پیش بینی می شود که بنزین آزاد خواهد شد و به احتمال زیاد از اوایل سال آینده این تصمیم اجرایی خواهد شد.

زمان احتمالی افزایش قیمت بنزین مشخص شد / هر لیتر بنزین ۸ هزار تومان می شود؟

قیمت بنزین این روزها به یکی از مباحث روز تبدیل شده است چرا که اعلام اجرای طرح بنزین برای همه تغییر قیمت بنزین نیز به یکی از خبرهای دنبال کننده چند وقت اخیر تبدیل شد. مسئولان در اظهار نظرهای متفاوتی موضع مشخصی در رابطه با کاهش یا افزایش قیمت بنزین اعلام نکرده اند. مهمترین خبر منتشر شده در باره قیمت بنزین قیمت واقعی آن که ۲۰ هزار تومان اعلام شده است.

فرآیند آزادسازی قیمت‌ها در آخرین مرحله شامل حال دارو شد و بسیاری بر این گمان هستند که بنزین نیز دیر یا زود آزاد خواهد شد و به احتمال زیاد از اوایل سال آینده این تصمیم دولت نیز اجرایی خواهد شد. اگر دولت بخواهد واقعا قیمت بنزین را آزاد کند باید هر لیتر به حول و حوش ۸ هزار تومان افزایش یابد در حالی که میانگین حداقل درآمد هر فرد زیر ۲۰۰ دلار است. در اروپا قیمت هر لیتر بنزین حدود ۱ یورو و ۳۰ سنت است، اما میانگین حداقل درآمد هر فرد آلمانی به عنوان مثال حدود ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو در ماه است.

به گزارش سلام نو به نقل از انتخاب، فرآیند آزادسازی قیمت‌ها در آخرین مرحله شامل حال دارو شد و بسیاری بر این گمان هستند که بنزین نیز دیر یا زود آزاد خواهد شد و به احتمال زیاد از اوایل سال آینده این تصمیم دولت نیز اجرایی خواهد شد.

میزان تولید روزانه بنزین حدود ۱۰۰ میلیون لیتر در روز است و این در حالیست که میانگین مصرف سوخت در سال جاری ۹۶ میلیون لیتر روز است. البته در ماه‌های اسفند سال گذشته و فروردین امسال میانگین مصرف بنزین حتی تا ۱۳۰ میلیون لیتر در روز نیز پیش رفت.

آبان ماه سال ۱۳۹۸ بود که دولت قیمت بنزین را افزایش داد یعنی قیمت هر لیتر یارانه‌ای به ۱۵۰۰ تومان و هر لیتر آزاد به ۳۰۰۰ تومان افزایش یافت. اجرای این طرح برای مدتی میزان مصرف بنزین در کشور را کاهش داد و از روزانه ۹۰ میلیون لیتر در سال ۱۳۹۸ به روزانه ۷۵ میلیون لیتر در سال ۱۳۹۹ رسید. اما روند صعودی مصرف بنزین دوباره از همین سال آغاز شد و اکنون مصرف روزانه به نزدیکی ۱۰۰ میلیون لیتر در روز رسیده است و کارشناسان می‌گویند اگر همین روند ادامه پیدا کند ایران سال آینده واردکننده بنزین خواهد بود.

طبق آمار میانگین مصرف سوخت خودروهای داخلی سه برابر میانگین استاندارد جهانی است. خودروهای داخلی روزانه ۲۵ میلیون لیتر بیش از میانگین مصرف جهانی می‌سوزانند و اگر قیمت لیتر بنزین را معادل میانگین نرخ جهانی یک دلار در نظر بگیریم خودروهای داخلی سالانه ۱۱ میلیارد دلار مازاد بر میانگین مصرف جهانی سوخت مصرف می‌کنند.

از طرفی گفته می‌شود روزانه ۱۵ میلیون لیتر بنزین از کشور قاچاق می‌شود. به این ترتیب میزان هدر رفت بنزین حدود ۴۰ میلیون لیتر در روز است و اگر قیمت بنزین در ایران را ۲۰ هزار تومان در نظر بگیریم روزانه ۸۰۰ میلیارد تومان معادل ماهانه ۲۴ هزار میلیارد تومان از منابع کشور دود می‌شود و به هوا می‌رود. اگر بنزین را با نرخ جهانی حدود ۱ دلار و ۳۰ سنت در نظر بگیریم این رقم به حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. این یعنی معادل پرداخت ۲۵ میلیون تومان یارانه در سال به یک خانوار چهار نفره.

مصرف بنزین در سال ۱۳۷۰ روزانه حدود ۲۵ میلیون لیتر بود و ۱۵ سال بعد یعنی در سال ۱۳۸۵ به ۷۵ میلیون لیتر رسید یعنی رشد ۲۰۰ درصدی.

دولت مصارفی دارد تحت عنوان یارانه پنهان، یعنی یارانه‌ای که برای فروش ارزان سوخت در نظر می‌گیرد که در بودجه عمومی دولت قرار ندارد. رقم این یارانه برای سال ۱۴۰۰ رقم حیرت انگیز ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان بوده است!! بلکه درست شنیدید: ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان. فقط این یارانه از کل مصارف مربوط به بودجه عمومی و تبصره ۱۴ نیز بیشتر است. کل مصارف بودجه عمومی که شامل پرداخت‌های جاری، هزینه‌های عمرانی و بازپرداخت‌ها وام‌ها و قرض‌هاست رقمی حدود ۹۵۰ هزار میلیارد تومان است. رقم بودجه تبصره ۱۴ که شامل پرداختی دولت برای رفع محرومیت‌هاست حدود ۲۵۵ هزار میلیارد تومان می‌شود که جمع این دو معادل ۱۲۰۰ هزار میلیارد تومان است که باز هم از یارانه پنهان سوخت کمتر است.

از این ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان فقط سهم بنزین است تا بنزین با قیمت ارزان به مصرف‌کنندگان برسد. اگر قیمت حامل‌های انرژی واقعی شود و جمعیت ایران را مثلا ۸۰ میلیون نفر در نظر بگیریم سالانه رقمی بالغ بر ۱۶ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان (۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پینهان سوخت، تقسیم بر ۸۰ میلیون نفر) فقط از بخش سوخت به هر نفر می‌توان یارانه داد. یعنی یک خانوار چهار نفره می‌تواند سالی ۶۵ میلیون تومان دریافت کند.

طبق آمار در حال حاضر قیمت هر لیتر بنزین در کشورهای حوزه خلیج فارس بین ۱۴ هزار تومان تا ۱۷ هزار تومان متفاوت است که تقریبا اطراف ۵۰ سنت نوسان می‌کند. هر لیتر بنزین در کشور کویت حدود ۱۰ هزار تومان، در عراق حدود ۱۴ هزار تومان، در قطر حدود ۱۶ هزار تومان و در عربستان حدود ۱۷ هزار تومان است.

اگر نرخ ۱۵۰۰ تومان یارانه‌ای و ۳۰۰۰ تومان آزاد را در نظر بگیریم تنها دو کشور ونزوئلا و لیبی قیمت بنزین کمتری از ایران دارند و این در حالیسیت که قیمت هر لیتر بنزین صادراتی ایران تقریبا نزدیک به نرخ کشور کویت است.

طبق آمار گمرک ایران، ایران در یک ماهه اول سال ۱۴۰۱ حدود ۸۶ هزار تن بنزین به ارزش ۳۲ میلیون دلار صادر کرده که این رقم به معنای هر لیتر ۲۷٫۵ سنت است یعنی حول و حوش ۸ هزار تومان که در واقع کمترین رقم بنزین در بین کشورهای حوزه خلیج فارس است. اگر ما نرخ پایه ۸ هزار تومان را برای هر لیتر در نظر بگیریم دولت به ازای هر لیتر بنزین آزاد حدود ۵ هزار تومان و به ازای هر لیتر بنزین یارانه‌های حدود ۶۵۰۰ تومان یارانه می‌دهد.

کد خبرنگار: ۱۳
۱۳۸دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 31
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 107
 • DE ۲۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
  16 0
  پس حقوق من هم باید 50 میلیون تومن باشد
 • محمد IR ۲۰:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
  9 1
  بهتر نیمی از این ۱۱ میلیارد دلار صرف واردات خودرو های کم مصرف شود
 • IR ۲۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
  12 0
  اگه بنزین لیتری ۸ هزار بشه باید کف حقوق کلیه قشرها بالای ۳۰ میلیون بشه
 • باغ بی برگی IR ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
  1 13
  خدا کنه گرون بشه
 • لوسی IR ۲۲:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
  0 14
  من که خوشحالم میشم اگر گرون بشه و هر فرد در خانواده سهمیه جدا داشته باشه
 • Mm IR ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
  8 1
  سلام همه مردم در مصرف بنزين زياده روي نمي كنند
  • سجاد IR ۲۳:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
   5 8
   ناراحتی از ایران برووووو تکبیییییییر
 • مصطفی IR ۰۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
  10 3
  مشکل اینجاس که بنزین گرون میشه ولی یارانه شو به مردم نمیدن
 • IR ۰۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
  14 1
  ننوشتی یک کارگر ایرانی در ماه چند یورو حقوق می گیرد
 • حمید IR ۰۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
  10 0
  به کجا چنین شتابان؟
 • بنده خدا IR ۰۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
  15 0
  خیلی خوبه با بنزین بازی کنید چرا نمیگید قیمت خودرو در کشورهای جهان چند هست و تورم سالیانه چند درصد هست ؟!!
 • علی IR ۰۱:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
  13 2
  قیمت هرچی دوس دارید بزارید بابا این مردم امتحان شده هستن ترس نداره بزن لیتری سر راست 50هزار راحت
 • ناشناس IR ۰۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
  8 0
  حتما به جای یارانه نقدی بنزین کالابرگ به خور د مردم میدن
 • علی IR ۰۲:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
  9 0
  بی دلیل نیست که دولت افزایش حقوق کارمندان را پیشنهاد داده است در حقیقت به ازای هر افزایش حقوقی دو برابر آن مجددا از جیب کارمندان و سایر مردم اخذ خواهد شد
 • IR ۰۹:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
  10 1
  دستمزد هم واقعی کنن
 • IR ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
  12 0
  همه چیز بر اساس دلار و فوب حساب میشود بجز حقوق کارمندان و کارگران و بازنشستگان ؟!؟!؟!
 • حسین IR ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
  9 0
  چرا دوست دارین در جامعه تنش ایجاد کنید؟ مردم الان بقدر کافی استرس و نگرانی حاصل از تورم و گرانی مهارگسیخته دارن... افزایش تیراژ بازدید کننده به چه قیمتی؟؟؟
 • IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
  7 0
  اگه نخوادگرون شه شما هر روز هی تبلیغ کنید
 • رضا IR ۱۱:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
  6 1
  فقط گرانی نصیب مردم خواهد شد ...لطفاً تو این همه خبر تو دنیا دست از سر بنزین بردارید...همین مونده با گران شدن بنزین تورم از حالت خودش خارج بشه وبه توده تبدیل بشه
 • رامین IR ۱۱:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
  19 0
  خیلی پیچوندی این مسئله رو ولی به نظرمن اگه ما کلا خودروسازی رو تعطیل کنیم ( و اون چند ده هزار نفر هم که تو کارخونه ها مشغولن بهشون حقوق بدیم ) و ماشین کم مصرف وارد کنیم و جلوی قاچاق سوخت روهم بگیریم مشکل حل میشه با گرون کردن سوخت یه دور دیگه گرونی کالا اتفاق میوفته و دیگه کمر مردم رو حقیقتا میشکنید
 • جواد علیزاده IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
  7 0
  سلام پس نتیجه میگیریم که در بالا هم ذکر شده در اروپا حداقل دستمزد یک شهروند 64.000.000 میلیون تومان است و بنزین یک یورویی میزنند حالا دستمزد ما هم حداقلش 60.000.000 میلیون در ماه باشد مشکلی نیست.
 • مرتضی IR ۱۲:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
  6 3
  حالا که بنزین داره به قیمت جهانی میرسه خودرو هم باید به قیمت جهانی عرضه بشه
 • IR ۱۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
  9 0
  شما اول بیایید حقوق کارگر رو به همون رقمی که کشورهای اروپایی وحوزه خلیج فارس هستند برسونید بعد قیمت بنزینو با اون کشورهامقایسه کنید ما به ریال پول در میاریم ولی به دلار کشور های اروپایی خرج میکنیم
 • محمد IR ۱۳:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
  9 0
  باز خدا شما خبر نگارها آتش بیار معرکه نشوید و به شایعات دامن نزنید همینطوری اقتصاد التهاب دارد
 • IR ۲۲:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
  6 1
  الکیه دیگه جایی برای گرونی نیست ،
 • عبداله IR ۲۲:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
  7 0
  مگر میشه که من یک دبیر بازنشسته 8 میلیون حقوق بگیرم و بنزین 8 هزار تومانی بخرم حقوق ما ان طرف ای با مورک فوق لیسانس 200 میلیون هست شما هم بدهید و ما بنزین را 10 الی 15 هزار تومان میخریم لطفا وارد باشید حقوق را ریالی و هزینه را دلاری حساب نکنید بزارید 4 صباحی مردم زندگی بکنند
 • خودی IR ۲۳:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
  7 1
  لطفاارزش ریال ماهم باکویت مقایسه کنیدتعارف نکنید
 • احمد IR ۰۳:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۹
  11 0
  توخوزستان هرلیترگازوئیل شده ٨هزارتومان ازدولت عزیزخواهش داریم بدادمردم زحمت کش کشاورزبرسد
 • IR ۱۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۹
  5 0
  اگه شما رسانه ها تبلیغ نکنید گران نمیشه یکی عامل گران شدن شما هستید
 • عباس IR ۱۴:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۹
  3 0
  خود شما باعث این شایعات می شید یک هفته هست دارید میگید بنزین گران میشه بابا بس کن دیگه
 • IR ۱۷:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۹
  0 0
  بهترین راه اضافه شدن سالانه به اندازه تورم هست تا جلو این همه ترافیک گرفته بشه در عوض مترو را تقویت کنید یک بام دو هوا نشه برای همه مردم یک قیمت الان تاکسی ۲کیلومتر ۳۰ هزار تومن میگیره اگه آزاد بشه بیشتر از این هم نمیشه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 6 + 11 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید