قیمت انواع گوشت قرمز با تغییرات کمی همراه شد. قیمت گوشت بدون چربی در بازار ۱۸۵هزار تومان و فیله به ۲۰۰هزار تومان نیز می‌رسد.

آخرین قیمت گوشت قرمز در بازار/ جگر گوسفندی ۱۶۵ هزار تومان

به گزارش سلام نو به نقل از تجارت‌نیوز، قیمت انواع گوشت قرمز در بیست و هشتم شهریور ۱۴۰۰ به شرح زیر است.

قیمت‌ها به تومان است 

راسته با استخوان گوسفندی

۱۴۷,۰۰۰
ران کامل ممتاز گوسفندی

۱۷۰,۰۰۰
کف دست گوسفندی با ماهیچه

۱۶۴,۰۰۰
ران پاک کرده گوساله

۱۶۹,۰۰۰
سر دست پاک کرده گوساله

۱۶۴,۰۰۰
گردن گوسفندی

۱۳۳,۰۰۰
قلوگاه گوساله

۱۴۶,۰۰۰
گردن گوساله

۱۲۶,۰۰۰
قلم گوساله

۱۵,۰۰۰
دمبالیچه گوسفندی

۸۷,۰۰۰
سردست گوسفندی

۱۲۷,۰۰۰
ماهیچه گوساله

۱۶۳۲.۰۰۰

دمبالیچه گوسفندی

۹۰,۰۰۰
نیم شقه سردست گوسفند

۱۲۸.۰۰۰

شقه لاشه گوسفندی

۱۲۹,۰۰۰
نیم شقه ران گوسفندی

۱۳۹,۰۰۰

ناتوانی دامداران در نگهداری دام

در همین رابطه، این روزها تقاضای کشتار و خرید گوشت دام مولد سبک و سنگین ماده به‌دلیل قیمت پایین‌تر افزایش یافته است؛ همزمان ناتوانی دامداران در نگهداری این نوع دام نیز زمینه افزایش عرضه دام ماده را فراهم کرده است.

منصور پوریان، رئیس شورای تامین‌کنندگان دام کشور در این مورد گفت: در شرایط عادی نیاز سالانه کشور به گوشت قرمز یک میلیون تن است که از این میزان ۸۸۰هزار تن در داخل کشور تولید می‌شود. ۵۵درصد این رقم به گوشت دام سنگین (گاو و گوساله) و ۴۵درصد به گوشت دام سبک گوسفند نر و ماده اختصاص دارد.

وی افزود: اکنون در شرایط ویژه تامین دام و گوشت قرمز هستیم و عرضه، به‌دلیل وجود دام زیاد، نسبت به تقاضا، بالاست. دلیل این شرایط نیز رشد تولید و کاهش تقاضا، ناشی از شیوع بیماری کرونا و تعطیلی مراکز پرمصرف، مانند رستوران‌ها و تالارهای پذیرایی بوده است. این مراکز معمولا ۵۰تا ۵۵درصد مصرف گوشت قرمز را دارند.

این مقام صنفی گفت: متوسط قیمت کنونی هر کیلوگرم بره نر کشتاری زنده با وزن متوسط ۵۵هزار تومان و بره ضعیف کشتاری ۵۳هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم بره ماده کمتر از ۵۰هزار تومان است. همچنین متوسط قیمت هر کیلوگرم گوساله نر کشتاری با وزن متوسط ۵۴هزار تومان است و گوساله و گاو ماده کمتر از ۵۰هزار تومان است.

پوریان توضیح داد: قیمت گوشت قرمز تابع مولفه‌های مختلفی است و نباید نگاه بازاری را به تولید دام تعمیم دهیم؛ وقتی قصاب لاشه را با چربی زیاد خریداری می‌کند بخشی از هزینه ناشی از درصد وزن چربی به قیمت فروش گوشت منتقل می‌شود. با وجود این قیمت دام زنده و فروش گوشت قرمز سبک و سنگین در بازار، فاصله غیرقابل توجیهی دارد.

گوشت ۲۰۰هزار تومانی در بازار

وی افزود: از ۸‌ماه پیش عرضه گوشت نسبت به تقاضا تا ۳ برابر افزایش یافته است، اما قیمت‌ها روال عادی خود را طی می‌کنند. هزینه تولید یک کیلوگرم گوشت قرمز سبک و سنگین برای دامدار ۷۵هزار تومان با احتساب گرانی‌های اخیر نهاده‌های تولید است، اما دامدار، دام زنده را به نرخ ۵۵هزار تومان و با زیان عرضه می‌کند

این مقام صنفی گفت: قیمت گوشت بدون چربی در بازار ۱۸۵هزار تومان و فیله به ۲۰۰هزار تومان نیز می‌رسد. علاوه بر آن هزینه‌های تفکیک قطعات، چربی‌گیری و سود خرده فروشی به این قیمت‌ها تحمیل می‌شود. افزایش شکاف بین قیمت تمام‌شده و قیمت خرده فروشی، زمینه عرضه چندنرخی گوشت دام سبک و سنگین را فراهم کرده است 

جگر گوسفندی ۱۶۵ هزار تومان

در این میان، قیمت برخی آلایش‌های گوشتی گوسفندی در میادین کاهش یافت. نرخنامه جدید سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران نشان می‌دهد در جدول قیمت آلایش‌های گوشتی، بیشتر اقلام بدون تغییر باقی مانده‌اند و نرخ آنها در مقایسه با خرداد افزایش یا کاهش نداشته، اما برخی از اقلام با تغییری جزئی، ارزان‌تر شده‌اند.

دل و قلوه گوسفندی و جگر سیاه گوسفندی، اقلامی هستند که در ۳‌ماه گذشته ۱۱هزار تومان افت قیمت داشته‌اند اما با وجود این کاهش، هنوز قیمت بسار بالایی دارند.

قیمت هر دست از این آلایش‌ها چه شرکتی و چه به‌صورت بسته‌بندی در محل، در نرخنامه میادین از ۱۷۶هزار تومان به ۱۶۵هزار تومان رسیده است که با اینکه در مقایسه با قیمت نزدیک به ۲۰۰هزار تومانی مغازه‌های سطح شهر، مناسب‌تر است اما از توان خرید بخش زیادی از جامعه خارج است.

دل و جگر گوسفندی به‌صورت بسته‌بندی در محل نیز ۱۰هزار تومان نسبت به خرداد ارزان‌تر شده و هم‌اکنون یک دست کامل دل و جگر گوسفندی ۱۰۵هزار تومان در نرخنامه قیمت خورده است.

دیگر آلایش پرطرفدار گوسفندی یعنی کله‌پاچه هم جزو اقلامی است که قیمت بسیار بالایی دارد و قیمت یک‌دست کامل آن با وجود افزایش قیمت گوشت در ماه‌های اخیر، فعلا گران‌تر نشده و نیم‌دست کله‌پاچه را در میادین می‌توان ۸۶هزار تومان خریداری کرد.

قیمت نوع درجه یک این محصول در سطح شهر برای هر نیم‌دست ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است. دل و قلوه و جگر سیاه گوساله برخلاف نوع گوسفندی درصدی افزایش قیمت داشته و هر کیلوگرم آنها ۲هزار تومان در نرخنامه گران‌تر شده است. گوشت گوساله از ابتدای سال بیش از ۳۰درصد گران شده است

۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 4 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  لینک‌های مفید

  آخرین اخبار