صدا و سیما از درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی که ۵۰ میلیارد تومان برآورد شده، نه سهم خزانه دولت را داده، نه وزارت ورزش.

درآمد میلیاردی صداوسیما از تبلیغات جنجالی شد/ درآمد صدا و سیما از تبلیغات پخش فوتبال چقدر است؟

به گزارش سلام نو به نقل از تجارت‌نیوز، گزارش تفریغ بودجه از تخلف صداوسیما رونمایی کرد. تخلفی که می‌گوید صداوسیما موظف بوده بخشی از درآمد ناشی از تبلیغات پخش فوتبال را به حساب خزانه واریز کند. اما مبلغ این واریزی در سال ۹۹، صفر بوده است.

آن هم در حالی که هم صداوسیما سالانه از دولت بودجه می‌گیرد و هم امسال ۱۵۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برداشت کرده تا کیفیت برنامه‌های تولیدی خود را افزایش دهد.

اما نکته جالب این است که این سازمان هم بودجه سالانه را دریافت کرده، هم سهم دولت از تبلیغات را نداده و هم سهم وزارت ورزش و جوانان را!

بودجه ۲٫۶ هزار میلیاردی صداوسیما

بودجه صداوسیما هر ساله خبرساز می‌شود. سال ۹۹ این سازمان ۱٫۷ هزار میلیارد تومان از دولت بودجه گرفت. بودجه امسال صدا و سیما با افزایشی قابل توجه در سال ۱۴۰۰ به ۲٫۶ هزار میلیارد تومان رسید.

همان زمان هم افزایش عجیب بودجه این سازمان خبرساز شد. به خصوص که بودجه این سازمان سه برابر دانشگاه تهران بود و معادل بودجه چند استان کشور.

اما کمی بعد مشخص شد این سازمان به همین بودجه بسنده نکرده و ۱۵۰ میلیون یورو هم از صندوق توسعه ملی به صدا و سیما اختصاص یافته است.

دلیل اصلی انتقادات این بود که صدا و سیما، یک سازمان درآمدمحور است و از محل تبلیغات درآمد نجومی دارد. البته بر اساس قانون بودجه، این سازمان مدتی است که مکلف شده بخشی از درآمد ناشی از تبلیغات -تبلیغات مربوط به پخش مسابقات ورزشی- را به خزانه دولت واریز کند.

اما درآمد سازمان صدا و سیما از محل تبلیغات زمان پخش فوتبال چقدر است؟

رقم دقیق و مشخصی در این مورد عنوان نشده است. اما برخی از رسانه‌ها می‌گویند زمان برگزاری مسابقات جام جهانی هر یک ثانیه تبلیغ در صدا و سیما، ۳۸ میلیون تومان است. برخی دیگر از رسانه‌ها هم از درآمد ثانیه‌ای ۲۵ میلیون تومان خبر داده بودند.

درآمد ۲۰ هزار میلیاردی از تبلیغات؟

روزنامه فرهیختگان چندی پیش در گزارشی بررسی کرده بود که درآمد صدا و سیما از پخش تبلیغات در زمان بازی دو تیم استقلال و پرسپولیس چقدر است. بر اساس محاسبات این روزنامه، حداقل درآمد این سازمان از بازی‌های این دو تیم، چهار هزار میلیارد تومان و حداکثر درآمد حدود ۲۰  هزار میلیارد تومان است.

این فقط درآمد حاصل از بازی‌های دو تیم پرطرفدار فوتبال بود و درآمد بازی‌های ملی مانند بازی ایران و کره جنوبی و یا دیگر کشورها و تیم‌های داخلی لحاظ نشده بود.

این گزارش نشان می‌دهد درآمد این سازمان از محل این مسابقات دو تا ۱۰ برابر بودجه سالانه این سازمان است. درآمدی که بخشی از آن باید به حساب خزانه برود و بخشی به وزارت ورزش داده شود. البته وزارت ورزش هم باید بخشی از درآمد خود را به خزانه واریز کند.

اما این سازمان نه تنها مبلغی برای خزانه واریز نکرده بلکه سهم وزارت ورزش را نیز نداده است. اواخر بهمن ۹۹ وزیر ورزش گفته بود: «تاکنون حتی یک ریال هم از سوی سازمان صداوسیما به این حساب واریز نشده است.»

این ماجرا ادامه داشت و در سال ۱۴۰۰ هم خبری از پرداخت سهم وزارت ورزش توسط صدا و سیما نشد. ژاله فرامرزیان، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان نیز به ایسنا گفته بود: «سازمان صداوسیما از ابتدای سال ۹۹ تا ابتدای مهر ۱۴۰۰، درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی نکرده و اینگونه سهم ۳۰ درصدی وزارت ورزش و جوانان از محل مربوطه پرداخت نشده است.»

بودجه در کنار برداشت از صندوق توسعه ملی

این در حالی است که بودجه صدا و سیما در سال ۹۹، رقمی معادل ۱۹۱۵ میلیارد تومان بود. اما بودجه تنها منبع مالی صدا و سیما نبوده بلکه این سازمان از صندوق توسعه ملی نیز برداشته است.

جالب است بدانید این سازمان از صندوق توسعه ملی نیز ۱۵۰ میلیون یورو برای توسعه کیفیت تولیدی‌های خود برداشت کرده. این در حالی است که به نظر می‌رسد محتوای برنامه‌های تولیدی صدا وسیما نظر برخی از مردم را جلب نکرده است.

نتایج نظرسنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در ایران نشان می‌دهد یک چهارم مردم ایران تلوزیون نمی‌بینند.

به استناد بند «پ» ماده ۹۲ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه، وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و باید درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به خزانه داری کل کشور واریز کنند.

گفتنی است در لایحه بودجه ۱۴۰۰ درآمد حاصل از تبلیعات۱۵۰ میلیارد تومان برآورد شده و سهم صدا و سیما همچنان ۷۰ درصد است.

با همه اینها و پرداخت نکردن هیچ کدام سهم‌ها توسط این سازمان، بودجه‌ای معادل دو هزار و ۶۱۹ میلیارد تومان برای سال ۱۴۰۰ گرفت.

۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 2 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  لینک‌های مفید

  آخرین اخبار