دیشب اعلان شد که داریوش فروهر و همسرش [پروانه فروهر]، در خانه توسط افراد ناشناس به ضرب چاقو کشته شده‌اند.

روایت آیت‌الله هاشمی از قتل‌های زنجیره‌ای

آیت‌الله هاشمی در تاریخ دوشنبه ۲ آذر ۱۳۷۷ می‌نویسد: دیشب اعلان شد که داریوش فروهر و همسرش [پروانه فروهر]، در خانه توسط افراد ناشناس به ضرب چاقو کشته شده‌اند. امروز همه رسانه‌های داخلی و خارجی، خبر را مورد  توجه قرار داده‌اند و تاکنون عوامل قتل شناخته نشده‌اند.  آقای [قربانعلی] دُرّی نجف‌آبادی، [وزیر اطلاعات]، تلفنی گفت، هنوز سرنخی به دست نیامده است.

به گزارش سلام نو به نقل از شرق، هاشمی در ادامه خاطراتش در همین روز درباره نتیجه بررسی قتل‌های زنجیره‌ای در گفت‌وگو با دری‌نجف‌آبادی، پورمحمدی و احمد شفیعی می‌نویسد: «شب آقایان [قربانعلی] دری[نجف‌آبادی]،[مصطفی] پورمحمدی و [احمد] شفیعی، از وزارت اطلاعات آمدند. از نتیجه بررسی قتل‌های اخیر که اتهام متوجه وزارت اطلاعات شده و احتمال خودسری بعضی از افراد تند، اظهار نگرانی ‌کردند و برای حفظ حیثیت نظام و وزارت چاره‌جویی نمودند و برای مجازات مرتکبین، در صورت اثبات، اظهار آمادگی کردند. درباره انتخابات شوراها و حکم آقای کرباسچی و محکومیت آقای اسدالله بیات هم صحبت شد. گفتند آقای خاتمی [رئیس‌جمهور]، خیلی کلافه است و در جلسات، ناراحتی خودش را ابراز می‌کند. در ترکیه باز هم تشکیل دولت میسر نشد و بولنت اجویت [از حزب جمهوریت خلق] هم کنار رفت؛ مشکل خلأ دولت، مزمن شده است».

خاطرات هاشمی در ششم دی باز هم به منشأ این اتهام ثابت‌نشده از سوی برخی نیروها به دولت خاتمی که چپ‌ها (اصلاح‌طلبان) در قتل‌های زنجیره‌ای نقش داشتند، می‌پردازد: «آقای [قربانعلی] دری‌نجف‌آبادی [وزیر اطلاعات] آمد. گفت مقرر شده از ۲۳ رمضان، حصر آیت‌الله منتظری محدودیت کمتری داشته باشد و علما و فامیل و... بتوانند به ملاقات بروند.

گزارشی از پیشرفت تحقیق در مورد قتل‌های اخیر داد و از فتنه احتمالی گفت که چپ‌ها به دنبال آن هستند. تعدادی از پرسنل [وزارت] اطلاعات، من‌جمله آقای [مصطفی] موسوی [کاظمی]، مدیرکل امنیت، اعتراف ‌کرده‌اند که آنها عامل قتل‌ها هستند و این گروه که می‌گویند از جناح چپ و طرفداران آقای [سیدمحمد] خاتمی بوده‌اند، اخیرا برای انقلاب، به‌خاطر تحرکات موذیانه ضدانقلاب، احساس‌ خطر کرده‌اند و از دولت آقای خاتمی مأیوس شده‌اند. بعد از آنکه آقای دری، اعتراف آنها را به آقای خاتمی، [رئیس‌جمهور] گفته است، آقای خاتمی خواستار مجازات آنها شده. گفته‌اند، قبلا با آقای دری در میان گذاشته بودند و احساس‌ کرده‌اند که آقای دری، موافق و حتی با تنبیه افرادی مثل آقای نوری و [محسن] آرمین و... موافق است، ولی آقای دری به‌طور اکید، اطلاع و موافقت خود را تکذیب می‌کند و معتقد است برای پیداکردن شریک نیرومند برای جرم خود چنین گفته‌اند».

‌ملاقات با خاتمی درباره قتل‌ها


روایت در ۱۰ دی به آنجا می‌رسد که هاشمی و خاتمی درباره روند بررسی ابعاد قتل‌ها با هم ملاقات می‌کنند: «شب بچه‌ها افطار جمع بودند. یاسر، یک برگ قدیمی کارت دعوت مراسم ازدواج من و عفت را پیدا کرده و نشان می‌دهد. هنگام افطار، محسن خبر داد که آقای خاتمی کار فوری دارند. ساعت هشت شب، برای ملاقات تعیین شد؛ با نیم‌ساعت تأخیر آمدند. جریان ملاقات با رهبری و آقای دری [وزیر اطلاعات] و دیگران را درباره مسئله قتل‌های اخیر گفت و درباره نحوه عمل و برخورد مشورت کرد. گفت، آقای [مصطفی] موسوی، [‌کاظمی]، مدیرکل معاونت امنیت و تعدادی دیگر، به ارتکاب قتل‌ها به‌خاطر دفاع از اسلام و جلوگیری از خطرها، اعتراف و ادعا کرده‌اند که آقای دری هم در جریان بوده، ولی آقای دری تکذیب می‌کند. می‌گویند آقای موسوی از همفکران آقای خاتمی است و نامزد معاونت امنیت اطلاعات ایشان بوده است. نظرشان این است که آقای دری، اعلان کنند که خود وزارت اطلاعات، جریان را کشف کرده که واقعیت همین است و خود با پذیرش ضعف و کوتاهی، استعفا بدهد و سپس مدتی آقای خاتمی، سرپرستی وزارت را به عهده بگیرد و اصلاحات را انجام دهد و با مرتکبین قتل‌ها مطابق قانون عمل شود. گفتم، مسئله مهم رسیدگی به ادعای مطلع‌بودن آقای دری است؛ در صورت مطلع‌بودن یا نبودن، برخورد فرق می‌کند. قرار شد بررسی و مشورت بیشتر بکنیم».


‌مخالفت روحانی با اعلام قاتل بودن افراد اطلاعاتی


هاشمی در ۱۲ دی‌ماه می‌نویسد: «دکتر [حسن] روحانی [دبیر شورای عالی امنیت ملی] آمد. درباره مسائل قتل‌های اخیر مذاکره شد. آقای خاتمی [رئیس‌جمهور]، با ایشان هم مشورت کرده است. ایشان موافق نیست که خبر قاتل‌بودن افراد اطلاعاتی اعلان شود؛ گرچه تنبیه‌شدن را قبول دارد. درباره بودجه مرکز تحقیقات [استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام] و انتخابات شوراها و درباره اوضاع کشور و تضعیف رهبری هم مذاکره شد و هر دو اظهار نگرانی کردیم. گفت، خیلی‌ها منتظرند که اقدامی بکنید و نمونه اظهارات نمایندگان مجلس و آقای ناطق [نوری، رئیس مجلس] و آقای [علی] لاریجانی [رئیس سازمان صداوسیما] را نقل کرد. تا عصر کارها را انجام دادم و به خانه آمدم».

‌ناراحتی دری‌نجف‌آبادی از خاتمی


هاشمی در ۱۳ دی از اختلاف دری‌نجف‌آبادی با خاتمی می‌نویسد: «آقای [سیدکمال] خرازی، وزیر امور خارجه آمد... داستانی نقل ‌کرد از احضار جن توسط یک نفر دیگر که در معیت آقای عبدالله نوری، نمایش داده است. درباره مسائل ناشی از قتل‌های اخیر صحبت شد... عصر آقای [قربانعلی] دری‌نجف‌آبادی [وزیر اطلاعات] آمد.

ناراحت است از اینکه آقای خاتمی [رئیس‌جمهور]، پیشنهاد داده که وزیر اطلاعات، به دنبال اعلان کشف قاتلان قتل‌های جدید استعفا بدهد. معتقد است آقای [مصطفی] موسوی [‌کاظمی، جانشین معاون امنیت وزارت اطلاعات]، برای حل مشکل خودش، به دروغ گفته است آقای دری مطلع بوده و یا موافقت ‌کرده است. انتظار دارد که من و رهبری، جلوی این ظلم را بگیریم و معتقد است، آقای خاتمی برای تسلط بر [وزارت] اطلاعات، چنین استفاده‌ای از این جریان می‌کند.

عصر به منزل رهبری رفتم. درباره مسائل قتل‌های اخیر و محاکمه قاتلان و نحوه برخورد با وزیر اطلاعات، مذاکره طولانی داشتیم. تا مغرب، پس از نماز و افطار هم ادامه دادیم. ایشان هم موافق نیستند که وزارت اطلاعات خطی باشد و یا آقای دری که با اصرار و خواهش، وزارت را پذیرفته، وجه‌المصالحه قرار گیرد و در عین حال مایل نیستند آقای خاتمی را هم برنجانند. درباره دادگاه آقای کرباسچی صحبت شد؛ ایشان به خاطر نمی‌آورد که قول جزمی ‌داده‌اند که عفو می‌کنند، ولی امکان عفو را هم نفی نمی‌کنند. آقای [محمد] یزدی [رئیس قوه قضائیه]، تلفن کردند و از من خواستند جلسه‌ای را تشکیل دهم، برای مشورت با سران سه قوه، در مورد کیفیت اداره مسئله قتل‌ها، پیشنهادی شبیه پیشنهاد آقای خاتمی دادند».

‌انتقاد مسیح مهاجری از بیانیه وزارت اطلاعات درباره قتل‌ها


هاشمی در چهارشنبه ۱۶ دی از بیانیه وزارت اطلاعات درباره قتل‌های زنجیره‌ای چنین مطرح می‌کند: «اخوی محمد آمد. در مورد مسائل اقتصادی و برنامه و خانوادگی صحبت شد. گفت، هنوز دزد خانه‌اش پیدا نشده است. آقای مسیح مهاجری [مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی] آمد. از بیانیه دیشب وزارت اطلاعات در مورد عوامل قتل‌ها، انتقاد داشت. آن را معلول فشار آقای خاتمی و این کار را برای نظام مضر می‌داند و با توجه به اینکه مسئولیت قتل‌ها را متوجه نیروهای چپ طرفدار آقای خاتمی در وزارت اطلاعات می‌داند، این اقدامات را فاقد توجیه می‌پندارد و درصدد است که در روزنامه، به نحوی با سیاست رئیس‌جمهور برای وزارت اطلاعات مقابله کند. اعتمادی به افراد مورد نظر رئیس‌جمهور...».

‌انتقاد مسیح مهاجری از بیانیه وزارت اطلاعات درباره قتل‌ها


هاشمی در چهارشنبه ۱۶ دی از بیانیه وزارت اطلاعات درباره قتل‌های زنجیره‌ای چنین مطرح می‌کند: «اخوی محمد آمد. در مورد مسائل اقتصادی و برنامه و خانوادگی صحبت شد. گفت، هنوز دزد خانه‌اش پیدا نشده است. آقای مسیح مهاجری [مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی] آمد. از بیانیه دیشب وزارت اطلاعات در مورد عوامل قتل‌ها، انتقاد داشت. آن را معلول فشار آقای خاتمی و این کار را برای نظام مضر می‌داند و با توجه به اینکه مسئولیت قتل‌ها را متوجه نیروهای چپ طرفدار آقای خاتمی در وزارت اطلاعات می‌داند، این اقدامات را فاقد توجیه می‌پندارد و درصدد است که در روزنامه، به نحوی با سیاست رئیس‌جمهور برای وزارت اطلاعات مقابله کند. اعتمادی به افراد مورد نظر رئیس‌جمهور...».

‌بالاگرفتن اختلافات چپ و راست درباره قتل‌های زنجیره‌ای

او در ۲۱ دی می‌نویسد: «با دکتر [حسن] روحانی [دبیر شورای عالی امنیت ملی] به خانه آمدیم. درباره وضع کشور و مشکلات ناشی از مسائل قتل‌های اخیر و اعلامیه وزارت اطلاعات و سپس اختلافاتی که بین دو طرف چپ و راست پیش ‌آمده، صحبت‌ کردیم. چپی‌ها، برای استعفای [آقای دری‌نجف‌آبادی] وزیر اطلاعات، اصرار دارند و راستی‌ها از او حمایت می‌کنند. تاکنون تبلیغات این بوده که راستی‌ها را به عنوان کارشکنی در کار دولت، مسئول قتل‌ها معرفی کرده‌اند؛ از دیروز حمله متقابل شروع شده و راستی‌ها مطرح کرده‌اند که قاتلان چپ و از طرفداران آقای خاتمی هستند و روزنامه‌های کیهان و رسالت و جمهوری [اسلامی] نوشته‌اند. مصاحبه آقای [روح‌الله] حسینیان با کیهان امروز، مسئله را داغ‌تر کرده و دارد تبدیل به فتنه می‌شود. رهبری هم برای حل ‌مشکلات دچار مشکل است و احتیاج به کمک دارد. مقداری راجع به راه علاج مذاکره کردیم».

‌اتهام‌زنی حسینیان به اصلاح‌طلبان

هاشمی در ادامه به روایت ماجرای انتقادهای گسترده اصلاح‌طلبان به علی لاریجانی متعاقب پخش برنامه چراغ از صداوسیما و همچنین انتقادهای تند روح‌الله حسینیان از اصلاح‌طلبان می‌پردازد و در ۲۲ دی چنین می‌آورد: «تا ساعت ده صبح، جراید و بولتن‌ها را دیدم. جناح چپ از برنامه چراغ دیشب تلویزیون خیلی عصبانی است و در روزنامه‌های خود، بخش مهمی را به انتقاد و تاختن به صداوسیما اختصاص داده و با عبارات تند و اهانت‌آمیز از آقای [علی] لاریجانی [رئیس سازمان صداوسیما] و سیما یاد می‌کند.

آقای [روح‌الله] حسینیان، به‌دنبال مصاحبه در کیهان دیروز، مطالب تندتری در سیما گفته و صریحا همکاران آقای خاتمی را به ارتکاب قتل‌های اخیر به منظور ایجاد جو، جهت تصرف [وزارت] اطلاعات متهم کرده و حمله به جناح راست و وزیر اطلاعات را در این راستا تحلیل‌ کرده است. آقایان تقدسیان و [محمدرضا] نعمت‌زاده [مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی] آمدند. درباره یک درصد عوارض پتروشیمی که دچار اختلاف نظر در رده‌های اجرایی شده، از من نظر خواستند. توضیحاتی برای رفع مشکل اختلاف دادم. آقای [سیدمحمد] کیاوش [‌علوی‌تبار، مشاور نهاد ریاست‌جمهوری] آمد. از مشکلات جامعه و خود گفت و خواست که با ما همکاری کند. ظهر محسن [سرپرست دفتر ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام] آمد.

درباره عوارض منفی اختلافات و نزاع‌های جدی بر سر قتل‌ها و راه‌های علاج صحبت شد. ساعت سه‌ونیم به دفتر رهبری رفتم. جمع زیادی از مسئولان کشور را به عنوان افطاری دعوت کرده‌اند. آقای [سیدمحمد] خاتمی [رئیس‌جمهور] صحبت کرد. مطالبی درباره امور کشور و وضع اقتصاد گفت و سپس از برنامه چراغ دیشب سیما و اظهارات آقای [روح‌الله] حسینیان، با حضور رهبری، به تلخی انتقاد کرد. با توجه به اینکه صداوسیما در اختیار رهبری است، حتما به ایشان هم برخورد داشت، ولی رهبری بعد از صحبت، عکس‌العملی نشان ندادند.

آقای خاتمی به من ‌گفت ‌که دیشب در هنگام پخش برنامه، به رهبری پیغام داده است که بنا دارد اعلامیه علیه صداوسیما بدهد، ولی رهبری ضمن حق‌دادن به ایشان، از دادن اعلامیه منع کرده‌اند. به رهبری گفته است که حداقل جبران این است که آقای [علی] لاریجانی [از ریاست سازمان صداوسیما] عزل شود؛ انصافا ضربه محکمی است. آیت‌الله خامنه‌ای هم صحبت مفصلی داشتند، ولی وارد مسائل سیاسی نشدند و بیشتر موعظه و تحلیل مسائل فکری و اعتقادی بود. بعد از نماز و افطار، به خانه آمدم. هنگام افطار، آقای ناطق [نوری، رئیس‌ مجلس] کنار من بود. با اشاره به اظهارات آقای حسینیان، گفت ‌که در مقابل سمپاشی‌های طولانی جناح چپ بوده است».

آقای [جواد] مقصودی، از ستاد [برگزاری] نمازجمعه [تهران] آمد. مطابق معمول انتقادات زیادی از عملکرد دولت آقای خاتمی [رئیس‌جمهور] و برخوردهای آنها در مسئله قتل‌ها دارد و از من خواست، به سکوت پایان دهم و برای جلوگیری از خسارت بیشتر، وارد میدان شوم. اخوی محمد آمد. راجع به حوادث روزهای اخیر و تشدید خصومت‌های جناحی و اقدام سیما در برنامه چراغ و انتخابات شوراها صحبت شد.

آقای دری‌نجف‌آبادی [وزیر اطلاعات]، گزارشی از بازجویی‌های متهمان قتل‌ها داد و ادعای آقای [مصطفی] موسوی [کاظمی، جانشین معاون امنیت وزارت اطلاعات]، درخصوص اطلاع آقای دری و پیشنهاد خودش به آقای [محمد] نیازی [دادستان نظامی تهران] قاضی دادگاه، برای شنیدن توضیحات ایشان و ضبط توضیحات و سؤال‌ها و دفاع از خودش داد که قابل توجه بود و از بی‌اطلاعی خود و غلط‌بودن ادعای موسوی ‌گفت. انتظار دارد که رهبری و من کمک کنیم‌ که به ایشان ختم نشود و مسئله به گونه‌ای جمع شود که بیش از این به ضرر نظام تمام نشود. گفت، وزارت هم انسجام خود را از دست داده و احتیاج به تقویت دارد. گفت، با توجه به بیانیه اخیر آیت‌الله منتظری و تحرکات اصفهان، رفع محدودیت از آقای منتظری دچار تردید شده است.

تا عصر کارها را انجام دادم و به خانه آمدم. بحث عمده رسانه‌ها، مسئله قتل‌ها و اقدام صداوسیما و [مصاحبه] آقای [روح‌الله] حسینیان است. رسانه‌های چپ، اهانت‌های زیادی به آقای [علی] لاریجانی و سیما و برنامه چراغ دارند و رسانه‌های راست، به‌گرمی از آنها دفاع می‌کنند. رسانه‌های خارجی، عمدتا از آقای خاتمی دفاع می‌کنند. رهبری هم در صحبت‌هایشان از حمایت‌های خارجی‌ها انتقاد کردند و تعبیر اصلاح‌طلبان را که رسانه‌های خارجی درباره جناح چپ به کار می‌برند، به سُخره گرفتند».

‌اصرار خاتمی برای کنارگذاشتن  دری‌نجف‌آبادی

هاشمی‌رفسنجانی همچنین در ۲۶ دی‌ همان سال یعنی سال ۷۷ می‌نویسد که خاتمی اصرار به کنارگذاشتن دری‌نجف‌آبادی داشت و می‌خواست اسماعیل شوشتری را جایگزین او کند که نظر مقام معظم رهبری علی یونسی بود: «درباره مشاجرات مطبوعاتی برای قتل‌ها، قرار شد دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، کنترل‌ کنند. درباره مسائل قتل‌ها، گزارش بازجویی‌ها را دادند؛ معلوم شد چیز جدیدی به‌دست نیامده است. آقایان [مصطفی] موسوی [کاظمی]و صادق [مهدوی= مهرداد عالیخانی]، آقای دری [وزیر اطلاعات] را متهم می‌کنند که مطلع و راضی بوده و آقای دری، منکر است و آقای خاتمی اصرار دارد که آقای دری عوض شود و هنوز با آیت‌الله خامنه‌ای بر سر وزیر جایگزین، به توافق نرسیده‌اند. آقای خاتمی بنا دارد آقای [اسماعیل] شوشتری را پیشنهاد کند؛ رهبری آقای [علی] یونسی را قبول ‌کرده، ولی آقای خاتمی تردید دارد که او را بپذیرد یا نپذیرد. آقای خاتمی ‌گفت به آقایان [عبدالله] نوری و [سیدمحمد موسوی] خویینی‌ها و [سعید] حجاریان و... گفته است که چرا توقع مردم را در مورد برخورد با مسئله قتل‌ها بالا می‌برند. آنها از آقای خاتمی انتظار دارند که برخورد تندتر کند و بر سر این مسئله اختلاف دارند. از تندروی آنها و نیز جلسات آقای [جلال‌الدین] طاهری در اصفهان، ناراضی است».

کد خبر: 55245267

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =

    پربازدید

    پربحث

    آخرین اخبار