهی توانمند بود) تصمیم بر ایجاد وحدت و نظم در کشور گرفته و با تلاش های فراوان ، موفق به دست یابی به آن شد. علاوه بر این ، نادرشاه پادشاهی بود که توانست دوگانگی های مذهبی و عرفانی دوران صفوی را به خوبی کنترل کرده و آن را به وحدت دینی بدل سازد.

شمشیر نادر کجاست؟

چرا شمشیر نادر شاه مشهوترین شمشیر ایرانی است؟

همان طور که در قسمت قبلی نیز به آن اشاره شد ، نادرشاه شمشیر های مختلفی داشت که معروف ترین آن در موزه ای در داغستان نگه داری می شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در ۱۳۹۶ این موزه مورد سرقت قرار گرفت و بسیاری از اشیای گران قیمت آن از جمله همین شمشیر سرقت شدند. اما پس از نه ماه ، به همت پلیس روسیه دویاره شمشیر از سارقان پس گرفته شد و از آن پس در موزه کوباچین تدابیر امنیتی افزایش پیدا کرد.

البته در موزه آرامگاه نادرشاه ، در مشهد نیز می توانید شمشیر هایی مشابه ، که در دوران حکومت این پادشاه فقید مورد استفاده قرار می گرفته است را نیز مشاهده نمایید.

کد خبرنگار: ۹
۶دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید