در سال گذشته بیشترین موارد تلفات اعتیاد مربوط به داروهای مخدر با ۲ هزار و ۴۱۷ فوتی بوده است که از این تعداد ۲ هزار و ۱۰۱ نفر بر اثر مصرف متادون، ۲۲۴ نفر ترامادول و ۹۲ نفر نیز سایر داروهای مخدر جان باخته‌اند.

مرگ بیش از ۵ هزار ایرانی بر اثر سوء مصرف مواد مخدر در سال گذشته / این ۴ استان بیشترین مرگ ناشی از اعتیاد را دارند

به گزارش سلام نو به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، سال گذشته ۵ هزار و ۳۴۲ نفر بر اثر سوء مصرف مواد و داروهای مخدر و محرک در کشور جان خود را از دست دادند. از این تعداد ۴ هزار و ۵۶۱ نفر مرد و ۷۸۱ نفر زن بودند.

آمار تلفات سوء مصرف مواد در سال ۱۴۰۰ با رشد ۱۵.۲ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه بود و اعتیاد در این سال ۵ هزار و ۳۴۲ نفر را به کام مرگ کشاند.

بر اساس این گزارش، در سال گذشته استان‌های تهران با ۱۳۳۷، فارس با ۴۴۷ و اصفهان با ۴۳۳ فوتی بیشترین، و استان‌های خراسان جنوبی با ۲۵، ایلام با ۲۷ و خراسان شمالی با ۲۹ فوتی کمترین آمار تلفات اعتیاد را داشتند.

بیشترین مرگ ناشی از اعتیاد بر اساس نرخ جمعیت هر استان

اما آمار تلفات اعتیاد بر اساس جمعیت هر استان، رتبه‌بندی استان‌ها را در ثبت بیشترین تلفات متفاوت می‌کند. در سال ۱۴۰۰ استان های کرمانشاه، لرستان، تهران و مرکزی بیشترین، و استان‌های آذربایجان غربی، هرمزگان و کردستان کمترین آمار تلفات را بر اساس جمعیت استان داشته‌اند.

بیشترین موارد فوت بر اثر مواد مصرفی

در سال گذشته بیشترین موارد تلفات اعتیاد مربوط به داروهای مخدر با ۲ هزار و ۴۱۷ فوتی بوده است که از این تعداد ۲ هزار و ۱۰۱ نفر بر اثر مصرف متادون، ۲۲۴ نفر ترامادول و ۹۲ نفر نیز سایر داروهای مخدر جان باخته‌اند.

در این مدت هزار و ۷۴ نفر نیز بر اثر مصرف مواد مخدر، ۲۸۲ نفر مواد محرک و هزار و ۵۶۹ نفر بر اثر مصرف همزمان چند دسته مواد و دارو جان خود را از دست داده‌اند.

هشدار تلفات بادی‌پکر و بادی‌سافرها

اما یکی از دلایل مرگ در حوزه مواد مخدر، بلع مواد با هدف جابجایی است که متاسفانه در بسیاری موارد باز شدن بسته های بلعیده‌شده موجب مرگ افراد می شود. چندی پیش نیز خبری مبنی بر مرگ یک زن در قطار کرمان – مشهد منتشر شد که پس از انتقال به پزشکی قانونی مشهد علت مرگ او بلع مواد مخدر و باز شدن محتویات آن در معده زن عنوان شد. در این حادثه یک کیلوگرم تریاک در ۳۴ بسته از معده زن کشف شد.

بر اساس این گزارش دکتر علی ضیایی کارشناس حوزه تشریح با هشدار در خصوص مرگ بادی پکر و بادی سافر گفت: بادی پکرها افرادی هستند که حجم بالایی از مواد مخدر را برای جابجایی و معمولا عبور از مرز می بلعند و و پس از دفع، آنها را توزیع می کنند.

وی ادامه داد: اما بادی‌سافر فرد معتادی است که مواد مصرفی خود را برای مخفی کردن در پلاستیک های کوچک بسته‌بندی کرده و آن را می بلعد تا بتواند آن را دوباره مورد استفاده قرار دهد که در خیلی موارد مشاهده می شود این بسته ها در معده فرد نشتی داده و خطراتی را برای افراد ایجاد می کند.

این کارشناس حوزه تشریح با اشاره به اینکه معمولا در سال دو یا سه جسد از بادی‌پکرها به سالن تشریح کهریزک ارجاع می شود، تصریح کرد: در موضوع بادی پکرها از آنجا که حجم بسته های بلعیده‌شده بسیار زیاد است، افراد در صورت نشت مواد در معده یا روده هایشان به سرعت و پیش از رسیدن به مرکز درمانی جانشان را از دست می دهند.

نمونه ارجاعی از بادی پکرها به سالن تشریح

دکتر ضیایی به نمونه ارجاعی از بادی پکرها به سالن تشریح کهریزک اشاره کرد و گفت: در یکی از پرونده های ارجاعی فردی در فرودگاه دچار مسمومیت و پیش از رسیدن به بیمارستان فوت کرده بود. پس از ارجاع به سالن تشریح، ۴۲ بسته مواد در روده های این شخص وجود داشت که به دلیل نشتی و حجم و غلظت بالا، فرد دچار نارسایی تنفسی و مرگ شده بود.

وی با بیان اینکه اغلب بادی پکرها برای سود مالی به این کار تن می دهند، اظهار داشت: در موارد بلع مواد علاوه بر نشتی مواد در معده، گاهی انسداد روده‌ها نیز پیش خواهد آمد که علت آن پس از انتقال به مرکز درمانی مشخص می شود.

این کارشناس حوزه تشریح در خصوص برخی دلایل مرگ معتادان در زندان ها نیز اظهار کرد: گیرنده‌های درد در افراد معتاد به دلیل مصرف بالای مواد مخدر، فعال نیست و از آنجا که بیشتر معتادان دچار زخم معده و زخم های مزمن گوارشی هستند، بدون آنکه متوجه درد باشند، بر اثر زخم‌های گوارشی و ریختن اسید معده در حفره شکمی جانشان را از دست می‌دهند.

دکتر ضیایی گفت: زخم‌های مزمن گوارشی معمولا با استرس هایی که به فرد وارد می شود، عمیق‌تر شده و موجب سوراخ شدن و ریختن محتویات معده به حفره شکمی می‌شود که کُشندگی بسیار بالایی دارد.

کد خبرنگار: ۱۴
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 7 + 7 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید