سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان در نشست امروز شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره نظارت بر برنامه صلح آمیز هسته ای ایران بیانیه ای صادر کردند.

بیانیه تروئیکای اروپایی درباره نظارت بر برنامه صلح آمیز هسته ای ایران

به گزارش سلام نو به نقل از مهر، تروئیکای اروپایی طرف توافق هسته‌ای با ایران امروز چهارشنبه در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بیانیه‌ای را درباره فرایند راستی آزمایی و نظارت بر برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران صادر کردند.

روئیکای اروپایی طرف توافق هسته‌ای با ایران بدون اشاره به نقض تعهدات برجامی آمریکا در سال ۲۰۱۸ همراه با انفعال اروپا در قبال تعهداتش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل در این بیانیه ادعا کردند: ما به عنوان سه کشور اروپایی به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پایبندیم! این توافق چنانچه به صورت کامل اجرا شود، در راستای منافع امنیتی جمعی همه ما است.

انگلیس، فرانسه و آلمان در این بیانیه اعلام کردند: ما بر پشتیبانی کامل خود از مذاکرات جاریِ طرف‌های برجام و آمریکا در وین در خصوص تسهیل بازگشت واشنگتن به توافق هسته‌ای و پایبندی کامل ایران به تعهدات این کشور و بازگرداندن مزایای برجام برای همه است، تاکید می‌کنیم.

در بیانیه کشورهای اروپایی مذکور با طرح ادعایی عجیب آمده است: عمیقاً از ادامه عدول ایران از تعهدات هسته‌ای خود از جمله اقدامات انجام‌شده توسط این کشور از ژانویه ۲۰۲۱ نگرانیم!

بیانیه مذکور بی اشار به علت اقدام ایران مطابق با ماده ۳۶ برجام که به دلیل تداوم بدعهدی های واشنگتن و بروکسل در قبال تعهداتشان ذیل این توافق بود، در ادامه مدعی شد: این گام ها نشان دهنده خطر اشاعه هسته ای بوده، تبعات جبران ناپذیری برای توانمندی های هسته ای ایران داشته و مزایای عدم اشاعه در برجام را تضعیف می کند. این موضوع از آن جهت تأسف‌آور است که برخی از این اقدامات زمانی انجام شده اند که همه طرف‌ های برجام و ایالات متحده درگیر رایزنی‌های اساسی با هدف یافتن راه حلی دیپلماتیک جهت احیای برجام هستند!

در ادامه این بیانیه آمده است: ایران همچنین ذخیره سازی اورانیوم کم‌غنی شده خود را ادامه داده و توانایی غنی سازی اش را گسترش داده است.

بیانیه تروئیکای اروپایی بدون اینکه به تعهدات بروکسل و یا آمریکا ذیل برجام اشاره ای کند، در ادامه می افزاید: ما از ایران می‌خواهیم ضمن توفف تمامی اقدامات مغایر با برجام و به عقب برگرداندن آنها فرصت دیپلماتیک گفتگوهای وین را مغتنم شمرده و به پایبندی کامل تعهداتش در برجام بازگردد.

۳ کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمانهمچنین مدعی شده اند در حال انجام تلاش‌ هایی فشرده با آمریکا برای احیای کامل توافق هسته‌ای برجام هستند!

کد خبر: 55259841

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 0 =

  تا انتخابات

  آخرین اخبار

  پربازدید

  پربحث