یکی از مسائلی که در پروژه پتروشیمی میانکاله مطرح شده، این است که پروژه ارزش اقتصادی بالایی دارد و باید به‌خاطر آن، این بخش از ذخیره‌گاه زیست‌کره حذف شود.

آخرین اخبار از احداث پتروشیمی در میانکاله

به گزارش سلام نو، شورای‌عالی محیط‌زیست سرانجام مخالفت خود را با احداث پروژه پتروشیمی در حاشیه جنوب‌غربی تالاب میانکاله اعلام کرد.

به نقل از همشهری، عالی‌ترین شورای تصمیم‌گیری زیست‌محیطی کشور یعنی شورای‌عالی محیط‌زیست در جلسه شماره ۳۵ خود که ۱۶خرداد با حضور وزرا، مدیران سازمان‌های متولی، خبرگان محیط‌زیست و اعضای جدید شورای‌عالی یعنی مجید مخدوم، محمدعلی سلیمان‌پور، محمد یزدی و نغمه مبرقعی به ریاست رئیس‌جمهور برگزار شده.

پس از بررسی تمامی ابعاد قانونی، فنی و حقوقی پتروشیمی میانکاله مخالفت خود را با احداث این پروژه در حاشیه جنوب‌غربی تالاب میانکاله اعلام کردند تا آخرین مهر ابطال به این پرونده زده شود.

این خبر خوب در شرایطی عنوان شده که پیش از این رئیسی، خرداد۱۴۰۰، در رأس قوه قضاییه نیز حکم به ابطال وقف شبهناک جنگل‌های آقمشهد داده و ۵۶۰۰هکتار جنگل را به بیت‌المال بازگردانده بود.

همچنین در موضوع ریزگردها که طی ده‌ها سال ایجاد شده و به زندگی مردم غرب کشور خسارات فراوانی وارد کرده، به‌تازگی فعالیت‌های دیپلماتیک فراوانی در دولت ایجاد شده تا از طریق رویکرد دیپلماسی منطقه‌ای جلوی گسترس کانون‌های ریزگرد خارجی گرفته شود.

آینده مرتع ۹۰هکتاری چه می‌شود؟

پیروزی مدافعان میانکاله در شرایطی رخ داده که هنوز مشخص نیست زمین ۹۰هکتاری پروژه که مرتع بزرگی بوده، به مردم محلی باز خواهد گشت یا خیر؟

حر منصوری، دیده‌بان محیط‌زیست میانکاله درباره جزئیات بیشتر این خبر می‌گوید:‌ یکی از سه موضوعی که شورای‌عالی محیط‌زیست تصویب کرده، موضوع مخالفت با احداث میانکاله بوده، اما اینکه این ملک به چه کاربری اختصاص یابد، هنوز مشخص نیست.

ابهام در بازده اقتصادی

یکی از مسائلی که در پروژه پتروشیمی میانکاله مطرح شده، این است که پروژه ارزش اقتصادی بالایی دارد و باید به‌خاطر آن، این بخش از ذخیره‌گاه زیست‌کره حذف شود.

دیده‌بان میانکاله در این‌باره می‌گوید: با توجه به اطلاعاتی که از پتروشیمی منتشر شده به وضوح مشخص شده که بازده اقتصادی چنان‌که عنوان شده اصلا وجود خارجی ندارد؛ مثلا یکی از مسائل ایجاد ۷۰هزار شغل برای مردم استان است که از اساس غلط است و جمعیتی که نهایتا درصورت احداث به‌کار گرفته می‌شدند، ۳۰۰نفر بودند.

آن هم بحث به‌کارگیری ۳۰۰متخصص است که قطعا همه در استان مازندران نیستند؛ چرا که زیرشاخه‌های دانشگاهی صنایع نفتی، بومی این استان نیست و باید از نقاط دیگر کشور به‌صورت پروازی بیایند.

نکته مهم دیگر اینکه استعداد هر منطقه‌ای براساس آمایش سرزمین باید صورت بگیرد. پیش از این با وجود مرتع و دامداری‌های گسترده‌ای که صورت می‌گرفته، ۷۰خانوار مستقیم در این منطقه دامداری داشتند و حدود دوهزار نفر غیرمستقیم از عواید مرتع برخوردار می‌شدند.

ساخت پتروشیمی میانکاله در زمین‌های مرتعی حسین‌آباد میانکاله، علاوه بر اینکه از نظر محیط‌زیستی نقد شده بود، از نگاه دامداران منطقه نیز با توجه به تخریب مراتعی که برای تعلیف دام‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند، مورد اعتراض قرار گرفت.

سه‌گانه مشکلات میانکاله

میانکاله طی سال‌های اخیر با چند تهدید مواجه شد که یکی از آنها پتروشیمی بوده است. احداث جاده‌ گردشگری یکی دیگر از نگرانی‌ها در این منطقه است.

داریوش گل‌علیزاده، سرپرست مرکز ملی هوا و اقلیم سازمان حفاظت از محیط‌زیست در این‌باره خبر داد که دولت و سازمان محیط‌زیست پیگیر هستند که ساخت‌وساز و جاده‌کشی در میانکاله اتفاق نیفتد، ارزش جزیره میانکاله بسیار بیشتر از یک فعالیت صنعتی است؛ حتی اگر این فعالیت صنعتی بسیار اقتصادی و پربازده باشد.

به‌گفته او، اشتغال کشور ضرورت‌های بسیاری دارد که نمی‌توان صرفا با صنعت آن را حل کرد؛ شمال کشور نباید سیل داشته باشد و دلیل آن هم تبدیل اراضی کشاورزی به ویلاست.

اما نگرانی سوم آتش‌سوزی‌های سریالی منطقه است که دیروز و امروز یکی دیگر از موارد متعدد آن در میانکاله رخ داده است. این ششمین‌بار در سال‌جاری است که آتش در این منطقه مهم شعله‌ور می‌شود.

کد خبرنگار: ۱۴
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 7 + 2 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید