براساس جدیدترین گزارش اوپک، قیمت نفت ایران در تیرماه به ۷۱.۶۸ دلار و میزان تولید نفت کشور به روزانه ۲ میلیون و ۴۷۰ هزار بشکه افزایش یافته است.

 نفت ایران گران شد / افزایش تولید نفت کشور به روزانه ۲ میلیون و ۴۷۰ هزار بشکه

به گزارش سلام نو به نقل از فارس، سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک در جدیدترین گزارش خود به نقل از منابع ثانویه اعلام کرد: تولید نفت ایران در ماه ژوئن ۲۰۲۱ برابر با تیر ماه ۱۴۰۰ به ۲ میلیون و ۴۷۰ هزار بشکه در روز رسیده که نسبت به ماه پیش از آن ۳۳ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

تولید نفت ایران در ماه می یعنی خرداد ماه برابر با ۲ میلیون و ۴۳۷ هزار بشکه در روز بوده است.

بر اساس این گزارش، ایران در ماه آوریل برابر با اردیبهشت ۱۴۰۰ روزانه دو میلیون و ۴۱۳ هزار بشکه نفت تولید کرده است که این رقم در ماه پیش از آن یعنی مارس ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) ۲ میلیون و ۳۲۸ هزار بشکه در روز بوده است.

* حفظ جایگاه چهارم در اوپک

ایران در ماه آوریل یا اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ جایگاه چهارمین تولیدکننده نفت اوپک را پس و از کویت پیشی گرفت و از آن زمان تاکنون این جایگاه را حفظ کرده است.

در حال حاضر، کشورهای عربستان با تولید ۸ میلیون و ۹۰۶ هزار بشکه در روز، عراق با تولید ۳ میلیون و ۹۳۸ هزار بشکه در روز و امارات با ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار بشکه در روز، سه کشور بزرگ تولیدکننده نفت اوپک به شمار می روند.

ایران، پیش از تحریم های آمریکا از سال ۲۰۱۸، سومین بزرگ ترین تولیدکننده نفت اوپک پس از عربستان و عراق بود.

* متوسط تولید نفت ایران در سال های قبل

ایران به طور متوسط در سال۲۰۲۰ روزانه یک میلیون و ۹۸۸ هزار بشکه، در سال ۲۰۱۹ روزانه ۲ میلیون و ۳۵۶ هزار بشکه، در سال ۲۰۱۸ روزانه ۳ میلیون و ۵۵۳ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۷ روزانه ۳ میلیون و ۸۱۳ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

ایران سه ماه نخست سال ۲۰۲۱ روزانه ۲ میلیون و ۲۱۴ هزار بشکه نفت تولید داشته است.

میزان تولید نفت ایران در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ روزانه ۲ میلیون و سه بشکه، در سه ماه سوم روزانه یک میلیون و ۹۴۸ هزار، در سه ماهه دوم، روزانه یک میلیون و ۹۴۹ هزار و در سه ماهه نخست، روزانه ۲ میلیون و ۵۹ هزار بشکه نفت برآورد شده است.

* افزایش ۵۸۶ هزار بشکه ای تولید نفت اوپک

بر اساس این گزارش، تولید نفت ۱۳ کشور عضو این سازمان در ماه ژوئن ۲۰۲۱ (تیر ۱۴۰۰) ۲۶ میلیون و ۳۴ هزار بشکه در روز عنوان شده است که افزایش روزانه ۵۸۶ هزار بشکه‌ای نسبت به ماه می را نشان می‌دهد. اوپک در ماه می روزانه ۲۵ میلیون و ۴۴۸ هزار بشکه نفت تولید کرده بود.

* افزایش ۴۲۵ هزار بشکه ای تولید نفت عربستان

عربستان در ماه ژوئن روزانه ۴۲۵ هزار بشکه نفت بیشتر تولید کرده و میزان تولیدش به ۸ میلیون و ۹۰۶ هزار بشکه رسیده است. میزان تولید این کشور در ماه می ۸ میلیون و ۴۸۱ هزار بشکه در روز بود.

*اختصاص بیشترین کاهش تولید به عراق و بیشترین افزایش تولید به عربستان

تمامی کشورهای عضو اوپک در این ماه افزایش تولید داشتند که بیشترین افزایش مربوط به عربستان با ۴۲۵ هزار بشکه بوده است. سه کشور گابن، عراق و نیجریه کاهش تولید داشتند که بیشترین کاهش برای عراق با ۱۰ هزار بشکه در روز ثبت شده است.

ایران، لیبی و نیجریه از توافق کاهش تولید معاف هستند.

*  افزایش ۵ دلاری قیمت نفت ایران

متوسط قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در ماه ژوئن ۲۰۲۱ (تیر ۱۴۰۰) با ۴ دلار و ۹۶ سنت افزایش نسبت به ماه پیش از آن به ۷۱.۶۸ دلار رسید.

نفت ایران در ماه می (خرداد ۱۴۰۰) ۶۶.۷۲ دلار در هر بشکه فروخته شده بود.

سبد نفتی ایران تا این زمان از سال جاری میلادی به طور متوسط ۶۳.۶۳ دلار در هر بشکه فروخته شده است. این درحالی است که متوسط سبد نفتی ایران در مدت مشابه سال گذشته ۳۷.۶۸ دلار در هر بشکه فروخته شده بود.

متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۰ برابر ۴۰.۷۷ دلار در هر بشکه، در سال ۲۰۱۹ برابر با ۶۱.۸۵ دلار در هر بشکه برآورد شده است.

بر اساس این گزارش، این رقم طی سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۷ به ترتیب ۶۷.۹۷ دلار و ۴۹.۶۰ دلار به ازای هر بشکه عنوان شده است.

قیمت نفت ایران در ماه فوریه ۲۰۲۰ (بهمن ۹۸) نزدیک به ۱۰ دلار کاهش یافته بود. فوریه، ماهی بود که بیشتر جهان پس از چین، درگیر شیوع ویروس کووید ۱۹ شده بود.

* کمترین افزایش قیمت برای نفت ونزوئلا

بر اساس گزارش ماهانه اوپک، تمامی انواع نفت کشورهای اوپک در این ماه افزایش قیمت داشتند که بیشترین افزایش به نفت موربان امارات با ۵ دلار و ۵۲ سنت تعلق دارد.

کمترین افزایش قیمت نیز به نفت مِرِی ونزوئلا با ۴ دلار و ۳۹ سنت اختصاص یافته است.

متوسط قیمت سبد نفتی اوپک در ماه ژوئن با ۴ دلار و ۹۸ سنت افزایش نسبت به ماه قبل از آن به  ۷۱.۸۹ دلار در هر بشکه رسیده است. این رقم برای سبد نفتی اوپک در ماه می ۶۶.۹۱ دلار در هر بشکه بوده است.

نفت عربستان نیز با ۵ دلار و ۴ سنت افزایش ۷۲.۷۶ دلار در هر بشکه فروخته شد.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز در این ماه به طور متوسط ۷۲.۹۶ دلار به فروش رفته است که  ۴ دلار و ۴۵ سنت نسبت به ماه پیش از آن افزایش یافته و هر بشکه نفت خام آمریکا با ۶ دلار و ۱۵ سنت افزایش  ۷۱.۳۸ دلار معامله شده است.

۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 3 + 0 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  لینک‌های مفید

  آخرین اخبار