در نتیجه، استفاده از تلفن در حین پرواز در حال حاضر به توانایی هواپیما برای عملیات آسیب نمی‌رساند، اما خدمه کابین ممکن است ترجیح دهند در ارائه خدمات در طول پرواز به همه مسافران تاخیر نداشته باشند.

چرا باید در هواپیما حالت پرواز Flight mode را روشن کنیم؟

به گزارش سلام نو؛ مام ما این روال را می‌دانیم: "لطفا اطمینان کسب کنید که صندلی‌های تان در وضعیت عمودی قرار دارند، کرکره پنجره هواپیما بالا است و دستگاه‌های الکترونیکی بر روی حالت پرواز تنظیم شده‌اند".

موارد اول معقول به نظر می‌رسند. کرکره پنجره باید بالا باشد تا بتوانیم ببینیم که آیا شرایط اضطراری مانند آتش سوزی وجود دارد یا خیر. میزها باید در جای خود قرار گیرند و صندلی‌ها به صورت عمودی قرار گیرند تا بتوانیم به سرعت از ردیف خارج شویم. در نهایت آیا گوشی‌های تلفن همراه بدان خاطر باید روی حالت پرواز تنظیم شوند تا نتوانند برای هواپیما حالت اضطراری ایجاد کنند؟

فناوری بسیار پیشرفت کرده است

ناوبری و ارتباطات هوانوردی متکی بر خدمات رادیویی است که از دهه ۱۹۲۰ میلادی هماهنگ شده است تا تداخل را به حداقل برساند.

فناوری دیجیتالی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد بسیار پیشرفته‌تر از برخی از فناوری‌های قدیمی آنالوگ است که حتی ۶۰ سال پیش از آن استفاده می‌کردیم. تحقیقات نشان داده که دستگاه‌های الکترونیکی شخصی می‌توانند سیگنالی را در همان باند فرکانسی ایجاد کند که سیستم‌های ارتباطی و ناوبری هواپیما منتشر می‌کنند و این به عنوان تداخل الکترومغناطیسی شناخته می‌شود.

با این وجود، در سال ۱۹۹۲ میلادی سازمان هوانوردی فدرال ایالات متحده و بوئینگ در یک مطالعه مستقل استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی را در تداخل هواپیما بررسی کردند و هیچ مشکلی در رایانه یا سایر دستگاه‌های الکترونیکی شخصی در طول مراحل غیر بحرانی پرواز پیدا نکردند. (لحظه برخاستن و فرود آمدن هواپیما به عنوان مراحل بحرانی در نظر گرفته می‌شوند).

کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده هم چنین برای استفاده‌های مختلف مانند گوشی‌های تلفن همراه و ناوبری و ارتباطات هواپیما، پهنای باند فرکانس رزرو شده ایجاد کرد تا با یکدیگر تداخل نداشته باشند. دولت‌ها در سراسر جهان استراتژی‌ها و سیاست‌های مشابهی را برای جلوگیری از مشکلات مداخله در حمل و نقل هوایی توسعه دادند. در اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۴ میلادی وسایل الکترونیکی در طول پرواز اجازه روشن ماندن، دارند.

۲.۲ میلیارد مسافر

پس چرا با وجود این استانداردهای جهانی صنعت هوانوردی همچنان استفاده از تلفن همراه را ممنوع کرده است؟ یکی از مشکلات مربوط به مقوله‌ای می‌باشد که ممکن است انتظار آن را نداشته باشید: تداخل زمین.

شبکه‌های بی سیم توسط مجموعه‌ای از برج‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند. اگر مسافرانی که بر فراز این شبکه‌های زمینی پرواز می‌کنند همگی از گوشی‌های تلفن همراه استفاده کنند ممکن است شبکه‌ها بیش از حد بارگیری شوند. تعداد مسافرانی که در سال ۲۰۲۱ میلادی پرواز کردند بیش از ۲.۲ میلیارد نفر بود. شرکت‌های بی سیم ممکن است در اینجا نکته‌ای داشته باشند.

البته زمانی که صحبت از شبکه‌های تلفن همراه به میان می‌آید بزرگ‌ترین تغییر در سالیان اخیر حرکت به سوی استانداردهای جدید است. شبکه‌های بی سیم اینترنت نسل پنجم کنونی که به دلیل سرعت بالاتر انتقال داده، مطلوب هستند باعث نگرانی بسیاری در صنعت هوانوردی شده اند.

صنعت هوانوردی اشاره می‌کند که طیف پهنای باند شبکه بی سیم اینترنت نسل پنجم به طور قابل ملاحظه‌ای به طیف پهنای باند هوانوردی رزرو شده نزدیک می‌باشد که ممکن است باعث تداخل در سیستم‌های ناوبری نزدیک فرودگاه‌ها شود که به فرود هواپیما کمک می‌کنند.

اپراتورهای فرودگاهی در استرالیا و ایالات متحده در خصوص ایمنی هوانوردی در ارتباط با عرضه اینترنت نسل پنجم ابراز داشته اند. با این وجود، به نظر می‌رسد اینترنت نسل پنجم بدون چنین مشکلاتی در اتحادیه اروپا راه اندازی شده است. در هر صورت، محدود کردن استفاده از تلفن همراه در هواپیما در حالی که مشکلات مربوط به ایترنت نسل پنجم ظاهر شده، تصمیم عاقلانه‌ای به نظر می‌رسد.

صحبت تلفنی و اختلال در خدمات رسانی مهمانداران

در حال حاضر اکثر خطوط هوایی به مشتریان خدمات وای فای ارائه می‌دهند که با پرداخت هزینه یا به شکل رایگان هستند. با فناروی‌های تازه وای فای مسافران می‌توانند از تلفن همراه خود برای برقراری تماس ویدئویی با دوستان یا مشتریان در حین پرواز استفاده کنند.

با این وجود، یک مهماندار کابین هواپیما درباره استفاده مسافران از گوشی تلفن همراه می‌گوید: "برای خدمه کابین ناراحت کننده است که منتظر بمانند تا مسافران تماس خود را تمام کنند و از آنان بپرسند آیا چیزی برای خوردن یا نوشیدن میل دارند یا خیر. در هواپیمایی با بیش از ۲۰۰ مسافر اگر همه یا تعداد زیادی از افراد در حال برقراری تماس تلفنی باشند تکمیل خدمات در پرواز زمان بر خواهد بود".

در نتیجه، استفاده از تلفن همراه آن هم به صورت همزمان توسط چندین نفر از ۲۰۰ مسافر در هواپیما می‌تواند کل تجربه پرواز را تغییر دهد. رفتارهای مخرب اشکال مختلفی دارد از رعایت نکردن الزامات ایمنی مانند نبستن کمربند ایمنی و درگیری لفظی گرفته تا درگیری فیزیکی مسافران و خدمه کابین.

در نتیجه، استفاده از تلفن در حین پرواز در حال حاضر به توانایی هواپیما برای عملیات آسیب نمی‌رساند، اما خدمه کابین ممکن است ترجیح دهند هنگام ارائه خدمات در طول پرواز به همه مسافران تاخیر نداشته باشند. با این وجود، فناوری اینترنت نسل پنجم در حال تجاوز به پهنای باند رادیویی سیستم‌های ناوبری هواپیما است. برای پاسخ به پرسش درباره احتمال تداخل ایترنت نسل پنجم در ناوبری هواپیما در هنگام فرود به تحقیقات بیش تری نیاز داریم. به یاد داشته باشید که وقتی در مورد دو مرحله حساس پرواز صحبت می‌کنیم برخاستن اختیاری است، اما فرود اجباری می‌باشد.

کد خبرنگار: ۱۵
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید

  *** ***