دکتر خسرو صادق نیت، رئیس بیمارستان امام خمینی (ره) می گوید: مراجعات بیماران روند کاهشی داشته است و احتمالا کاهش مراجعه بیماران مربوط به رعایت پروتکل های بهداشتی است.

خبری امیدوارکننده درباره کرونا در بیمارستان های پایتخت

به گزارش سلام نو به نقل از ایران، روسای بیمارستان های سینا، امام خمینی (ره)، فیروزگر و رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری  از کاهش ورودی بیماران مبتلا به کووید-۱۹ به این بیمارستان های معین در تهران خبر می دهند اما نمی‌دانند علت آن چیست.

با گذشت نزدیک به دو ماه از چرخش بسیار نگران کننده ویروس کرونا و فوق قرمز اعلام شدن پایتخت حالا روسای بیمارستان های سانتر کرونا در تهران از کاهش نسبی ورودی بیماران مبتلا به کووید-19 خبر می دهند.

در ادامه حمله مرگبار ویروس کرونا به تهران از اوایل آبان تاکنون تقریبا هیچ روزی نبوده که آمار جانباختگان کمتر از 420 نفر در روز گزارش شود، به طوری که رکوردهای مرگ و میر و مبتلایان در کشور در دو ماه اول پاییز سیاه کرونایی هیچ مشابهی در 9 ماه گذشته و در مدت شیوع ویروس کرونا نداشته است در طول دو ماه گذشته اوضاع شیوع ویروس به قدری در کشور به هم ریخته شد که به اذعان روسای بیمارستان ها تمام تخت های بستری از بیماران کووید-19 پر شد و دیگر جایی برای بیمار جدید نبود.

در این میان با آغاز پیک سوم کرونا و در ادامه روزهای تلخ کرونایی طرح استفاده اجباری ماسک در تمام فضاهای عمومی و تعطیلی برخی تجمعات از نیمه دوم مهر ماه تدبیری بود که به دنبال کاهش بسیار نگران کننده رعایت پروتکل های بهداشتی در فضاهای عمومی و افزایش نگران کننده آمار ابتلا و تکمیل ظرفیت تخت های بستری در بیمارستان های پایتخت اتخاذ شد.

بعد از آن در پی هشدارهای مکرر مسئولان از روند افزایشی مرگ و میرها و اعمال برخی محدودیت ها میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی و فضاهای سربسته از جمله پاساژها، اتوبوس و مترو و مراکز اداری و بانک ها به بیش از 80 درصد رسید. در همین زمینه بود که فرمانده ستاد عملیاتی مقابله با کرونا در کلانشهر تهران اعلام کرد چنانچه استفاده از ماسک به بالای 80 درصد برسد و مردم از شرکت در تجمعات و مراسم عروسی و عزا پرهیز کنند آمار ابتلا در یک ماه آینده روند کاهشی خواهد داشت.

البته با ادامه چرخش نگران کننده ویروس در سطح جامعه، ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم به تعطیلی دو هفته ای و اعمال محدودیت های سختگیرانه تر در تهران و 260 شهر قرمز و شهرهای نارنجی و زرد گرفت تا حلقه محاصره ویروس را تنگ تر کند. مطابق آنچه دست اندرکاران نظام سلامت می گویند  باید حداقل دو هفته منتظر باشیم تا نتایج و آثار این طرح مشخص شود. با این حال با روسای بیمارستان های پایتخت درباره اثر بخشی شیوه های کنترل قبلی و روند نزولی بیماری کووید-19 در تهران گفت و گو کردیم که در ادامه می خوانید.

روسای بیمارستان های سینا، امام خمینی (ره)، فیروزگر و رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری  از کاهش ورودی بیماران مبتلا به کووید-19 به این بیمارستان های معین در تهران خبر می دهند با این حال آنها تاکید دارند هنوز نمی توان با قاطعیت درباره چرایی کاهش موارد بستری در مراکز درمانی اظهار نظر دقیقی ارائه داد چرا که عوامل مختلفی در علت کاهش مراجعه بیماران به مرکز درمانی دخالت دارد و هنوز قضاوت در این باره که روند جزئی کاهشی به محدودیت های 20 آبان (تعطیلی اصناف از ساعت 6 عصر به بعد) و محدودیت های اخیر ربط دارد خیلی زود است و حداقل باید دو تا سه هفته منتظر بمانیم تا نتایج و آثار این محدودیت ها را ببینیم اما بدون شک محدودیت های قبلی از جمله استفاده اجباری از ماسک و پرهیز از برگزاری تجمعات و همچنین افزایش اطلاع رسانی ها و میزان مشارکت مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی در سیر نزولی مراجعه بیماران به بیمارستان ها بی تاثیر نبوده است.

تاثیر استفاد ه از ماسک و مشارکت عمومی در تغییر آمار بستری ها


رئیس بیمارستان سینا می گوید: روند کاهش آمار مراجعه به تریاژ بیمارستان از 8 روز پیش شروع شد یعنی اگر یک هفته پیش روزانه 100 نفر در بیمارستان سینا تریاژ (ویزیت) می شدند اکنون این عدد به 50 نفر در روز رسیده است.

دکتر محمد طالب پور می افزاید: 10 روز پیش روزانه 16 الی 17 بیمار بستر