به گفته معاون ساخت و توسعه راه آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، افغانستان از طریق شبکه ریلی ایران و ترکیه به اروپا متصل خواهد شد.

اتصال افغانستان به اروپا توسط راه آهن خواف

به گزارش سلام نو، عباس خطیبی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از طریق هماهنگی‌های انجام شده با وزارت خارجه افغانستان و راه آهن این کشور پروژه ریلی و مهم خواف - هرات ۲۰ تا ۲۲ آذر ماه افتتاح می‌شود که با بهره برداری از این طرح کشور افغانستان با اتصال به شبکه ریلی ایران علاوه بر اروپا به بنادر جنوبی کشور، مرزهای ریلی با کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز و حتی کشور عراق متصل می‌گردد.

وی ادامه داد: افغانستان کشوری محصور در خشکی است و دولتمردان این کشور با جدیت به دنبال افتتاح طرح ریلی خواف - هرات بوده و همچنین پیگیر تکمیل آن از هرات تا مزارشریف در شمال افغانستان هستند تا این مسیر ریلی را تا مرز حیرتان ازبکستان ادامه دهند و مناطق گسترده تری از افغانستان از طریق این خطوط ریلی و شبکه ریلی ازبکستان به چین متصل شوند.

معاون ساخت و توسعه راه آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور گفت: این طرح ریلی تنها به اتصال شهر خواف ایران به هرات افغانستان یا اتصال ریلی دو کشور همسایه خلاصه نخواهد شد بلکه اتمام این طرح بخش مهمی از کریدور ریلی شرق به غرب به طول حدود ۲ هزار کیلومتر شامل چین، ازبکستان، افغانستان، ایران، ترکیه و اروپا را تکمیل می‌کند.

وی افزود: راه آهن خواف - هرات به طول حدود ۲۲۰ کیلومتر در چهار قطعه اجرا می‌شود که سه قطعه آن توسط ایران انجام شده و این اقدام در راستای تعهد ایران در قبال بازسازی کشور افغانستان صورت گرفته است.

خطیبی ادامه داد: ۷۷ کیلومتر از این طرح در قالب ۲ قطعه در داخل ایران اجرا شده و ۶۶ کیلومتر نیز به عنوان قطعه سوم از نقطه صفر مرزی تا ایستگاه روزنک افغانستان ادامه یافته است.

وی گفت: تا ایستگاه روزنک در انتهای قطعه سوم، مراحل ریل گذاری، بالاست ریزی، جو شکاری و تنظیمات فنی خط آهن انجام شده و این ایستگاه به عنوان یک ایستگاه باری و مسافری در ۲ طبقه با هزار و ۵۰۰ مترمربع زیربنا هم اکنون آماده بهره برداری است.

معاون ساخت و توسعه راه آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور افزود: در داخل ایران و منطقه مرزی نیز ایستگاه شمتیغ با هزار و ۶۰۰ مترمربع زیربنا ۹۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که تا ۱۰ روز آینده ساخت این ایستگاه نیز به اتمام می‌رسد.

کد خبر: 55196411

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =

    پربازدید

    پربحث

    آخرین اخبار