اسفند کم‌کم رو پایان است و دانش‌آموزان مانند هر سال در نوروز تعطیل هستند اما برنامه آموزش و پرورش برای دانش آموزان در ایام عید چیست؟

برنامه آموزش و پرورش برای دانش آموزان در ایام عید چیست؟

به گزارش سلام نو به نقل از فارس، سال ۱۳۹۹ رو به پایان است. وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده که کلاس‌های مجازی در «شاد» تعطیل است اما آیا آموزش‌های تلویزیونی و تکلیف‌های خانگی هم تعطیل است؟ اصلا برنامه آموزش و پرورش در ایام عید چیست؟!

اسفند کم‌کم رو پایان است و چند روز دیگر وارد سال ۱۴۰۰ خواهیم شد. از اسفند سال گذشته که کرونا پا به کشورمان گذاشت تا امروز، اتفاقات زیادی در کشور رخ داده است و رد پای این ویروس در همه‌جا دیده می‌شود. 

یکی از این ردپاها در نظام آموزشی کشور است که موجب شد آموزش از کلاس درس حضوری به کلاس درس مجازی و تلویزیونی تغییر مکان یابد و مسلما این موضوع با مشکلات و مسائلی نیز همراه بود.

آموزش و پرورش در وهله اول به آموزش تلویزیونی روی آورد که البته این آموزش‌ها با مشکلات و مسائلی همراه بود. به عنوان مثال این اطمینان که یادگیری در آموزش حاصل شده و همچنین امکان پرسش و پاسخ با معلم در آموزش تلویزیونی فراهم نبود.

در کنار آموزش تلویزیونی، وزارت آموزش و پرورش به فکر ایجاد شبکه‌ای آموزشی مختص دانش‌آموزان افتاد که در نهایت هم در فروردین ماه این موضوع محقق شد؛ هر چند که مشکلاتی در آموزش در این سامانه وجود داشت اما مشکل اصلی این بود که تعدادی از دانش‌آموزان به تلفن همراه هوشمند یا تبلت برای استفاده از این امکان مجهز نبودند.

البته وزارت آموزش و پرورش در طول این یکسال تلاش کرد تا به‌روزرسانی در سامانه شاد ایجاد کند که تاکنون سه نسخه شاد، رونمایی شده است همچنین پویش‌های متعددی برای تهیه تبلت ویژه دانش‌آموزان ایجاد شد ضمن اینکه طرح هدایت نیز برای تهیه تبلت برای دانش‌آموزان نیز توسط سازمان آموزش و پرورش استثنایی اجرا می‌شود.

در مناطقی هم که نه اینترنت مناسب بود و نه تلویزیون وجود داشت، توزیع بسته و آموزش حضوری در جریان است که البته تحلیل تمام اینها در گزارش‌های دیگری در خبرگزاری فارس انجام خواهد شد.  

دانش‌آموزان مانند هر سال در نوروز تعطیل هستند

حالا سال ۱۳۹۹ رو به پایان است. آیا ایام عید امسال، کلاس‌های درس در تلویزیون و شاد برقرار است؟ اصلا برنامه آموزش و پرورش در این خصوص چیست؟

محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در این خصوص گفت: عملاً دو هفته آغاز سال را همانند همه سال‌ها دانش‌آموزان تعطیل هستند.

وی تصریح کرد: ما نیز می‌خواهیم فعالیت‌ها در بستر مجازی، در آن بخشی که تدریس و آموزش است تعطیل شود تا معلمان و دانش‌آموزی خستگی ‌در کنند و بعد از نیمه اول فروردین شروع به کار و آموزش در بستر مجازی انجام شود.

* برنامه‌های عیدانه شبکه آموزش ماهیت درس ندارند

وزیر آموزش و پرورش به آموزش مجازی اشاره کرد اما آیا آموزش تلویزیونی هم تعطیل است و برنامه آموزش و پرورش برای ایام نوروز چیست؟

علیرضا کمرئی معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: از ۱۵ شهریور، آموزش دانش‌آموزان را شروع کردیم و نسبت به سنوات گذشته ۱۵ روز بیشتر بود و بی وقفه ادامه داشت؛ حتی در ایام امتحانات که معمولا در شرایط عادی یک وقفه ۱۵ روزه در آموزش و تدریس اتفاق می‌افتد، بعضی مدارس و معلمان، کلاس‌هایشان بر حسب ضرورت دایر بود.

وی با بیان اینکه هیچ نوع تعطیلی ناشی از شرایط مختلفی که در گذشته در کشور وجود داشت در ارتباط با آموزش‌های مجازی نداشتیم، افزود: به همین دلیل بچه‌ها نیاز دارند که استراحتی کنند و نیاز دارند که ایام عید که تعطیلات رسمی‌شان است بتوانند با خانواده باشند و استرس‌هایی که در جریان آموزش ایجاد شده باشد را نداشته باشند.

کمرئی با بیان اینکه آموزش‌های مستقیم درسی مرتبط با دروس را نخواهیم داشت، افزود: قرار است از ۲۸ اسفند در تلویزیون تا تقریبا دوم و سوم عید، وقفه ایجاد شود و آموزش مستقیم درس را نداشته باشیم.

وی ادامه داد: همانطور که می‌دانید بر اساس بودجه‌بندی کلاس‌هایمان را اداره می‌کنیم و بودجه بندی در شرایط فعلی به یک جای مناسبی رسیده است و نباید بچه‌ها را در ۱۵ روز عید در استرس قرار دهیم و از آن طرف، وقتی کتاب‌های تمام شده است، آموزش بچه‌ها را تا ۳۰ خرداد طولانی کنیم.  

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: به همین دلیل این چند روزه در آموزش و تلویزیونی وقفه خواهیم داشت اما بعد از سوم یا چهارم، برنامه داریم؛ البته یک مقدار کنداکتورهای تلویزیون نسبت به آموزش کم می‌شود و به شکل‌های دیگری مثلا گزارش‌هایی از پژوهش‌سراها و مرور بعضی از مباحث مهم درسی برای پایه دوازدهمی که نمره نهایی دارند، برنامه ارائه می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه برنامه تلویزیون، گزارش از پژوهش‌سراها و فعالیت‌های علمی است که ماهیت درس را نداشته باشد، گفت: البته کار معلمان در فضای مجازی وقفه خواهد داشت تا معلمان و دانش‌آموزان استراحت کنند. البته فعالیت‌های یادگیری و آموزشی به صورت داوطلبانه ادامه دارد تا مثل سنوات گذشته آموزش را بعد از تعطیلات سر بگیریم.

* جزئیات طرح عید و هنر و داستان 

معاونت آموزش ابتدایی نیز برای ایام نوروز برنامه دارد و به جای پیک نوروزی که البته چند سالی است که حذف شده است، طرح عید و هنر و داستان اجرا خواهد شد.

رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس، اظهار کرد: دانش‌آموزان می‌توانند در ایام نوروز، برحسب علایق خود یکی از محورهای فعالیت‌های هنری شامل عکاسی، نقاشی، فیلم کوتاه و فعالیت‌های ادبی شامل داستان خوانی، داستان‌نویسی و داستان‌گویی را انتخاب کنند.

وی ادامه داد: در انجام فعالیت‌های هنری، دانش‌آموزان می‌توانند یکی از موضوعات اعلام شده را انتخاب کرده و با راهنمایی معلم، آثار خود را در قالب عکس یا مجموعه‌ای از عکس‌ها، نقاشی یا طراحی و فیلم‌های کوتاه داستانی یا مستند ارائه کنند.

حکیم‌زاده درباره موضوعات مورد نظر گفت: از موضوعات پیش‌بینی شده در این طرح شامل «دنیای بدون کرونا و دنیای با کرونا(مراقبت‌های فردی و اجتماعی جهت پیشگیری از انتقال ویروس کرونا)»، «دوست دارم به مدرسه برگردم» و «مدرسه برای همه کودکان» است.

وی به بخش فعالیت‌های ادبی اشاره کرد و افزود: در بخش داستان خوانی، دانش‌آموز می‌تواند با انتخاب خود یا با کمک خانواده و معلم یک کتاب داستان را بخواند و خلاصه آن را با استفاده از فایل صوتی(پادکست‌های ادبی)، فیلم، پاورپوینت، خالصه‌نویسی و ... داستان خوانده شده را برای معلم و همکلاس‌های خود در گروه‌های کلاسی شبکه شاد ارائه کند.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در بخش داستان‌نویسی، دانش‌آموز می‌تواند با توجه به علاقه و رغبت خود در هر موضوع دلخواه نسبت به نوشتن داستان و یا توصیف و گزارشی از خاطرات عید و یا بازآفرینی و نوشتن داستان‌های نقل شده از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و اقوام و دوستان خود اقدام کند. 

وی اضافه کرد: در بخش داستان‌گویی هم دانش‌آموز می‌تواند داستانی را با تخیل خود و یا از روی کتاب و متن روایت کند و در صورت تمایل صدا و تصویر خود را در هنگام روایت‌گری داستان یا نمایش ضبط کند.

* تکلیف در خانه در کار نیست

البته بعضی از معلمان و دبیران به دانش‌آموزان تکلیف می‌دهند و این تکلیف‌ها هم آنقدر زیاد است که صدای برخی خانواده‌ها در می‌آید.

کمرئی معاون آموزش متوسطه در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: یادگیری در حین آموزش انجام می‌شود و تکالیف هم در همان زمان ارائه می‌شود. این ایام معمولا از ۲۸ اسفند تا پایان عید، فعالیتی ضرورت ندارد.

وی افزود:  به هرحال روند آموزش و مسؤولیتی که سیستم آموزشی در ارتباط با دانش‌آموزان احساس می‌کند، ممکن است برنامه‌هایی که سرگرم کننده آموزشی باشد و برنامه‌هایی که ماهیت فوق برنامه داشته باشد از طریق تلویزیون طراحی کرده است و از سوم و چهارم چندین کنداکتور را خواهد داشت.

* برنامه‌های ویژه ورزشی و فرهنگی و هنری در راه است

اما معاونت‌های «تربیت‌بدنی و سلامت» و «پرورشی و فرهنگی» آموزش و پرورش هم وعده‌ داده‌اند که برای ایام عید برنامه‌های ویژه دارند.

مهرزاد حمیدی معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش به خبرنگار فارس گفت: برای ایام عید، برنامه‌های متعدد از سوی این معاونت پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: رایزنی‌هایی با تلویزیون انجام شده و برنامه‌ها آماده است و همچنین برنامه‌های متنوعی در شبکه «شاد» پیش‌بینی شده است که به محض قطعی شدن اطلاع‌رسانی می‌شود.

علی رمضانی مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش هم به خبرنگار فارس گفت: نوروز ۱۴۰۰، برنامه‌های فرهنگی و هنری و البته به صورت جذاب پیش‌بینی کردیم که تا چند روز آینده جزئیات آن اعلام می‌شود.

به گزارش فارس، دانش‌آموزان بعد از آموزش‌های مجازی و تلویزیونی در شرایط کرونایی، حالا از ۲۸ اسفند به تعطیلات نوروزی می‌روند و قرار است از درس و مشق خبری نباشد.

کد خبرنگار: ۱۴
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 0 + 0 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار

  لینک‌های مفید