با توجه به برآوردها قیمت مسکن در شمال تهران تقریبا ۴ تا ۵ برابر یک منطقه خوب و حدود ۱۰ تا ۱۲ برابر یک منطقه معمولی در ترکیه است.

 مسکن در شمال تهران دیگر خریداری ندارد / کوچ دلالان مسکن به ترکیه

قیمت خانه در بالای شهر تهران به قدری بالا رفته که در حال حاضر به حدود ۴ تا ۵ برابر ترکیه رسیده و خریداری در منطقه ۱ تهران وجود ندارد. واسطه‌های ملکی از انتقال تقاضای سفته‌بازی از تهران به استانبول، آنتالیا و ازمیر در ترکیه خبر می‌دهند. ایرانی‌ها در حال حاضر بعد از عراقی‌ها دومین گروه خریداران مسکن در ترکیه هستند.

به گزارش سلام نو به نقل از ایسنا، قیمت خانه در ترکیه به پول ایران از ۵۰۰ میلیون تومان شروع می شود و تا ۳ میلیارد تومان می‌رسد؛ در حالی که برای خرید یک آپارتمان ۵۰ متری در ارزانترین منطقه تهران به طور میانگین باید ۷۲۰ میلیون تومان هزینه کرد. در شمال تهران نرخ‌ها به قول معروف فضایی شده است. میانگین قیمت هر متر خانه در منطقه ۱ تهران بر اساس آخرین آمار ۶۴.۵ میلیون تومان است. یعنی یک آپارتمان ۱۰۰ متری ۶.۴ میلیارد تومان ارزش دارد. تازه این کف قیمتها است و آپارتمانهای نوساز از متری ۱۰۰ میلیون به بالا شروع می‌شود که برای خرید یک واحد ۱۰۰ متری دست کم باید ۱۰ میلیارد تومان پرداخت کرد.

با توجه به برآوردها قیمت مسکن در شمال تهران تقریبا ۴ تا ۵ برابر یک منطقه خوب و حدود ۱۰ تا ۱۲ برابر یک منطقه معمولی در ترکیه است.

کیانی از واسطه‌های خرید و فروش ملک در ترکیه با بیان اینکه کف قیمت مسکن در اطراف استانبول ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار لیر است به ایسنا گفت: با این حساب می‌توان با ۶۸۰ میلیون تومان یک آپارتمان در ترکیه خریداری کرد. البته خانه‌هایی با قیمت حدود ۵۰۰ میلیون تومان هم وجود دارد که طبیعتا از امکانات کمی برخوردار و قدیمی است اما برای خرید یک آپارتمان یک خوابه مناسب با استخر، سونا، زمین بازی و دیگر امکانات باید ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار لیر معادل حدود ۲ تا ۲.۷ میلیارد تومان بپردازید؛ یعنی یک آپارتمان نسبتا لوکس در ترکیه تقریبا یک چهارم شمال تهران قیمت دارد.

طی دو سال گذشته هر روز بر تعداد سفته‌بازانی که شمال تهران را به مقصد ترکیه ترک کرده‌اند اضافه شده است. آقای کلاته از مشاوران املاک شرق تهران می‌گوید: قیمت آپارتمان در ترکیه با محله پیروزی، تهرانپارس و نیروی هوایی در تهران برابر و در مواردی کمتر شده است.

با یکی از مشاوران املاک در غرب تهران نیز صحبت کردیم. آقای اسدی بیان می‌کند: بازار مسکن در تهران کاملا راکد و قیمتها در چند ماه گذشته رو به پایین است. البته برخی مالکان سعی می‌کنند نرخها را به شکل مصنوعی بالا نگه دارند. اما در دو سه ماه اخیر قیمتهای پیشنهادی در غرب تهران حدود ۱۰ درصد کاهش یافته و احتمال افت بیشتر وجود دارد. در این شرایط سرمایه‌گذاری در تهران توجیه ندارد و دلالان کاملا بازار را ترک کرده‌اند. البته خرید زمین و آپارتمان در اطراف تهران تا حدی بیشتر از پایتخت است اما به طور کلی در شهرهای اطراف نیز رکود دیده می‌شود.

در شرایطی که بازار مسکن در ایران راکد شده، به دلیل رکود اقتصادی حاکم بر ترکیه ناشی از کاهش تعداد گردشگران و رشد تقاضا برای دارایی‌های ثابت، قیمت ملک روند صعودی به خود گرفته است. تورم یک ساله مسکن در ترکیه به ۳۲.۴ درصد رسیده که با رشد ۳۴ درصدی سالانه قیمت مسکن در تهران تقریبا برابری می‌کند. این در حالی است که تورم مسکن پایتخت ایران در سال گذشته ۹۴ درصد بود.

از طرف دیگر نرخ تورم بازار مسکن تورم شهر تهران طی شش ماه گذشته حدودا صفر شده اما در ترکیه روند صعودی دارد. از خرداد تا تیر ۱۴۰۰ یعنی فقط در یک ماه میانگین قیمت خانه در ترکیه ۳.۹ درصد افزایش داشته و در آنکارا به ۴.۳ درصد رسیده است. این نرخ برای شهر تهران از تیر تا مرداد امسال ۳.۱ درصد و در شش ماه گذشته ۲.۳ درصد بوده است اما قیمت هر متر خانه در تهران از اسفند سال گذشته تا مرداد امسال در محدوده ۳۰ میلیون تومان قرار دارد.

ایرانی‌ها و عراقی‌ها در ماههای اخیر به بزرگترین گروه خریداران ملک در ترکیه تبدیل شده‌اند و رتبه آنها از اول به دوم معمولا جا به جا می شود. در ماه ژوئن (تیرماه ۱۴۰۰) ۱۳۴ هزار و ۷۳۱ واحد مسکونی در ترکیه به فروش رسیده که عراقی‌ها با ۷۳۳ واحد اصلی‌ترین مشتریان خارجی خانه در ترکیه بودند و ایران با ۶۸۳ واحد در رده بعدی قرار دارد. شهروندان روسیه، افغانستان و آلمان نیز در جایگاههای بعدی قرار گرفتند.

۱۷دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 7
 • IR ۲۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
  7 1
  مسکن عین بسیاری از کشورها، میبایست از طریق بانک‌ها در اختیار مصرف کننده شاغل، با یک سرمایه پیش 5 الی 10 درصد، گذاشته شود و مصرف کننده بتواند بطور نرمال، بین 25 الی 35 سال با حقوق ماهیانه خودش اینرا پرداخت کند! این موضوع برای یک خانواده ایرانی هم انگیزه کار در کشورش، هم ازدواج و هم زندگی ایجاد کرده و حرکت بسیار متعادل کننده ای در زندگی خانوادگی بوجود خواهد آورد.
  • IR ۱۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
   0 0
   سلام حوزه مسکن خرید و فروش اجاره مسکن باید قانونمند و نظم بگیره و کارشناسی بشه واقعا اینقدر می ارزه یا همونطوری ی چیزی میکن اینا خودرو و چیزا دیکم همینطور به مشگلات مردم شهرها کشور رسیدگی شه الان اراک شازند الودگی بیداد می کنه
 • امیر IR ۲۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
  1 1
  خدا کنه سفته بازان و دلالان برای همیشه دست از سر این نیاز ضروری تشکیل خانواده و فرزند اوری بردارند بروند همون ترکیه بهتره ولی فکر نکنم دولت ترکیه اینقدر بی لیاقت باشه که اینها بتوانند مثل ایران جولان بدهند
 • محمد IR ۲۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
  0 0
  کوچ دلالان مسکن به ترکیه خدایا در طول مسیر نیست و نابود بشند گرفتار گرگ درنده شوند یا شکار باز و شاهین و عقاب گردند
 • IR ۲۳:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
  0 0
  هیچ جای دنیا یک اشعال دونی به اسم مسکن اینهمه قیمت ندارد که در این مملکت دارد چی ما مثل آدمیزاد هست که مسکن داشتنمون باشه
 • IR ۰۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
  0 0
  خوددولت وشهرداری باعث گران شدن مسکن است.آپارتمان متر۴م شده متر۳۰م.چقدر ظلم.هیچ کسی دیگر ازدواج نمیکنه وفرزندان بوجود نمیادوایران روبه پیرشدن.مملکت رو به نابودی میره.هیچکی به فکر این مردم نیست فقط شعار میدن میگن مردم ولینعمت ما هستن.اگر رئیسی کاری نکنه معلوم میشه مملکت رو به نابودیه
 • بانو JP ۰۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
  0 0
  مسکن عین بسیاری از کشورها، میبایست از طریق بانک‌ها در اختیار مصرف کننده شاغل، با یک سرمایه پیش 5 الی 10 درصد، گذاشته شود و مصرف کننده بتواند بطور نرمال، بین 25 الی 35 سال با حقوق ماهیانه خودش اینرا پرداخت کند! این موضوع برای یک خانواده ایرانی هم انگیزه کار در کشورش، هم ازدواج و هم زندگی ایجاد کرده و حرکت بسیار متعادل کننده ای در زندگی خانوادگی بوجود خواهد آورد. نظر شما
 • IR ۱۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
  1 1
  به شدت مردم راغب شدن سرمایه گذاری در ترکیه انجام بدن از فامیل و اطرافیان خود من تعداد زیادی در حال خرید ملک هستن.
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
  0 0
  مر دم این همه سرمایه را به جیب ترکیه می ریزند یه دفعه اردوغان تصمیم میگیره که همه را دیپورت کنه مثل ارمنستان که چقدر ملت اپارتمان خریدند وپولها به باد هوا رفت
 • امید IR ۱۳:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
  0 0
  واقعا جای تاسف داره به این راحتی پول از کشور خارج میشه در حالیکه این پول میتوانست در کشور خودمان خرج میشد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 9 + 4 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  لینک‌های مفید

  آخرین اخبار