بررسی آمار منتشرشده از سوی وزارت صمت حاکی از آن است که برنج تایلندی با ۷۹ درصد افزایش قیمت رکورددار گرانی در تیرماه امسال بود.

برنج تایلندی رکورد گرانی را شکست / هر کیلو برنج تایلندی ۷۹ درصد افزایش یافت

به گزارش سلام نو به نقل از همشهری آنلاین، بررسی آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از افزایش قیمت برنج، شکر و گوشت و مرغ در تیر ماه امسال نسبت به تیر ماه سال گذشته است.

در بین اقلام مورد بررسی قیمت هر کیلوگرم برنج تایلندی (غیر از هومالی) از حدود هشت هزار و ۹۰۰ تومان در تیرماه سال قبل با افزایش ۷۹.۳ درصدی به حدود ۱۶ تومان در تیر ماه ۱۴۰۰ رسید و این نوع برنج را رکورددار گرانی در تیر ماه ۱۴۰۰ کرد.

به نظر می رسد، با افزایش قیمت انواع برنج در کشور همانند سایر اقلام اساسی، قدرت خرید بسیاری از خانوارها کاسته شده است و این موضوع را می توان یکی از دلایل افزایش تقاضا برای برنج تایلندی به عنوان یکی از ارزان ترین انواع برنج و در نتیجه گران تر شدن آن نسبت به سایر برنج ها دانست هرچند اگر این وضعیت افزایش قیمت ها ادامه دار شود، به زودی قدرت خانوارها برای خرید این نوع برنج نیز کم خواهد شد.

قیمت دیگر انواع برنج نیز در تیر ماه امسال نسبت به تیر ماه سال گذشته افزایش یافته است به طوری که قیمت هر کیلوگرم برنح طارم اعلا با رشد ۳۹.۴ درصدی از از حدود قیمتی ۲۶ هزارو ۴۰۰ تومان به حدود ۳۶ هزار و ۷۵۰ تومان رسیده است. قیمت برنج داخلی هاشمی درجه یک نیز با افزایش ۳۹ درصدی نسبت به سال قبل مواجه شده است و قیمت هر کیلوگرم آن از حدود ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان به ۳۵ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده است.

قیمت برنج پاکستانی باسماتی نیز در تیر ماه امسال نسبت به تیر ماه سال گذشته، ۲۷.۴ درصد افزایش قیمت داشته است. قیمت هر کیلوگرم از این نوع برنج از حدود ۱۹ هزار و ۴۰۰ تومان به ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده است.

شکر و مرغ رتبه دوم و سوم گرانی در تیر ماه

قیمت هر کیلوگرم شکر سفید در تیر ماه امسال به حدود ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۱.۶ درصد افزایش یافته است. قیمت هر کیلوگرم شکر در تیر ماه سال ۹۹ حدود ۸ هزار و ۳۰۰ تومان بود.

اما قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه نیز از حدود ۱۶ هزار و ۸۰۰ تومان در تیر ماه سال ۹۹ به حدود ۲۶ هزار و ۴۵۰ تومان رسید که افزایش ۵۷.۶ درصدی نشان می دهد.

به این ترتیب رتبه دوم و سوم گرانی ها در تیر ماه امسال به ترتیب متعلق به شکر و مرغ بود.

قیمت گوشت گوساله در ماه مورد گزارش ۴۹.۹ درصد افزایش داشته است و قیمت هر کیلوگرم آن به حدود ۱۱۶ هزار و ۲۰۰ رسید. قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی مخلوط نیز در تیر ماه امسال به ۱۲۷ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.

برنج تایلندی هم از سفره مردم می رود؟ | هر کیلوگرم ۱۶ هزار تومان!


 
کد خبر: 55282178

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 0 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار