شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران اعلام کرد که هوای پایتخت همچنان در شرایط ناسالم است و شاخص عدد ۱۲۳ را نشان می دهد.

آخرین وضعیت کیفیت هوای تهران ۲۱ آذر ۱۴۰۱ / هوا آلوده است؟

به گزارش سلام نو به نقل از ایسنا، براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، امروز (۲۱ آذرماه) کیفیت هوا در بیشتر مناطق در وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت.

بنا بر پیش‌بینی‌های انجام‌ شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، با تداوم شرایط پایدار جوی تا صبح امروز (۲۱ آذرماه) و عدم وزش باد مؤثر همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی، غلظت آلاینده‌ها افزایش خواهد یافت و کیفیت هوا در بیشتر مناطق در وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد.

حاکمیت این شرایط جوی در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را محدود خواهد کرد. عدم وزش باد مؤثر و افزایش ترافیک شامگاهی تا اواخر وقت دوشنبه سبب افزایش غلظت آلاینده‌ها و برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق خواهدشد.

تداوم این شرایط جوی تا صبح فردا (۲۲ آذرماه) همراه با افزایش تردد خودروها باعث تجمع آلاینده‌ها و برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق خواهد شد. استمرار شرایط پایدار جو در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد. با عدم وزش باد مؤثر همزمان با افزایش ترافیک شامگاهی تا ساعات پایانی سه‌شنبه بر میزان غلظت آلاینده‌ها افزوده خواهد شد و کاهش کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

شاخص آلودگی هوای تهران چقدر است؟

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوا هم اکنون شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۱۲۳ یعنی شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد همچنین آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات‌ معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۱۳۸ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت.

براین اساس دستورالعمل احتیاطی صادره از سوی شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، مبتلایان به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان جزو گروه‌های حساس محسوب می‌شوند و باید فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند. فعالیت طولانی عبارت است از هرگونه فعالیت خارج از منزل که افراد به‌طور متناوب طی مدت چندین ساعت انجام می‌دهند و سبب می‌شود نفس کشیدن تاحدی سخت‌تر از حالت طبیعی صورت بگیرد. کار کردن در باغچه، فعالیت شدید خارج از منزل مانند دویدن و ... از جمله این کارهاست.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

کد خبرنگار: ۱۴
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید