سازمان مرکزی تعاون روستایی بنا بر اعلام مشاور عالی مدیرعامل آن، هرکیلو سیب را۱۴۵۰۰ تومان وهرکیلو پرتقال را ۱۳۹۰۰ تومان از برخی سردخانه داران خریداری کرده است.

پشت پرده گرانی میوه و برنج چیست؟

به گزارش سلام نو، اطلاعات نوشت: چندی پیش که ماجرای اظهارنظر نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس به نقل از ایسنا درباره بهای خرید برنج خارجی توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران و مقایسه آن با بهای فروش پیش آمد، ضرورت دراتاق شیشه ای قرارگرفتن این شرکت ومشخص شدن حساب وکتاب های آن به نفع مردم که صاحب اصلی بیت المال هستند مطرح شد که البته این مطالبه تاکنون پاسخ روشن وقانع کننده ای دریافت نکرده است.

اما هنوز این ماجرا فروکش نکرده، اکنون ماجرای قیمت خرید میوه توسط سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران که آن هم متعلق به وزارت جهادکشاورزی است ،مطرح است.بنا بر گزارش خبرگزاری صدا و سیما ماجرا از این قرار است که ظاهرا این سازمان میوه هایی را که بابت ذخیره سازی شب عید در آبان ماه ۱۴۰۰ خریداری کرده بسیار گرانتر از قیمت بازاردرهمان زمان خریده ودر نتیجه بیم آن می رود که مانند سال گذشته، این میوه ها بی مشتری مانده ، بپوسد ودورریخته شود.

براساس اعلام رسانه ها، درحالی که سازمان مرکزی تعاون روستایی بنا بر اعلام مشاور عالی مدیرعامل آن،هرکیلو سیب را۱۴۵۰۰تومان وهرکیلو پرتقال را ۱۳۹۰۰ تومان از برخی سردخانه داران خریداری کرده اما قیمت این میوه ها در آبان ماه ،نصف این قیمت بوده واگر این مابه التفاوت را در۵۰ هزار تن حجم خریداری شده ضرب کنیم،عدد بسیار بزرگی به دست می آید که هیچ توضیح شفافی برای آن وجود ندارد.

این ماجرا تا حدی پیش رفته که مجلس ودستگاه های نظارتی هم به آن ورود کرده اند و باید دید نتیجه چه می شود.اما اصل وریشه تمام این ماجرا ها از برنج گرفته تا میوه در ناشفاف بودن سیستم خرید دولتی، بازرگانی دولتی، نحوه انتخاب، کارکرد وهویت مباشرین، مکانیسم قیمت گذاری وانتخاب جنس وخریدار، روابط شکل گرفته در پشت پرده این گونه خرید های ناشفاف وامثال آن است. تا این سیستم دراتاق شیشه ای قرار نگیرد وشفاف نباشد،همین شرایط هست وخواهد بود؛ امید که روز اصلاح این صندوقخانه تاریک فرابرسد.

کد خبرنگار: ۱۴
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید

  *** ***