رئیس انجمن انبوه‌سازان از موافقت وزارت راه با قیمت ۱۰ میلیون تومانی ساخت نهضت ملی مسکن خبر داد.

حداقل هزینه ساخت هر متر مسکن ۹.۵ میلیون تومان

به گزارش سلام نو به نقل از تجارت نیوز سرپرست بانک مسکن اعلام کرده است قیمت جدید ساخت واحدهای مسکن ملی حدود ۶.۵ میلیون تومان برای هر متر است. این در حالی است که پیش از این رئیس انجمن انبوه‌سازان از موافقت وزارت راه با قیمت ۱۰ میلیون تومانی ساخت نهضت ملی مسکن خبر داده بود.

سرپرست بانک مسکن در خصوص قیمت ساخت هر متر واحد مسکونی از طرح نهضت ملی مسکن گفته است: «قیمت جدید ساخت حدود ۶.۵ میلیون تومان است.»

او همچنین در مورد جزئیات فرمول جدید توضیح داده است: «قرار شده وزارت راه و شهرسازی جزئیات را ابلاغ کند که بر اساس آن قیمت ساخت ۴.۵ میلیون تومانی ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن افزایش می‌یابد.»

باید اشاره داشت که پیشنهاد قیمت چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای هر متر مسکن ملی که در ابتدای شروع این پروژه مطرح شده بود، برای انبوه‌سازان آنقدر جذاب نبود تا آن‌ها را به ساخت واحدهای مسکونی پروژه نهضت ملی مسکن بکشاند. اما حالا این افزایش قیمت می‌تواند محرکی در جهت ورود آن‌ها به پروژه باشد؟

قیمت‌ها هر سه ماه یک بار تعدیل شوند

محمد مرتضوی، رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان در این خصوص گفت: «نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که اساسا این قیمت‌هایی که اعلام می‌شود فقط صرف یک عدد و رقم نیست. یعنی بر اساس آنچه سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده در بازه‌های زمانی سه ماهه با توجه به تعدیل‌هایی که در قیمت‌های مصالح و دستمزدها صورت می‌گیرد مشخص می‌شود.»

او ادامه داد: «قیمت چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان متعلق به یک دوره زمانی خاص بوده و متناسب با یک شاخص سه ماهه‌ای که در سال ۱۴۰۰ تعیین شده و شاخص مبنای آن سال بوده است مطرح شده بود.»

مرتضوی همچنین توضیح داد: «با توجه به اینکه این تعدیل‌ها هر سه ماه یک بار توسط سازمان برنامه و بودجه منتشر می‌شود، خواه ناخواه با توجه به تورم مصالح و دستمزدها قیمت‌ها اصلاح خواهد شد. این موضوعی نیست که نیاز به دخالت وزارت راه و شهرسازی داشته باشد و سازمانی که در حوزه قیمت‌گذاری و ارائه قیمت‌ها سازمان برنامه و بوجه تعیین‌کننده است.»

او ادامه داد: «طبیعتا در قراردادهایی نیز که در سال‌های گذشته یا همین سال جاری منعقد شده به این شاخص‌های تعدیل سه ماهه کاملا توجه شده است. اینکه وزارت راه و شهرسازی حالا اعلام می‌کند قیمت را ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در نظر گرفته است باید بررسی شود که این مبلغ آیا با در نظر گرفتن همه تعدیل‌هایی است که باید تا امروز محاسبه می‌شده یا آنکه آن قیمت پایه را وزارت راه و شهرسازی تغییر داده است. این دو مفهوم کاملا متفاوت است.»

تغییر قیمت پایه گامی در جهت به‌روزرسانی قیمت‌ها

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن در خصوص تغییر قیمت پایه بیان کرد: «اگر قیمت پایه را وزارت راه و شهرسازی از چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش داده باشد این گامی در جهت به‌روزرسانی قیمت‌ها و فاصله گرفتن از قیمت‌های دستوری و تکلیفی است که قطعا می‌تواند تاثیر بسزایی در پیشرفت پروژه‌ها داشته باشد؛ همچنین انبوه‌سازان نیز از پروژه‌های موجود استقبال می‌کنند و به صورت موثر وارد طرح نهضت ملی مسکن می‌شوند.»

او ادامه داد: «اما اگر در هر حالت مبنا چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و تعدیل‌ها تا امروز تاثیر خود را روی چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان گذاشته است و آنچه اعلام می‌شود با توجه به شرایط روز قیمت‌های سال ۱۴۰۲ است، طبیعی است که تغییری نیز در روند پروژه‌ها دیده نخواهد شد. اتفاقی که افتاده است اتفاق خاصی نیست. کاری را که باید انجام می‌شده وزارت راه و شهرسازی با همان قیمت چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان انجام داده است.»

مرتضوی توضیح داد: «اگر قیمت پایه تغییر نکرده باشد اعمال تعدیل‌ها در این قیمت هیچ اتفاق خاصی را در پیش ندارد. پیش از این هم در قراردادها بوده و پیش‌بینی نیز شده بود؛ امروز دارد رسانه‌ای می‌شود و اینکه با چه هدفی این کار انجام می‌شود برای من هم مبهم است.»

وزارت راه و شهرسازی باید شفاف‌سازی کند

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان بیان کرد: «بنابراین ما این شفاف‌سازی را از وزارت راه و شهرسازی می‌خواهیم که آیا تغییر قیمت، تغییر در قیمت پایه است یا برای اینکه مردم و متقاضیان هوشیار شوند تا ببینند با چه موضوعاتی طرف هستند صرفا تعدیل‌ها اعمال شده است؛ گفته‌اند اگر قرار است امروز با همان قیمت چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قراردادی بسته شود ارزش روز آن ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌شود. در این قضیه ابهام وجود دارد و باید شفاف‌سازی انجام شود.»

پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی برای انبوه‌سازان جذاب نیست

مرتضوی در خصوص جذابیت مبالغ پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی برای انبوه‌سازان بیان کرد: «تا این لحظه اعداد و ارقامی که از سوی وزارت راه و شهرسازی انجام شده است از هیچ جذابیتی برای انبوه‌سازان برخوردار نیست. عقل و منطق می‌گوید که استان‌های مختلف کشور از شرایط متفاوتی برخودار هستند. در بسیاری از استان‌ها دستمزدها بالاست؛ مثلا در برخی استان‌های جنوبی دستمزدها تا سه برابر استان‌های مرکزی است و این موارد تفاوت در قیمت تمام‌شده ساختمان را ایجاد می‌کند.»

او ادامه داد: «بنابراین اساسا اینکه وزارت راه و شهرسازی به عنوان قیمت پایه برای همه استان‌ها کشور این مبلغ را تعریف کند فاقد کار تخصصی است و نشان می‌دهد در اصل موضوع با یکدیگر اختلاف داریم.»

او بیان کرد: «آنچه در سازمان برنامه و بودجه تعریف می‌شود این است که استان‌ها با یکدیگر تفاوت قیمت دارند و در فهرست بهایی که هر ساله سازمان برنامه و بودجه منتشر می‌کند این تغییرات به وضوح مشاهده می‌شود، ولی متاسفانه مسئولان وزارت راه و شهرسازی به این موضوع توجهی ندارند.»

ساخت هر متر مسکن چقدر هزینه دارد؟

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان همچنین در مورد متوسط قیمت ساخت حقیقی هر متر از واحدهای مسکن ملی توضیح داد: «با توجه به شرح خدماتی که در قراردادهای طرح نهضت ملی مسکن تعریف شده است، به طور متوسط مبلغ ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، قیمت روزی است که عقد قرارداد با آن انجام می‌شود. البته همان‌طور که گفته شد این قیمت، قیمت متوسط است و در برخی استان‌ها می‌تواند پنج تا ۱۰ درصد کمتر باشد و در برخی استان‌ها نیز می‌تواند تا ۲۰ درصد افزایش پیدا کند.»

کد خبرنگار: ۱۳
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید