برخی اخبار حاکی از آن است که یارانه نقدی عید فطر قرار است برای مردم واریز شود. یارانه جدید به گفته برخی از نمایندگان به صورت کالا پرداخت خواهد شد.

خبر مهم درباره زمان واریز یارانه عید فطر ۱۴۰۱ / مبلغ این یارانه ۳۰۰ هزار تومان است؟

به گزارش سلام نو به نقل از شمانیوز: دولت در سال جدید با حذف ارز ترجیحی پیشنهاداتی برای یارانه جدید دارد. به تازگی پرداخت یارانه گوشت به عنوان یارانه جدید توسط دولتمردان مطرح شده است.این یارانه جدید بر اساس گمانه زنی ها به ۳۰۰ هزار تومان می رسد. یارانه جدید به گفته برخی از نمایندگان به صورت کالا پرداخت خواهد شد.

برخی اخبار تایید نشده از احتمال پرداخت چهارمین یارانه نقدی مناسبتی برای عید فطر خبر می‌دهند. در مقابل نهادهای دست اندرکار در پرداخت یارانه‌های نقدی چنین احتمالی را تکذیب می‌کنند.

برخی از رسانه‌ها در گزارش‌هایی مدعی شدند که قرار است به مناسبت عید فطر ۱۴۰۱ یارانه جدیدی با عنوان یارانه عید فطر پرداخت شود. علت تردید در اصالت و صحت این خبر توضیحات نامفهومی است که به دریافت‌کنندگان این یارانه جدید مربوط می‌شود. زمان واریز یارانه معیشتی اردیبهشت ۱۴۰۱ اعلام شدبراساس این روایت نامعتبر، یارانه عید فطر به سرپرستان خانواده‌های فاقد درآمد، صاحبان مشاغل آزاد، افراد فاقد درآمد ثابت و آسیب دیدگان محدودیت‌های کرونایی تعلق می‌گیرد. اما هم سازمان‌های پرداخت‌کننده یارانه واریز یارانه عید فطر را تکذیب می‌کنند هم اینکه بعد از اتمام تعطیلات نوروز تاکنون هیچ محدودیت کرونایی در چهار گوشه کشور اعمال نمی‌شود، در عین حال صاحبان مشاغل آزاد به فعالیت خود مشغولند.

از همه مهم‌تر اینکه سازمان هدفمندی یارانه‌ها در هفته‌های گذشته به مناسبت ماه رمضان ۱۵۰ هزار تومان یارانه به افراد فاقد درآمد ثابت پرداخت کرد. عمده این افراد تحت پوشش سازمان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی قرار دارند.

در همین رابطه پیگیری‌ها از سازمان هدفمندی یارانه‌ها و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان داد که فعلا هیچ برنامه‌ای برای پرداخت یارانه عید فطر وجود ندارد.

به صورت مشخص تا این لحظه روابط عمومی هر دو سازمان متولی شناسایی مشمولان مستحق و پرداخت یارانه نقدی، اعلام کردند که هیچ برنامه‌ای برای پرداخت یارانه نقدی وجود ندارد.

رییس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این که پس از تصمیم دولت برای گرانی آرد صنف و صنعت، برخی آن را مقدمه‌ای برای حذف ارز ترجیحی قلمداد کردند، گفت: برای نانوایی‌هایی که نان مردم را تهیه می‌کنند، هیچ تغییری در قیمت آرد داده نشده و کمافی السابق قیمت آرد نانوایی‌ها ثابت است.

پس از تصمیم دولت به افزایش قیمت آرد صنف و صنعت، برخی این گمانه را مطرح کردند که این تصمیم، مقدمه‌ای برای حذف ارز ترجیحی یا ۴۲۰۰ تومانی است؛ اما مسعود میرکاظمی، رییس سازمان برنامه و بودجه گفت که جهت‌گیری این تصمیم ربطی به قیمت نان ندارد و آرد نانوایی‌ها همچنان به قیمت سابق عرضه می‌شود. او در عین حال گفت که دولت برنامه دارد با انجام اصلاحات قیمتی، یارانه‌ها را مستقیماً به دست مردم برساند، به جای اینکه مانند شیوه فعلی، به دست واسطه‌ها و دلالان برسد.

میرکاظمی در پاسخ به این که پس از تصمیم دولت برای گرانی آرد صنف و صنعت، برخی آن را مقدمه‌ای برای حذف ارز ترجیحی قلمداد کردند، گفت: برای نانوایی‌هایی که نان مردم را تهیه می‌کنند، هیچ تغییری در قیمت آرد داده نشده است و کمافی السابق قیمت آرد نانوایی‌ها ثابت است. این افزایش اخیر قیمت برای بخش صنف و صنعت بوده که هیچ قیمت‌گذاری‌ای روی کالاهای آن نمی‌شده است.

وی درباره فرجام ارز ۴۲۰۰ در سال‌جاری هم گفت: طبق قانون بودجه، اگر بخواهیم طبق سال گذشته حرکت کنیم، باید حدود ۲۰ میلیارد دلار برای تأمین نهاده، کالاهای اساسی و دارو ارز داشته باشیم. در بودجه امسال ۲۵۰ هزار میلیارد تومان منابع ریالی برای این امر درنظر گرفته شده که معادل نیمی از منابع دلاری سال گذشته، یعنی حدود ۱۰ میلیارد دلار است. بنابراین، شما نمی‌توانید با منابع ۱۰میلیارد دلاری، تعهد ۲۰ میلیارد دلاری را انجام دهید پس قاعدتاً باید سیاستی را در پیش گرفت که اولاً با این ارز ۱۰ میلیارد دلار بتوانید مدیریت کنید و در ثانی، آن چیزی که بیشترین نفع را به مردم می‌رساند و عادلانه است را اجرا کنید. این همان واقعیتی است که در برنامه دولت وجود دارد و مطالعات آن نیز در حال انجام است تا حتماً در زمانی که لازم شد اجرایی شود، به مردم اطلاع‌رسانی صورت گیرد. فعلاً برای تغییر در نوع بازپرداخت یارانه‌ها هیچ تصمیمی گرفته نشده است.

میرکاظمی درباره طرح توزیع نان با کارت بانکی مخصوص در استان زنجان هم بیان کرد: این تنها یک نمونه است و هدف از آن هم این است که یارانه مستقیماً به مردم و مصرف کننده پرداخت شود و دیگر دست دلالان و واسطه‌ها نرود چون همه مردم می‌دانند که اثربخشی شیوه فعلی این یارانه‌ها چگونه است. بویژه اینکه وقتی یارانه‌ای چندین سال به این صورت تخصیص می‌یابد، فساد آن هم سیستمی می‌شود. بهترین راه این است که اثربخشی یارانه‌ها را خود مردم به‌صورت مستقیم ببینند و یارانه به‌صورت سر راست به خود مردم پرداخت شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: از سوی دیگر، این مسأله باعث خواهد شد تا ظرفیت‌های دیگر کشور هم فعال شده و فضایی برای اشتغال ایجاد شود، زیرا ما اکنون فضای زیادی برای صادرات آرد داریم و کشورهای همسایه ما هم نیاز زیادی به آرد دارند که ما در این مورد مازاد ظرفیت داریم؛ یا درباره گندم، همسایگان شمالی ما گندم دارند که می‌توانیم آن گندم‌ها را در داخل به آرد تبدیل کرده و به همه کشورهای منطقه صادر کنیم، اما چون اکنون این فرایند یارانه‌ای است، قاچاق می‌شود و کشور نمی‌تواند از این ظرفیت استفاده کند.

وی تاکید کرد: اگر این اصلاحات قیمتی صورت بگیرد و پرداخت یارانه، نه حذف یارانه، بلکه پرداخت یارانه مستقیم به خود مردم انجام شود، بسیاری از این ظرفیت‌ها برای کشور فعال خواهد شد.

میرکاظمی گفت: ما یارانه‌ها را حذف نمی‌کنیم، بلکه آن را به‌صورت بهینه بازتوزیع می‌کنیم یا به عبارت بهتر، آنها را اثربخش می‌کنیم، یعنی از حالتی که طی آن یارانه‌ها به شبکه‌های غیراثربخش می‌رود و به دست مردم نمی‌رسد، این فرایند را اصلاح می‌کنیم تا یارانه‌ها را مستقیماً به دست مردم برسانیم. اما همین‌جا بار دیگر تأکید کنم که درباره نان، تا امروز هیچ تغییری در قیمت آرد نانوایی‌ها صورت نگرفته است.

کد خبرنگار: ۱۳
۹۵دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 75
 • IR ۱۹:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۹
  43 4
  اوضاع طوری شده که دولت به مردم فطریه میده
 • گمنام IR ۲۰:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۹
  27 5
  چرا تمام مناسبتا دادن یارانه رو ولی عید فطر نمیدن چه فرقی داره
 • ابراهیم IR ۲۰:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۹
  16 0
  به کی میدن 5 درصد مردم میدن، بقیه مردم وضعشون خیلی خوبه؟
 • منصور تقسیمی IR ۲۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۹
  11 11
  یارانه عیدفطر به باز نشستگان بدهید چرا نمی دهین مگر باز نشسته ثروتمند است اعتراض داریم
 • فاطمه IR ۲۳:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۹
  16 6
  ما که یارانه ی ندیدیم نه عیدی رو دادن نه یارانه برای ماه رمضان شوهرم کارگر ساده بیمه هم نیست ولی اشناهامون که وضع مالیشون خوب بود این یارانه هارو گرفتن
 • محمدمهدی IR ۲۳:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۹
  23 4
  سلام آقای رئیس جمهور عزیز اگه عیدی میدهید به همه بدهید که دل همه خوش بشه حداقل بتونن یک کیلو شیرینی برایه بچها شون بخرن درروز عید ممنون
 • IR ۲۳:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۹
  12 5
  بازنشسته حقوق داره
 • IR ۲۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۹
  17 3
  نوشته یارانه گوشت قراره بدن اگه اینجوریه بااین اوضاع گرانی بایدیارانه تخم مرغ گوجه پیازسیب زمینی هم بدن
 • IR ۲۳:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۹
  13 3
  ما اقشارضعیف جامعه که فاقدکارودرآمدثابت وفاقدبیمه هستیم فکری بحالمان بیندیشید شماخودتون جای مابودیدچیکارمیکردید؟
 • ناشناس IR ۰۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  14 3
  چرا اونی که سرمایه میلیاردی داره دیدم که میگم براش زدید ولی ما که هیچی نداریم جزو مردم ای کشور نیستیم
 • فاطمه IR ۰۱:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  11 1
  سلام ازتون می‌خوام یارانه عید فطر به همه بدید،که شب عیدی مردم خوشحال باشن
 • حسین IR ۰۲:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  10 1
  خواهشن اگه کاری برا طبفه ضعیف جامعه میخواهن بکنن نقدی پرداخت کنن تا بتوانند اجاره خانه عقب افنادشونا پرداخت کنند
 • حسین IR ۰۲:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  15 0
  خواهشن اگه کاری برا طبفه ضعیف جامعه میخواهن بکنن نقدی پرداخت کنن تا بتوانند اجاره خانه عقب افنادشونا پرداخت کنند
 • حسین IR ۰۲:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  13 0
  خواهشن اگه کاری برا طبفه ضعیف جامعه میخواهن بکنن نقدی پرداخت کنن تا بتوانند اجاره خانه عقب افنادشونا پرداخت کنند
 • محمد IR ۰۵:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  7 8
  خدا خیرتان بده که به فکر ما کم درامدها هستین
 • نازگلی IR ۱۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  0 3
  ممنون که به فکر ما کم درآمد ها هستین
 • رقی IR ۰۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  0 5
  خدا حفظت کنه رییس جمهورعزیز❤👌🏾
 • مرمر IR ۰۲:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  1 0
  آقای رئیس جمهور سلام تورو خدا به فکر این گرونی ها باشید به مردم کمک کنید خیلی گرفتارند
 • فاطمه IR ۰۸:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  2 1
  سلام خدا عمرتون بده آقای رییسی تا الان هر حرفی که زدین عمل کردین به امید روزی که همه هموطنانم خوشحال سربلند باشن پیش خانواده دوستان همیشه نباید از یارانه پول نوشت دوستان منم مثل شماکارگرمستاجرم با مشکلات فراوان گفتم که نگی به این یارانه دادن پولداره تشکرمیکنم از رییس جمهور عزیز خدا پشت پناهتون باشه
 • ناشناس IR ۰۹:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  1 0
  لطفا یارانه عید فطرم هم بدید

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 5 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  لینک‌های مفید

  آخرین اخبار