مقرر شد تا زمان آزادسازی زیرساخت های توزیع کالابرگ، یارانه به صورت نقدی پرداخت شود لذا شیوه پرداخت یارانه در تیر ماه سال جاری نیز به صورت نقدی خواهد بود، تمام دغدغه دولت این است که به اقشار ضعیف و آسیب پذیر جامعه فشار وارد نشود.

واریز یارانه جدید ۲ میلیون تومانی؛ فردا؟ | حساب یارانه بگیران پر می شود؟

به گزارش سلام نو، دولت در سال جدید با حذف ارز ترجیحی پیشنهاداتی برای یارانه جدید دارد. به تازگی پرداخت  یارانه جدید آغاز شد.به هر نفر از مشمولان یارانه جدید ۴۰۰ هزار تومان واریز شد. یارانه جدید به گفته برخی از نمایندگان به صورت کالاکارت پرداخت خواهد شد.در ادامه به آخرین اخبار از یارانه جدید می پردازیم.

بر اساس اظهار نظر مقامات مسئول یارانه ها براساس دهک های درآمدی توزیع می شود و هر چقدر خانواده ای درآمد کمتری داشته باشد یارانه بیشتری می گیرد و در واقع تاثیر مثبتی بر سبد معیشت آنها دارد.

با نزدیک شدن به پایان خرداد ماه و ورود به ماه اول تابستان، برای بسیاری از شهروندان که معیشتشان به شدت به یارانه های نقدی وابسته است، این پرسش ایجاد شده است که یارانه تیرماه به چه صورت پرداخت خواهد شد؟

پیشتر و در همین رابطه روح الله صلبی- مدیر کل اقتصاد و دارایی استان گلستان به رسانه ها گفت: یارانه ها براساس دهک های درآمدی توزیع می شود و هر چقدر خانواده ای درآمد کمتری داشته باشد یارانه بیشتری می گیرد و در واقع تاثیر مثبتی بر سبد معیشت آنها دارد.

وی افزود: قبل از اصلاح نرخ جدید یارانه‌ها، خانوارهای تک نفره ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه و ۵۵ هزار تومان یارانه معیشتی دریافت می کردند که مجموع یارانه پرداختی در این خانوار به ۱۰۰ هزار و ۵۰۰ تومان می‌رسید اما پس از اصلاح نظام پرداخت یارانه ها این میزان تغییر کرد و دریافتی خانواده های تک نفره تا پنج نفره از ۴۰۰ هزار تومان تا دو میلیون تومان افزایش یافت.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان گلستان در پاسخ به گلایه برخی افراد مبنی بر اینکه چرا گرانی به بیشتر از چهار قلم کالای اساسی رسید، پاسخ داد: از ابتدای امر قرار نبود که همه افزایش قیمت ها از محل یارانه ها تامین شود و یارانه تنها مربوط به چهار قلم کالای اساسی است، در سال ۹۷ هم ۲۵ قلم کالا مشمول یارانه بود که این مهم در سال جاری و با اجرای طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها به چهار قلم کالا کاهش یافت.

 صلبی با بیان اینکه بخش زیادی از افزایش قیمت کالاها مربوط به تورم سالانه است، بیان کرد: تورم حتی در فقدان یارانه‌ها هم اتفاق می‌افتد و علت آن ساختارهای موجود در کشور است، به طور قطع اصلاح این ساختار ها نیاز به زمان دارد و همراهی مردم و مسئولان را می‌طلبد و جراحی اقتصادی می‌تواند سرعت این اصلاحات را بهبود ببخشد.

وی به جزئیات پرداخت یارانه تیرماه اشاره کرد و گفت: مقرر شد تا زمان آزادسازی زیرساخت های توزیع کالابرگ، یارانه به صورت نقدی پرداخت شود لذا شیوه پرداخت یارانه در تیر ماه سال جاری نیز به صورت نقدی خواهد بود، تمام دغدغه دولت این است که به اقشار ضعیف و آسیب پذیر جامعه فشار وارد نشود.

یارانه جدید

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان گلستان با بیان اینکه اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها از بروز فساد و رانت گسترده جلوگیری می کند، تاکید کرد: عدم تحقق سیاست‌ها و اهداف تخصیص ارز ترجیحی، روند افزایشی واردات، کاهش انگیزه برای تولید کالاهای اساسی و غیره از جمله علل اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها و جراحی اقتصادی دولت بوده است.

صلبی با اشاره به اینکه دولت با حذف ارز ترجیحی مبارزه با فساد و رانت خواری را در دستور کار خود قرار داده است، خاطرنشان کرد: با اجرای جراحی اقتصادی، دولت یارانه را به طور مستقیم بین مردم توزیع کرد در واقع با اجرای این طرح یارانه حذف نمی شود.

وی با اشاره به اینکه به دلیل سوء استفاده و رانت زیاد ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی یارانه به جای آنکه در ابتدای زنجیره تولید پرداخت شود در انتهای زنجیره تولید پرداخت شده و به دست مصرف کننده نهایی رسیده است، بیان کرد: با این روش یارانه به طور مستقیم بین دهک های کم درآمد جامعه پرداخت می شود و این مهم به معنای افزایش عدالت در توزیع است.

یارانه نقدی

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان گلستان با بیان اینکه متصدی یارانه‌ها بیشتر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، تصریح کرد: ما در حوزه وزارت اقتصاد بیشتر در حوزه نان نظارت می کنیم.

گفتنی است در همین باره به تازگی احسان خاندوزی- وزیر اقتصاد به رسانه ها گفت: تا زمانی که گزارش نهایی دوره‌های آزمایشی سامانه‌های کالابرگ آماده نشود، دولت تصمیم جدیدی در مورد یارانه‌ها اتخاذ نمی‌کند. امیدواریم گزارش دوره‌های آزمایشی سامانه‌های کالابرگ در تیر به دولت ارسال شود تا ستاد اقتصادی تصمیم بگیرد که برای ماه‌های بعد، به چه شکلی عمل کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اجرای سیاست اصلاح ارز ترجیحی و برکات اجرای این طرح گفت: مردمی‌سازی یارانه‌ها دست سودجویان و رانت‌خواران را از بیت‌المال کوتاه می‌کند.

حجت الاسلام محمد سبزی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: همه کارشناسان اقتصادی و حتی خود مردم مخالف تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی بودند زیرا به اقتصاد کشور ضربه زد و متاسفانه منجر به افزایش کالاهای اساسی و رانت و فساد شد.

وی افزود: متاسفانه با تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی آرد و بسیاری از کالاهای اساسی کشورمان نظیر روغن و شکر و ... به کشورهای همسایه قاچاق شد و قاچاق معکوس با پول مردم افزایش یافت.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: با اینکه دولت سابق متوجه سیاست اشتباه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی شده بود اما شجاعت حذف و عقب نشینی از اجرای آنرا نداشت ولی دولت سیزدهم برای نجات اقتصاد ایران دست به اقدام شجاعانه اصلاح ارز ترجیحی و عادلانه سازی یارانه‌ها گرفت تا از استمرار لطمات جبران ناپذیر به اقتصاد و کشور جلوگیری کند.

سبزی گفت: هم اکنون مجلس این اختیار را به دولت داده تا یک زیرساخت مناسب برای رساندن ارز ترجیحی باقی مانده در حوزه نهاده‌های دامی و دارو به دست مردم طراحی و ارائه کند که بزودی این زیر ساخت عملیاتی می‌شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه مردمی‌سازی یارانه‌ها دست سودجویان و رانت‌خواران را از بیت‌المال کوتاه می‌کند، خاطرنشان کرد: اکنون دولت در نظر دارد یارانه‌ها را مستقیم از حلقه اول یعنی وارد کننده به دست مردم یعنی حلقه آخر زنجیره عرضه و تقاضا برساند. این مساله با دو روش یارانه نقدی و کالابرگ مد نظر است اما مجلس کالابرگ را ترجیح می دهد زیرا ما موافق یارانه نقدی نیستیم چون منجر به تورم شده و آثار و برکات آن به جامعه هدف نمی‌رسد.

یارانه جدید

کد خبرنگار: ۱۵
۱۴۴دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 23
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 121
 • من IR ۱۷:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
  30 9
  اقا چرا بمن یارانه نمیدین اعتراض هم کردم جوابی ندادید
 • IR ۰۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۱
  13 0
  چرا من ثبت نام کردم و تایید شده در لیست یارانه نیستم
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۱
  25 1
  تورو خدا یارانمونو بدین خیلی احتیاج داریم
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۱
  19 2
  واقعا احتیاج داریم
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۱
  18 2
  واقعا احتیاج داریم
 • IR ۱۶:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۱
  17 1
  یارانه فقط نقدی ما گرفتاریم
 • بدبخت IR ۰۴:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
  12 0
  تورو ب خدا یارانه نقدی بدید
 • مهدی محمودی IR ۰۴:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
  9 2
  به من هم یارانه تعلق نمیگیره خواهشا یه راهی برامون بذارید ممنون
 • IR ۰۶:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
  17 0
  نگفتید یارانه تیر ماه کی واریز میشود
 • احمدرضا خسروی IR ۰۸:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
  4 5
  با سلام. و صبح بخیر خدمت ریاست محترم جمهور. جناب آقای دکتر ابراهیم رییسی. و عرض سلام به رییس محترم مجلس. جناب اقای دکتر قالیباف. با تقدیر احترام و تشکر. معلول از کار افتاده. احمد رضا خسروی. 🙏🙏🙏
 • معصومه شابه پور IR ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
  9 0
  یارانه من بحساب ریخته شده ولی مسدود است
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
  0 0
  یارانه به کارگر باید داده شود
 • پیمان IN ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
  0 0
  یه بار واریز شده برام قابل برداشت نیست..به کجا مراجعه کنیم..
 • نسرین IR ۱۳:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
  0 0
  با توجه به اینکه من تک نفره هستم یارانه 420هزار تومانی فقط قیمت یک گونی برنج میشه بقیه مایحتاج چگونه تامین بشه
 • بدیعی IR ۱۴:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
  0 0
  چرا ثبت نام کردم تائید هم شده معشیعتی را به من نمیدن
 • IR ۱۴:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
  0 0
  بازم اسم کالابرگ روبردید بابا بخدا قسم به ابوالفضل قسم کالابرگ دردی رو دوا نمیکنه شمارو به کی قسم بدیم بابا همون یارانه نقدی روبدید
 • عزت آله امیری IR ۱۵:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
  0 0
  باسلام کارت یارانه ما یک سال است مسدود شده چون ضامن شخصی شدیم باید چکار کنیم و به کجا مراجعه کنیم.
 • رها IR ۱۶:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
  0 0
  خواهشافقط نقدی خیلی گرفتاریم
 • محمد جعفر کریمی IR ۱۷:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
  0 0
  یارانه من را هنوز به حساب نریختن .....
 • قدیر زینالی IR ۱۸:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
  0 0
  من بازنشسته مستمری بگیر هستم رانند تاکسی نقطه جنوبی ترین زندگی میکنیم هم خودم مریض هستم هم زنم سکته مغزی کرده حقوق جواب دارو دکتر بیمارستان را نمیده کل معیشتی من قطع شده چرا لطفا کمکم کنید فقط یک ماه واریز شد آنم قابل برداشت نیست لطفا رسیدگی کنید
 • هوشنگ مددی IR ۲۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
  0 0
  با سلام من یک خانواده زیر فقر هستم ودارای ۴فرزند که واقعا احتیاج یارانه نقدی دارم و متعجرهستم از همین یارانه خرج زندگیم و کدا ی ه خونه میدم واقعا مهم هست که یارانه نقدی بگیرم خودمم مریض هستم مشکل کلیه و دیسک کمرهستم یارانه نقدی بهتر از کالا برگ هستش
 • بسه IR ۰۶:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  0 0
  به یزدان اگر ما خرد داشتیم کجا این سر انجام بد داشتیم
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  0 0
  تیتر خبر بامتن به ان طول ودرازی هیچ ربطی نداشت اگر خبر درستی ندارید بااعصابمان بازی نکنید۱17

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 7 + 1 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید