برای بازنشستگی و استفاده از خدمات آن ، شرایطی در قانون ذکر شده است که فرد با داشتن آن ها بازنشسته می شود و مستمری بازنشستگی دریافت می کند . این شرایط به شرح زیر است : ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی بیان می کند که در صورتی که مشمولان این قانون سابقه پرداخت حداقل ۲۰ سال حق بیمه را داشته باشند و مردان به ۶۰ سال سن و زنان به ۵۵ سال رسیده باشند می توانند مستمری یا حقوق بازنشستگی دریافت کنند . 

افزایش ۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به کجا رسید؟

به گزارش سلام نو، نماینده مجلس به وقت کشی دولت و بلاتکلیف گذاشتن افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تذکر داد.

از ابتدای امسال قرار به تغییر حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بود. چندی پیش اعلام شد: مصوبه هایی مبنی بر افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اعلام شده است؛ اما بعد افزایش حقوق>ازنشستگان تامین اجتماعی تکذیب شد. بازنشستگان تامین اجتماعی نگرانی هایی در این خصوص داشتند که بالاخره مجلس برای رسیدگی به حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به تصمیم نهایی رسید. اما تکلیف متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چه شد؟!

دولت نباید بازنشستگان تامین اجتماعی را بلاتکلیف رها کند!

به گزارش برنا به نقل از ایسنا، رئیس فراکسیون کارگری مجلس،  علی بابایی کارنامی در تذکری شفاهی در جلسه علنی امروز مجلس، خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: از رئیس مجلس تشکر می کنیم که دستور رسیدگی به مصوبه هیات دولت در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را دادند و هیات تطبیق قوانین و مقررات عدم مطابقت آئین نامه را با قانون مصوب مجلس اعلام کرد.

وی در ادامه اظهار کرد: بنده به عنوان رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی از شما تقاضا دارم که دستور دهید دولت سریع تر نسبت به تعیین تکلیف حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اقدام کند. بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی و گروه هدف این سازمان در بلاتکلیفی به سر می برند.

مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی چه خواهد شد؟ 

 هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین در جلسه امروز خود با توجه به چندین جلسه کارشناسی و دعوت از نمایندگان دولت، سازمان تأمین اجتماعی و بازنشستگان تأمین اجتماعی و استماع نظرا آنها، در جلسه فوق العاده امروز خود مصوبه دولت را مورد ایراد قانونی قرار داده است.

اخبار مرتبط: 

بازنشستگان بخوانند / لغو افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان به کجا رسید؟

جدیدترین وعده درباره حقوق بازنشستگان و رتبه‌بندی فرهنگیان

خبر مهم رییس سازمان برنامه و بودجه درباره حقوق بازنشستگان و رتبه‌بندی فرهنگیان

بازنشستگان بخوانند / افزایش ۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی + جزئیات

اصلاح مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به کجا رسید؟

قربانعلی مهری دبیر این هیئت با بیان این مطلب افزود: هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین به استناد اصول ۸۵ و ۱۳۸ قانون اساسی و قانون نحوه اجرای این اصول به طور مستمر در جلسات خود تمامی مصوبات تصویب نامه‌های هیئت وزیران را بررسی و نظر خود را در این خصوص با تأیید ریاست مجلس به دولت اعلام می‌کند.

دبیر هیئت با تشریح فرایند بررسی و رسیدگی به مصوبات در این هیئت اظهار داشت: به استناد قانون نحوه اجرای اصول ۸۵ و ۱۳۸ قانون اساسی، نتیجه بررسی‌های ابتدایی هیئت، به دولت اعلام می‌شود تا از فرصت قانونی حداکثر ۱۰ روزه نسبت به اصلاح مصوبه مورد ایراد و یا ارسال پاسخ مستند و مستدل اقدام کند.

وی ادامه داد: امروز نیز پس از چندین جلسه بررسی و استماع آرای کارشناسی کلی اطراف ذینفع، مصوبه موضوع تعیین مستمری بازنشستگی، از کارافتادگی و بازماندگان در سال ۱۴۰۱ را مغایر با قوانین تشخیص داد و موارد مغایرت را با عنوان رأی مقدماتی به دولت اعلام می‌کند.

مهری در ادامه افزود: دولت بعد از وصول ایراد هیئت، یک هفته مهلت دارد تا نسبت به اصلاح مصوبه خود اقدام کند و در غیر این صورت و یا عدم وصول پاسخ مستند و مستدل از سوی دولت، نظر هیئت تطبیق قطعی شده و به دولت اعلام خواهد شد و پس از آن مصوبه دولت ملغی الاثر خواهد شد.

دبیر هیئت تطبیق مصوبات در پایان با تشریح ابعاد حقوقی این مصوبه اعلام کرد: با تعامل خوبی که میان دولت و هیئت تطبیق برقرار است اطمینان داریم بهترین تصمیم گرفته خواهد شد و با اصلاح مصوبه، مشکلی وجود نخواهد داشت.

خدمات بازنشستگان تامین اجتماعی

برای بازنشستگی و استفاده از خدمات آن ، شرایطی در قانون ذکر شده است که فرد با داشتن آن ها بازنشسته می شود و مستمری بازنشستگی دریافت می کند . این شرایط به شرح زیر است : ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی بیان می کند که در صورتی که مشمولان این قانون سابقه پرداخت حداقل ۲۰ سال حق بیمه را داشته باشند و مردان به ۶۰ سال سن و زنان به ۵۵ سال رسیده باشند می توانند مستمری یا حقوق بازنشستگی دریافت کنند . 

 حالا اگر افراد به حداقل سنی که در قانون اشاره شده است ، نرسیده باشند ، نمی توانند بازنشسته شوند ؟ تبصره یک همین ماده بیان می کند که اگر به جای ۲۰ سال ، سابقه ی ۳۰ سال بازنشستگی داشته باشند ، می توانند شرط سن مذکور در متن ماده را رعایت نکنند اما ، مردان باید حداقل ۵۰ سال و زنان ۴۵ سال تمام داشته باشند .

 مسئله مهمی که در این زمینه وجود دارد ، بازنشستگی برای کارگران مشاغل سخت و زیان آور است که در صورتی که ۲۰ سال متوالی یا ۲۵ سال متناوب سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند ، می توانند بدون رعایت شرط سن بازنشسته شوند .

 وضعیت خاص دیگری که در قانون تامین اجتماعی در رابطه با بازنشستگی وجود دارد ، بازنشستگی زنان ، با داشتن حداقل ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی و حداقل ۴۲ سال سن است که یک شرط دارد و آن این است که در زمان تقاضای بازنشستگی و یا ترک کار ، مشمول قانون کار باشد .

ماجرای افزایش ۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چیست؟!

به گزارش برنا به نقل از صدا وسیما، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، گفت: افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی باید متناسب با تورم باشد که در تامین اجتماعی و مصوبه شورای عالی کار ملاک ۳۸ درصدی رعایت شده و از ابتدای سال ۱۴۰۱ محاسبه می‌شود.

انصاری با اشاره به ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی گفت: این ماده سازمان تامین اجتماعی را مکلف می‌کند، تمامی مستمری‌های بازنشستگی و از کار افتادگی را با توجه به افزایش هزینه زندگی و با تصویب هیئت وزیران افزایش دهد.این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: با توجه به افزایش ۳۸ درصدی تورم، افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی هم باید متناسب با تورم باشد که در حال حاضر در تامین اجتماعی و مصوبه شورای عالی کار ملاک ۳۸ درصدی رعایت شده و با به سرانجام رسیدن این مصوبه در شورای عالی کار، این افزایش حقوق از ابتدای سال ۱۴۰۱ محاسبه می‌شود.پیش از این دولت در مصوبه‌ای از افزایش ۱۰درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی خبر داده بود که هیئت تطبیق قوانین مجلس آن را مغایر با قانون تشخیص داد و برای اصلاح به دولت ارجاع کرد.

کد خبرنگار: ۱۴
۸۸دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 81
 • علی IR ۰۰:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  21 0
  ازگروه خبری سلام نیوز به نوبه خودم ودیگربازنشستگان ازشما تشکر میکنم امید دارم ازپیگیری خواسته کارگری موفق وپیروز باشید،،، نمیدانم هرسال برای افزایش حقوق به این قشر کم لطفی میکنن، سهام شستا ازان کارگری است وسودش به جیب یک عده خاص خداکمک کنه
 • احمد شایسته IR ۱۵:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  0 0
  امیدواریم، دولت هرچه زودتر مصوبه شورای عالی کار را برسمیت بشمارد،و دستور اجرای آنرا بدهد ، بازنشستگان تامین اجتماعی از سایر بازنشستگان عقب هستند و چندین متناسب سازی که برای آنها اجرا شده برای بازنشستگان تامین اجتماعی اجرا نشده است، ومن الله التوفیق.
 • IR ۱۸:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  1 0
  چرا کسانی که زیر 20 سال بیمه پرداخت کردنه 57 در صد زیاد شده دکانی که 35 سال بیمه پرداخت کردنه ده درصد حقوق ما که 35 سال بیمه پرداخت کردیم رسیده به کسانی که زیر 20 سال بیمه دادنه
 • اینجانب حسن زاده IR ۱۹:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام و ادب: اینجانب یک بازنشسته می‌باشم خواهشا تکلیف حقوق ما را مشخص کنید اینقدر ما را آزار و شکنجه‌ نرین بخدا ،خدا خوشش نمیاد.با تشکر
 • اینجانب حسن زاده IR ۲۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  5 0
  سلام و خسته نباشی، خواهشا و خواهشا هر زودتر تکلیف افزایش حقوق را مشخص کنید باور کنید کمرون داره زیر قرار تورم له میشه شما را بخدا به بازنشسته هاو دیگر مردم راه کمک داره کنید مردم داره از بین می‌روند.
 • ۴۳۳۱ IR ۲۲:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام من با سی سال کار سخت وزیان آور با شغل تکنسین ماشین افزار چرا ده درصد اضافه شده ولی
 • مرتضی عربانی IR ۲۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  0 0
  بالاخره چه شد ؟؟؟؟؟! بلاتکلیفیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 0 + 0 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید