شهین تسلیمی گفت: ما بازیگران بیشتر در میان مردم هستیم و آنچه که از مردم دریافت می‌کنیم این است که بیشتر طالب فیلم و سریال‌های کمدی هستند.

در کارهای تلویزیون، خیلی سخت‌گیری می‌شود / نباید فقط سریال‌های تراژیک و غمگین روی آنتن تلویزیون باشد

به گزارش سلام نو، ایسنا نوشت: شهین تسلیمی که این روزها در سریال تلویزیونی «حکم رشد» ایفای نقش می‌کند، خود را مادربزرگ تلویزیون می‌داند و معتقد است صدا و سیما باید سخت‌گیری‌های خود را کاهش دهد.

شهین تسلیمی، هنرمند پیشکسوت کشورمان که از بازیگران پُرکار سینما و تلویزیون است، از تمایل به ایفای کاراکترهای متفاوت می‌گوید.

تسلیمی معتقد است: «با وجود اینکه سن و سالش بالا رفته است اما هنوز توانایی ایفای نقش‌های متفاوت را در خودش می‌بیند، اما طبق معمول همیشه نقش مادر و مادربزرگ‌های تکراری را در سینما و تلویزیون به او پیشنهاد می‌کنند.»

تسلیمی که به‌زودی به جمع بازیگران سریال جدید مسعود ده نمکی «آزادی مشروط» ملحق می‌شود، در گفت و گویی درباره حضورش در این مجموعه توضیح داد: «هنوز نقشم در سریال «آزادی مشروط» شروع نشده و قرار است به زودی به گروه اضافه شوم. در این سریال نقش یک مادر شهید را بازی می کنم که اتفاقاً به آقای ده نمکی با شوخی گفتم حداقل یک نقش طنز به من می‌دادید، که ایشان گفتند خودتان همیشه نقش‌هایتان را شیرین می‌کنید، در این کار هم خودتان را شیرین کنید که من گفتم مادری که بچه‌اش شهید شده چطور می‌تواند شیرینی کند؟ حالا به من این اجازه را داده‌اند اما نمی‌دانم تا چه حد موفق شوم.»

بازیگر سریال‌های «وضعیت سفید»، «دردسرهای عظیم»، «بزنگاه»، «زن بابا»، «دزد و پلیس»، «کیمیا» و «خداحافظ بچه» سپس درباره ایفای نقش‌هایی که در سریال‌های تلویزیونی بازی کرده، گفت: «من در سریال «حکم رشد» شبکه سه سیما که در حال حاضر روی آنتن تلویزیون است، بازی کرده‌ام و مثل گذشته نقش مادری را ایفا کردم که پسری خلافکار دارد و او را نصیحت می‌کند. طبق معمول در این کار هم تکراری بودم. خودم دوست دارم هم به لحاظ کاراکتر و هم فیلمنامه متفاوت باشم؛ چراکه توانمندی این را دارم که نقش‌های مختلفی را بازی کنم. درست است که وقتی آدم سنش بالا می‌رود، توانایی‌هایش در همه چیز کمتر می‌شود اما من در عرصه بازیگری خداراشکر، هنوز آن توانایی را در خودم می‌بینم که بتوانم متفاوت باشم. به عنوان مثال در فیلمی که نقش یک کارتن خواب را بازی کردم، با وجود اینکه تا به حال کارتن خواب ندیده بودم اما نقشم را به خوبی ایفا کردم ولی نمی‌دانم چرا همیشه نقش‌های تکراری به من می‌دهند؟! من هم دوست دارم کمی متفاوت‌تر باشم.»

شهین تسلیمی در بخشی دیگر از گفت‌وگو ارزیابی‌اش از تغییر مدیریت‌های صداوسیما و جوانسازی این سازمان را این‌گونه بیان کرد: «مسلما باید به جوان ها فرصت کار بدهیم اما در کنار آنها پیشکسوتان هم حضور داشته باشند تا از آنها یاد بگیرند. اینکه به ناگهان پیشکسوتان را کنار بگذارند و کلا جوان‌ها را پای کار بیاورند درست نیست، به هرحال جوانان تجربه کافی ندارند اما در عین حال باید وارد جامعه شوند.»

بازیگر سریال «حکم رشد» همچنین درباره پیشنهادش به مدیران جدید تلویزیون بر آسان گیری و کم کردن ممیزی‌ها تاکید داشت.

سختگیری تلویزیون خیلی زیاد است او درباره این موضوع گفت: «راستش هر بار که مدیران تلویزیون تغییر می‌کنند برای خودشان قانون‌هایی می‌گذارند. متاسفانه در کارهای تلویزیون، خیلی سختگیری می‌شود که این کار صحیح نیست؛ به هر حال مردم هم سینما و شبکه نمایش خانگی را می‌بینند و هم کارهای تلویزیون را دنبال می‌کنند، بنابراین نباید در این حد سختگیری شود، چه از نظر فیلمنامه و چه از لحاظ پوشش بازیگران. به عنوان مثال من الان مادر و مادربزرگ سینما و تلویزیون هستم فرضا اگر یک تار مویم بیرون باشد اتفاقی نمی افتد چون همه مرا به چشم مادر و مادربزرگ نگاه می‌کنند و اصلا مسئله ای پیش نمی‌آید اما وقتی در کاری یک تار مویم بیرون بیاید طوری رفتار می شود که متاسفانه آدم را عصبی می کنند. وقتش رسیده که تلویزیون کمی آسان بگیرد. متاسفانه آنقدر سخت گرفته‌اند که حتی خود عوامل مثل طراحان لباس و گریم هم خودسانسور شده‌اند.

تسلیمی که در سریال‌های «رعد و برق» بهروز افخمی و «۸۷ متر» کیانوش عیاری بازی داشته و هیچکدام به دلیل حواشی به آنتن نرسیده‌اند، درباره تاکید پیمان جبلی به عنوان رئیس سازمان صداوسیما بر تحول در این رسانه و همچنین بازگشت چهره ها به تلویزیون، خاطرنشان کرد: آقای جبلی از وقتی که آمده‌اند تغییر و تحولات زیادی در سازمان داده‌اند و متاسفانه مقابل خیلی از سریال ها را گرفته اند اما حالا اینکه می خواهند از بازیگران قدیمی و چهره ها دعوت به کار کنند، بسیار کار خوب و پسندیده است، چون یک بازیگر به کارش اعتیاد پیدا می کند و اصلاً بازنشستگی ندارد و تا آخر عمر در حد توانش دلش می خواهد مقابل دوربین بازی کند. باید پیشکسوتان را بیاورند و در کنار آنها جوان‌ها هم باشند. به هر حال ما باید بازیگرانمان را تغییر بدهیم و مدام نباید از یکسری بازیگران تکراری استفاده کنیم. متاسفانه برخی کارگردان ها در هر کاری کَست ثابت خودشان را دارند که این درست نیست، مردم خسته می شوند. باید در کنار پیشکسوتان، جوانان هم باشند. متاسفانه برخی از پیشکسوت ها از یاد رفته اند و دیگر در تلویزیون آنها را نمی بینیم اگر بتوانند آنها را به تلویزیون برگردانند، کار ارزشمندی کرده‌اند. با ورود چهره‌ها و پیشکسوتان، بازیگران جدید هم خیلی چیزها از آنها یاد می‌گیرند.»

او در ادامه صحبت‌هایش از حمید لولایی به عنوان یکی از بازیگران باسواد و باتجربه یاد کرد و گفت: «به عنوان مثال بازیگری مثل حمید لولایی واقعاً وجودش ارزشمند است. ایشان از جمله هنرمندان باسواد ما هستند. من سر سریال «بزنگاه» که نقش یک دکتر را داشتم با وجود اینکه خودم بازیگر بودم و کارهای زیادی کرده بودم و تجربه بالایی داشتم، اما راهنمایی هایی که آقای لولایی سرکار به من می‌کردند واقعا برایم ارزشمند بود و من از همان موقع از ایشان خیلی خوشم آمد. اگر همین طور از پیشکسوتان استفاده های خوبی داشته باشند، بسیار کمک کننده است اما در کنار پیشکسوتان بازیگران جدید هم وارد شوند.»

این هنرمند پیشکسوت درباره مهمترین پیشنهادش در جهت بهبود شرایط تلویزیون تاکید کرد: «ما بازیگران بیشتر در میان مردم هستیم و آنچه که از مردم دریافت می‌کنیم این است که بیشتر طالب فیلم و سریال‌های کمدی هستند. متاسفانه در حال حاضر جو همه کشورها نه فقط در ایران، به گونه‌ای شده که مردم اغلب حالت افسرده پیدا کرده‌اند و دوست دارند یک ساعتی که شب‌ها پای تلویزیون می‌نشینند، بی خیال همه مسائل باشند. اگر ما کارهای کمدی با فیلمنامه‌های قوی داشته باشیم، مردم هم بیشتر جذب تلویزیون می‌شوند و برای ساعاتی به آن‌ها هم خوش می گذرد. اگر بیشتر مجوز سریال‌های طنز را صادر کنند و به بازیگران طنز پر و بال بدهند، اتفاقات خوبی در راه خواهد بود. نباید فقط سریال‌های تراژیک و غمگین روی آنتن تلویزیون باشد.»

او ادامه داد: «به عنوان مثال همین سریال «دردسرهای عظیم» چقدر داستان شیرینی دارد یا سریال‌هایی مثل «متهم گریخت» و «خانه به دوش» از جمله مجموعه‌های ماندگار تلویزیون هستند. من خودم یک بازیگرم و هر بار که این دو سریال را باز پخش می‌کنند با ذوق و شوق تماشا می‌کنم. چرا دیگر ما از این سریال‌ها در تلویزیون نداریم؟ نمی‌دانم از نویسنده‌های خوب استفاده نمی‌کنیم یا نویسنده‌هایمان دل به کار نمی‌دهند، کلا گویا تلویزیون سرد شده و مردم هم بیشتر به تماشای سریال‌های قدیمی از شبکه‌های آی فیلم و تماشا تمایل دارند. باورتان می‌شود من خودم بازیگرم اما کارهای قدیمی‌ام را در همین دو کانال دنبال می‌کنم اما مثلا یادم می‌رود کار جدیدم را از شبکه سه که در حال پخش است دنبال کنم؟!»

این بازیگر در بخشی دیگر درباره سریال «دردسرهای عظیم» هم گفت: «این مجموعه این شب‌ها از شبکه تماشا بازپخش می‌شود و من هرشب دنبال می‌کنم چون خیلی این سریال را دوست داشتم؛ به خصوص وقتی مرحوم زهره فکور صبور را در این مجموعه می‌بینم کمی دلم باز می شود. خدا رحمتش کند. این مجموعه قرار بود ادامه پیدا کند اما این اتفاق نیفتاد چون معمولاً سریال‌هایی که ادامه پیدا می‌کنند کمی خراب می‌شوند ولی مردم واقعاً هر دو فصل «دردسرهای عظیم» را دوست داشتند و فکر می‌کنم دلیل اصلی ادامه دار نشدنش، نبود آقای جواد عزتی بود.»

شهین تسلیمی در پایان درباره کارهای جدیدش در تلویزیون اعلام کرد: «در سریال «جادوگر» شبکه نمایش خانگی هم بازی داشتم. متاسفانه بعد از اینکه به کرونا دچار شدم، عوارض بد و زیادی داشتم و این ویروس کمی تمرکز فکری ام را کم کرده است. ترجیح می دهم بعد از سریال «آزادی مشروط» کمی استراحت کنم چون خیلی خسته شده‌ام و طی این سال‌ها جزو بازیگران پرکار بوده‌ام.»

کد خبرنگار: ۱۸
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید

  *** ***